Dinar ne jača od dogovora
Kurs dinara se ne može određivati dogovorom. Zato ne vidim razlog za sastanak sa privrednicima i šta bismo novo čuli na tom sastanku, osim da nas neko podučava šta znači kurs za preduzeća i njihove bilanse. Od dogovora kurs ne jača, izjavio je guverner Radovan Jelašić posle obraćanja članovima Američke privredne komore.
Guverner je naglasio da je NBS svesna šta za privredu znače kursne razlike – bilo pozitivne ili negativne – ali se samo na osnovu njih neće promeniti situacija u firmi i preporučio privrednicima da prave bilanse koji neće biti ugroženi kursnim razlikama, onako kako to čine banke.
– Kurs je odraz stanja u ekonomiji zemlje, tako da ne može biti stabilnog kursa bez stabilne ekonomije. Zato ne vidim nijedan razlog zašto bismo se dogovarali i kako bi sastanak preko noći promenio kurs – rekao je Jelašić.
Po njemu, fiksni kurs nije dobra ideja. Grdno se varaju, dodao je, oni koji misle da se može preći na fiksni kurs, a da sve ostalo ostane isto, odnosno da se ne promene plate i penzije. Ne bi imali ni ekonomski rast ni više kredita, rekao je i dodao da je plivajući kurs glavni amortizer u vremenima krize ne samo u Srbiji, već i drugim zemljama.
Ključna odlika makroekonomske politike u 2010. je usmerenost na održavanje stabilnosti domaće valute, zaključeno je na poslovnom ručku koji je Američka privredna komora organizovala sa guvernerom NBS. Američka privredna komora pozdravlja napore Narodne banke u očuvanju makroekonomske stabilnosti, u nadi da će se nedavne znatne fluktuacije kursa dinara stabilizovati. „Moramo, međutim, da budemo obazrivi i tražimo od centralne banke da budno prati promene na tržištu i reaguje“, izjavio je Skip Bornhiter, predsednik Američke privredne komore u Srbiji koja je kao najveća asocijacija koja okuplja strane i domaće investitore zainteresovana za liberalizaciju deviznog poslovanja i uklanjanja administrativnih opterećenja u platnom prometu sa inostranstvom. Najavljena liberalizacija je, kako je naglašeno, od suštinskog interesa za kompanije – članice ovog udruženja.
– Ovo je bila krizna godina i svakako smo veći optimisti kad je reč o 2010. Međutim, preduslov za ostvarivanje optimističkih prognoza je posvećenost vlade daljim ekonomskim reformama i očuvanju makroekonomske stabilnosti i predvidivosti poslovnog okruženja – zaključio je predsednik Američke privredne komore.
B. Dumić
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.