Između dva popisa 110.000 stanovnika manje
Od početka do sredine aprila 2011. godine više od 50.000 osoba sprovešće sveobuhvatni popis stanovništva Srbije. Rezultatima popisa biće utvrđen ukupan broj stanovnika, domaćinstava i stanova u Srbiji, kao i njihov raspored na nižim teritorijalnim nivoima: upravnim okruzima, opštinama, gradovima i naseljima. Baza popisnih podataka trebalo bi da omogući brzu i efikasnu obradu podataka i da zadovolji potrebe korisnika podataka iz oblasti populacione politike, prostornog planiranja, realizacije generalnih i regionalnih urbanističkih projekata i stambeno-komunalnih delatnosti. Popis priprema, organizuje i sprovodi Republički zavod za statistiku, a u obavljanju pojedinih poslova učestvuju i ministarstva odbrane, pravde, unutrašnjih i spoljnih poslova, Ministarstvo za Kosovo i Metohiju i Republički geodetski zavod. Podaci prikupljeni u popisu, navode nadležni, koristiće se isključivo u statističke svrhe.
Zakonom o popisu regulišu se obaveze i dužnosti davalaca popisnih podataka i osoba koje popisuju. Anketirani je dužan da pruži podatke koji se od njega traže i da na sva pitanja da tačne i potpune odgovore, a ako odbije da odgovori na pitanja ili da netačne podatke predviđena je novčana kazna od 20.000 do 50.000 dinara. Popis stanovništva je najobimnije i najkompleksnije statističko istraživanje. Većina država Evrope planira da naredni popis sprovede 2011. godine kako bi se obezbedila optimalna uporedivost podataka među zemljama. Podaci o broju stanovnika biće poznati krajem popisne godine, dok će konačna obrada svih unetih podataka biti završena u decembru 2013. godine. Za finansiranje popisa biće obezbeđeno oko 2,8 milijardi dinara iz republičkog budžeta.
– Prema projekcijama stanovništva za 2011. godinu u Republici Srbiji (bez podataka za Kosovo i Metohiju) očekuje se smanjenje za oko 110.000 stanovnika u odnosu na popis iz 2002. (tada je popisan 7.498.001 stanovnik) – kaže Snežana Lakčević, načelnica Odeljenja za popis stanovništva Republičkog zavoda za statistiku.
(/slika2)Po njenim rečima ovim popisom se određuje broj stanovnika, polna i starosna struktura, bračno stanje, broj živorođene dece, migracione, obrazovne karakteristike i drugo. Popisivači će ići od vrata do vrata, metodom intervjua će beležiti podatke o osobama, domaćinstvima i stambenim jedinicama. Za svaki stan će se upisivati karakteristike, osnov korišćenja stana, broj soba, površina kuhinje, opremljenost instalacijama, godina podizanja zgrade u kojoj se popisani stan nalazi, od kakvog materijala su izgrađeni zidovi i tome slično. Dobiće se podaci o tome kolika je prosečna starost naših stanovnika, njihovo obrazovanje, veroispovest, nacionalnost, zatim koliko u Srbiji ima samačkih domaćinstava, prosečna veličina domaćinstva, koliko generacija živi u njemu, koliko ih živi na selu, a koliko u gradu. Sedam meseci nakon popisa stanovništva biće sproveden popis u oblasti poljoprivrede, a poslednji u ovoj oblasti sproveden je 1960. godine .
– Iz prethodnog popisa najviše je tražen podatak o broju nepismenih građana Srbije – ističe naša sagovornica i dodaje da ih je bilo 232.925, od kojih je 172.000 bilo starije od 65 godina.
U ovom popisu biće prikupljeni i podaci o broju domaćinstava koja poseduju računar, kao i to koliko znaju da rade na njemu, da li koriste Internet, elektronsku poštu...
– Prvi put u popisu 2011. za osobe koje su se doselile iz inostranstva imaćemo podatak o glavnom razlogu doseljenja u Srbiju – kaže Lakčević.
Nada Kovačević
---------------------------------------------------------
Na jednog popisivača 100 domaćinstava
Za potrebe popisa teritorija Republike Srbije biće podeljena na popisne krugove (45.000 do 50.000 popisnih krugova), pri čemu jedan popisni krug u proseku obuhvata oko 100 domaćinstava.
Ukoliko popisivač ne nađe nikog u stanu ostaviće obaveštenje o sledećem dolasku. Popisivači će imati legitimaciju sa fotografijom i pečatom Republičkog zavoda za statistiku.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.