Dinar će živnuti
Nacionalna valuta je danas ojačala prema evru 0,22 odsto, tako da je srednji kurs evra 96,34 dinara. U petak je dostigao 96,56 dinara, a u pojedinima bankama prodavao se i za 98,98 dinara.
Iz Narodne banke Srbije i ekonomisti i bankari uveravaju zabrinute građane da očekuju da će se dinar tokom ove nedelje oporaviti. Već do kraja sedmice, bar tako prognoziraju, nacionalna valuta bi trebalo da se dodatno stabilizuje.
Narodna banka će upotrebiti svoje rezerve kada god to bude potrebno, a koje sada premašuju 10 milijardi evra, istakao je guverner Radovan Jelašić, dodavši da će opšti nivo kursa dinara i dalje određivati tržište.
– Imamo dovoljno deviznih rezervi da postignemo dva ključna cilja – da ne bude prevelikih dnevnih fluktuacija i da devizno tržište funkcioniše, što se desilo i tokom proteklog vikenda kada je jedan broj banaka kupovao za dinare devize – izjavio je juče Jelašić za Tanjug, uz uveravanje da će NBS brinuti o tome da ne bude prevelikih fluktuacija i da na tržištu bude dovoljno deviza.
Guverner je ocenio da ne vidi nikakav trend, osim onoga koji se ponekad dešava krajem godine i dodao da je na promenu kursa svakako uticalo smanjenje referentne kamate.
Trenutni pritisci na dinar su rezultat smanjenja referentne stope (dva procenta u protekla dva meseca), ali i sezonski uobičajenog pritiska tražnje za devizama (plaćanje uvoza energenata, izmirivanje obaveza prema inostranstvu u okviru kalendarske godine). Procenjuje se da aktuelni pritisci na slabljenje dinara ne ugrožavaju ostvarivanje ciljane inflacije, odnosno da će NBS u narednom periodu najverovatnije nastaviti sa relaksacijom monetarne politike, mada opreznije nego do sada, pojašnjavaju iz centralne banke.
Relaksacija bi mogla izostati, kako dodaju, ako se pritisci na domaću valutu povećaju i potraju, tako da, u sadejstvu sa drugim faktorima, za posledicu imaju odstupanje inflacije od cilja. Narodna banka podseća da je jedini cilj monetarne politike stabilnost cena u okviru ciljanog raspona od šest plus-minus dva odsto u narednoj godini. Nivo kursa dinara nije cilj, a intervencijama na deviznom tržištu NBS samo ublažava prekomerne dnevne oscilacije kursa dinara.
Umerene dnevne oscilacije kursa dinara su poželjne, naglašavaju iz NBS, bez obzira da li proizvode kumulativni efekat u pravcu jačanja ili slabljenja, jer povećavaju fleksibilnost nacionalne ekonomije i olakšavaju prilagođavanje spoljnim šokovima.
I menjači kao i bankari očekuju da će se kurs smirivati, čemu će, smatraju, doprineti i devize koje će u zemlju doneti naši ljudi koji rade u inostranstvu.
Da podsetimo, dinar je ove godine bio najjači 5. januara, kada je srednji kurs bio 89,54 dinara za evro, a najslabiji 28. januara, kada je srednji kurs evra maksimalno iznosio 96,33 dinara. NBS je prošlog petka, prvi put od 25. februara ove godine, intervenisala na Međubankarskom deviznom tržištu, prodajom 42 miliona evra iz deviznih rezervi.
Narodna banka je od početka godine, zajedno sa intervencijom prošle nedelje, prodala 593,4 miliona evra iz deviznih rezervi, od čega samo u januaru 376,3 miliona, a u februaru 175,1 milion evra.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.