Kako je utvrđena vojna neutralnost
Odluku o vojnoj neutralnosti Skupština Srbije donela je u okviru Rezolucije o zaštiti suvereniteta, teritorijalnog integriteta i ustavnog poretka Republike Srbije, koja je usvojena 26. decembra 2007. godine sa 220 glasova narodnih poslanika. Rezolucija se odnosila na Kosovo i Metohiju, a jedan njen član utvrdio je vojnu neutralnost, na sledeći način: „Zbog ukupne uloge NATO-a, od protivpravnog bombardovanja Srbije 1999. godine bez odluke Saveta bezbednosti do Aneksa 11 odbačenog Ahtisarijevog plana, u kome se određuje da je NATO ’konačan organ’ vlasti u ’nezavisnom Kosovu’, Narodna skupština Republike Srbije donosi odluku o proglašavanju vojne neutralnosti Republike Srbije u odnosu na postojeće vojne saveze do eventualnog raspisivanja referenduma na kojem bi se donela konačna odluka o tom pitanju”.
Na sednici na kojoj je ova rezolucija usvojena poslanicima su se obratili predsednik Srbije Boris Tadić i tadašnji premijer Vojislav Koštunica, a govorili su o državnoj politici prema Kosmetu. U poslaničkoj debati je, međutim, dosta vremena potrošeno na sporenje oko vojne neutralnosti. Čedomir Jovanović, lider LDP-a, kazao je da je ta odredba potpuno neprihvatljiva „tim pre što se zna da je svaka zemlja koja je ušla u EU, prethodno postala članica NATO-a”. Oštre kritike na isti član rezolucije imao je i G17 plus, čiji su poslanici glasali za rezoluciju. Suzana Grubješić, šef poslaničke grupe, kazala je da je za tu stranku „neprihvatljiva odredba o vojnoj neutralnosti”.
I pre nego što je došla u parlament, rezolucija je izazvala oštre polemike u javnosti zbog odredbe o vojnoj neutralnosti, a tadašnji i sadašnji ministar odbrane Dragan Šutanovac kazao je: „Rezolucijom se samo konstatuje de fakto stanje, a ono je takvo da smo mi sada vojno neutralni, ali se ne donosi odluka zauvek i za ubuduće”. Vuk Jeremić, tadašnji i sadašnji ministar spoljnih poslova, rekao je da „Srbija danas nije član nijednog vojnog saveza, a rezolucija eksplicitno navodi da Srbija neće ni biti član nijednog vojnog saveza sve do direktne odluke građana na referendumu”.
Vojni analitičar Zoran Dragišić tada je kazao da bi, da je poslanik, „sa obe ruke glasao za ovakvu rezoluciju, jer ona ne zabranjuje ulazak u NATO, već kaže da će se o tome odlučivati na referendumu, što je i Ustavom predviđeno”.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.