Vojvođanskim poslanicima ostaju duple funkcije
Novi Sad – Ustavni sud Srbije jednoglasno je usvojio predlog sudije izvestioca da, do donošenja konačne odluke, obustavi izvršenje pojedinačnih akata ili radnji preduzetih na osnovu člana 82 Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije po kojem su funkcioneri do 1. aprila morali da izaberu jednu funkciju koju će obavljati, potvrđeno je za „Politiku” u USS-u. Predlog za ocenu ustavnosti prelazne odredbe Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije podnela su, pre mesec dana, trojica poslanika Skupštine Vojvodine, izabrani po većinskom sistemu, a koji su istovremeno predsednici opština Sremski Karlovci, Novi Bečej i Apatin.
„Očekivali smo takvu odluku Ustavnog suda s obzirom na činjenicu da u prelaznim odredbama Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije nije regulisano na koji način se rešava pitanje onih koji su zatečeni na funkcijama kada je zakon stupio na snagu”, kaže za „Politiku” šef u ostavci Poslaničkog kluba Za evropsku Vojvodinu Dragoslav Petrović, i naglašava:
„Na ovaj način se poštuje realnost i ne remete se nesporni elementi u funkcionisanju političkog i privrednog sistema u pokrajini. Otvara se mogućnost da se odgovorno i studiozno sagleda situacija i da o zakonu dobijemo tumačenje Skupštine Srbije koja ga je i usvojila. Otvara se, takođe, mogućnost i za eventualne amandmanske izmene zakona, a sve to kako bi se razjasnile neke nedoumice i u potpunosti realizovao duh u kojem je propis zamišljen. Borba protiv korupcije je važna stvar za celu društvenu zajednicu, a agencija će uvek imati našu punu podršku u njenom ostvarivanju”.
Povodom ovakve odluke Ustavnog suda oglasila se juče i Agencija za borbu protiv korupcije saopštenjem u kojem ističu da će „rad na predmetima biti nastavljen u skladu sa zakonom, s tim da će se njihovo izvršenje nastaviti nakon konačne odluke Ustavnog suda”. U saopštenju se naglašava i to da agencija „veruje da će konačna odluka Ustavnog suda o inicijativi za ocenu ustavnosti člana 82 biti u skladu sa politikom Republike Srbije koja ide u pravcu smanjenja korupcije i rešavanja sukoba interesa”.
Naš izvor iz agencije kratko je prokomentarisao: „Mera Ustavnog suda ima privremeni karakter. Mi još uvek ne znamo kakav je pravni stav Ustavnog suda jer, kako se moglo čuti u predlogu sudije izvestioca, oni su samo privremeno intervenisali da spreče štetne posledice sprovođenja Zakona o agenciji”.
Vojvođanski poslanici koji su izabrani po većinskom sistemu a, istovremeno, obavljaju i funkcije u izvršnoj vlasti u lokalnoj samoupravi do daljnjeg će moći da zadrže obe funkcije. U međuvremenu, sud će zatražiti od Skupštine Srbije mišljenje povodom inicijative za ocenu zakonitosti kako bi potom mogao da donese konačnu odluku o ustavnosti te odredbe.
A. Popović
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.