Malinari čekaju sunce i više cene
Valjevo – Zbog slabe odbrane od grada, velikih šteta, kao i drastičnog pada otkupne cene sa 130 na 70 dinara, mnogi su očekivali da se minulog vikenda na tradicionalnoj manifestaciji „Dan maline“ u Brankovini neće pojaviti niko od proizvođača. Međutim, pokazalo se još jednom da malinari vole i poštuju svetkovinu koja se organizuje u čast voćke od koje su mnogi sagradili kuće i iškolovali decu. I pored kiše i straha od novih poplava, svoje plodove na malinarskoj izložbi prikazalo je dvadesetak proizvođača a sve se to odigravalo pod krovom dve gostinske kućice smeštene u porti ovdašnje crkve koje potiču iz druge polovine 20. veka.
Proizvođači su i ovom prilikom ponovili hronične probleme u malinarstvu, s tim što su posebnu zabrinutost iskazali na račun neupamćeno loših vremenskih prilika koje su im već uzele visok danak.
– Kišno vreme dovelo je do pojave truleži kod plodova zbog čega je i cena sa početnih 130 pala na 70 dinara za kilogram. Mi smo u selu Drenajiću, mislim na sebe i još deset zadrugara, berbu počeli pre šest dana i nadamo se da će ovaj „potop“ stati i da će nas sunce ponovo ogrejati. U narednih mesec dana, koliko će berba još potrajati, očekujem da se cena povrati na 130, a najverovatnije i poveća na 150 dinara za kilogram – kaže Svetomir Starčević, malinar i zadrugar iz valjevskog sela Drenajića.
Sa njim se složio i inženjer Jovan Milinković, iz stručne službe valjevskog Zavoda za poljoprivredu, ali uz ogradu da, ako se vremenski uslovi ne stabilizuju u naredna tri dana, rod maline, koji je ocenio kao vrlo dobar, lako može ponoviti stanje iz prošle godine koje je ocenjeno kao izuzetno loše. Inače, na području valjevskog kraja pod malinjacima ima preko 1.600 hektara sa prosečnim prinosom od pet tona po hektaru.
Predstavnici američke agencije USAID i Ministarstva za poljoprivredu, a pod pokroviteljstvom Regionalne privredne komore Valjevo, za malinare su organizovali promotivno predavanje na temu proizvodnje i plasmana konzumne sveže maline. Saša Marušić, koji je predstavio ovaj projekat, objasnio je ovdašnjim malinarima da je izvoz svežih plodova izuzetno unosan posao sa stalnim trendom rasta. Pri tom je naveo nekoliko podataka, kao onaj da tržište Velike Britanije za uvoz svežih malina troši 750 miliona evra, odnosno da je u marketima kilogram ovog svežeg voća u toj zemlji oko 9,5 evra.
Marušić je izneo i podatak da najveći izvoznici svežih malina nisu ni Poljska niti Čile, već Španija gde samo jedna zadruga koja ima 150 članova godišnje inkasira 75 miliona evra. Ovi podaci, kako smo primetili, nisu fascinirali valjevske malinare, jer i oni dobro znaju da Srbija svežih malina izvozi tek u simboličnim količinama. Moglo se čuti od malinara da će na neko naredno slično predavanje dovesti unuke, a što se tiče sadašnjih proizvođača, kako primeti Dragan Jevtić iz sela Lopatnja, hladnjačari su ih još odavno stavili na „duboko“ zamrzavanje.
Ipak, sa prekjučerašnjeg skupa u Brankovini malinari su još jednom poslali poruku državi da je krajnje vreme da Vlada Srbije i resorno ministarstvo donesu uredbe koje će štititi individualne proizvođače koji se sve teže bave proizvodnjom maline, pre svega zbog niske otkupne cene. Malinari zameraju i to da država vodi računa samo o velikim sistemima, dok su mali proizvođači prepušteni sami sebi. Praktično, ako se ovako nastavi, poručili su, malinjaka i malina u valjevskom kraju biće sve manje.
Organizator „Dana maline“ javno gradsko preduzeće „Valjevo turist“, prvi put od njegovog organizovanja, nije proglasilo i nagradilo najuspešnije proizvođače „crvenog zlata“ sa područja Kolubare i brda.
Budo Novović
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.