Donacijom do nove zgrade
U Njujorku je ovih dana započeta registracija Fondacije prijatelja Beogradske filharmonije, da bi se unapredio rad ovog našeg orkestra. Sakupljenim novcem trebalo bi da se finansira izgradnja nove zgrade Beogradske filharmonije koju će, kako je ranije objavljeno, projektovati poznati španski arhitekta Santjago Kalatrava.
Za vreme kratke radne posete SAD-u Ivan Tasovac i Igor Jecl, članovi Upravnog odbora Fondacije BF „Zubin Mehta”, posetili su Njujork, Vašington, Čikago i Klivlend. Oni su objasnili da će Fondaciju prijatelja Beogradske filharmonije dotirati američki poreski obveznici koji će imati određene poreske olakšice ukoliko odluče da pruže finansijsku podršku beogradskom orkestru.
„Sistem poreskih olakšica je veoma bitan mehanizam stimulacije društva da ulaže u kulturu, obrazovanje ili zdravstvo. Verujem da će se kao posledica nastavka ekonomske krize iz 2008. godine vrlo brzo pokazati da je u Evropi, pa i u Srbiji, neophodno sprovesti reforme poreske politike. Nije realno očekivati da će države i dalje moći da odvajaju dovoljno finansijskih sredstava za finansiranje nacionalnih institucija”, naveo je u saopštenju direktor Beogradske filharmonije Ivan Tasovac.
Tasovac i Jecl sreli su se i sa Vladimirom Petrovićem, ambasadorom u Vašingtonu, Deskom Nikitovićem, konzulom Srbije u Čikagu, i Mirjanom Živković, konzulom u Njujorku. Diplomate su izrazile želju da pomognu Beogradskoj filharmoniji u povezivanju sa srpskom dijasporom koja bi mogla biti zainteresovana za planove ove fondacije. Srpski tim je razgovarao i sa Aleksom Mačeskim, našim počasnim konzulom u Klivlendu, koji je bio na čelu Odbora za rekonstrukciju koncertne sale „Severance” u Klivlendu, koja važi za jednu od najlepših u SAD.
„Važno je imati na umu da je izgradnja koncertne sale veliki i ambiciozan projekat, ali ga ne smemo posmatrati samo kao cilj za sebe, već kao deo naše strategije da se obezbedi stabilno prisustvo Beogradske filharmonije u kulturnom životu naše dijaspore. Veoma je važno da se jedna nacionalna institucija kulture pozicionira na međunarodnoj sceni, ne samo kroz gostovanja već kroz institucionalni marketing i komunikaciju sa zajednicom. Takva praksa je odavno poznata i mnogi veliki orkestri, poput Izraelske fiharmonije, već decenijama imaju svoje fondacije. Smatramo da je važno i da naše nacionalne institucije postanu prepoznatljiv deo našeg međunarodnog imidža, kao što to, sa uspehom, rade Đoković, Kusturica, Bregović ili Divac”, izjavio je Igor Jecl.
On i Tasovac posetili su i manastir Nova Gračanica kod Čikaga, gde su se sastali sa vladikom Longinom, i istakli su da je upravo Srpska pravoslavna crkva u SAD pozitivan primer kako se jedno društvo brine o svojim vrednostima. „Isključivo zahvaljujući prilozima naše dijaspore, izgrađen je predivan manastir u okviru Eparhije koja okuplja tamošnje Srbe i čuva tradiciju i kulturu našeg naroda”, piše u saopštenju našeg orkestra.
Podsećamo da je pri Filharmoniji pre pet godina osnovan Fond „Zubin Mehta”, a sakupljena sredstva korišćena su za kupovinu instrumenata.
M. Sretenović
-----------------------------------------------------------
Koncert u Karnegi holu
Iz Beogradske filharmonije najavljuju da će u koncertnoj sezoni 2013/2014 ovaj orkestar nastupiti u Karnegi holu u Njujorku. U toj sezoni naš orkestar obeležava 90 godina postojanja.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.