Ustavni sud uskoro objavljuje odluku o duplim funkcijama
Član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije dr Čedomir Čupić zatražiće od tog odbora na sednici, 7. septembra, da inicira pred Ustavnim sudom Srbije (USS) smenu Dragiše Slijepčevića sa mesta predsednika USS-a i, eventualno, pred parlamentom da se smeni kao sudija.
„Ako odbor ne prihvati taj predlog, mada pretpostavljam da će prihvatiti, ja ću sam pokrenuti te inicijative”, ističe Čupić, koji je ranije najavio da će ove inicijative pokrenuti ako USS do 1. septembra ne objavi svoju odluku da funkcioneri nemaju pravo na više funkcija.
Ta odluka doneta je 7. jula, a u USS-u su nedavno za „Politiku” rekli, objašnjavajući zašto još nije objavljena u „Službenom glasniku”, da je sud na letnjoj pauzi i da je u toku procedura izrade konačnog teksta odluke u skladu sa poslovnikom o radu Ustavnog suda. Dok se odluka ne objavi, Agencija za borbu protiv korupcije ne može da pokrene odgovarajuće postupke protiv funkcionera koji obavljaju dve ili više funkcija, a takvih je u Srbiji oko 1.300.
„Smatram da je strašno da najznačajniji državni nezavisni organ u sudstvu – Ustavni sud, koji treba da štiti ustavnost i zakonitost, sam na neki način dovodi u pitanje ono što je njegova zakonska obaveza. To je odgovornost predsednika-sudije. Naravno, nije to ad hominem, nije to pitanje njegove ličnosti, ja ovde govorim o predsedniku suda koji je jednak među sudijama, ali koji se stara o tome da se odluke objavljuju na vreme da bi one postale izvršne. Drugim rečima, USS i sudije USS-a nisu van odgovornosti pred javnošću i građanima – i oni se mogu kritikovati. Niko ne može da bude izvan zakona pa ni Ustavni sud”, ističe Čupić dodajući da su odluke US-a, naravno, neoporecive i da on njih ne dovodi u pitanje, ali ono što je u ovom slučaju sporno jeste da ono što je US doneo i saopštio javnosti još nije objavljeno u „Službenom glasniku” da bi odluka postala izvršna.
Čupić će možda ipak odustati od svoje inicijative, s obzirom na to da će, prema informacijama koje je „Politika” juče dobila u Ustavnom sudu, ova odluka ipak uskoro biti objavljena. Naime, prethodni uslov za objavljivanje odluka US-a je, objašnjavaju u sudu, njihova verifikacija Redakcione komisije koja je, „saglasno Poslovniku o radu Ustavnog suda, jedino ovlašćeno telo za verifikaciju konačnog teksta odluka donetih na sednici Ustavnog suda”. Taj postupak se mora sprovesti i u odnosu na donetu odluku Ustavnog suda kojom je sud utvrdio da odredba člana 29. stav 3. Zakona o izmenama i dopunama Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije nije u saglasnosti sa Ustavom i potvrđenim međunarodnim ugovorom.
„U skladu sa poslovničkom procedurom i svojim ovlašćenjima Redakciona komisija je zakazala vanrednu sednicu za 25. jul 2011. godine, na čijem dnevnom redu je bila verifikacija 150 već donetih odluka, među kojima je bila i navedena odluka. Ova sednica nije održana iz objektivnih razloga, te je naredna, istog dana, zakazana za 6. septembar ove godine, dakle u prvoj nedelji nakon letnje pauze u radu Ustavnog suda. Redakciona komisija nije imala objektivnih mogućnosti da pre ovog datuma održi sednicu jer je njeno održavanje uslovljeno prisustvom svih obrađivača u predmetima u kojima komisija treba da utvrdi konačan tekst odluke”, navode u US i ističu da će se odmah po održavanju ove sednice steći uslovi da predsednik Ustavnog suda potpiše odluku i dostavi je na objavljivanje „Službenom glasniku”.
U agenciji su već izrazili sumnju da se namerno odugovlači sa objavljivanjem odluke da bi pojedini funkcioneri mogli da zadrže svoje funkcije gotovo do kraja mandata. Naglašavajući da su razne kalkulacije moguće i da on u njih ne želi da ulazi, dr Čedomir Čupić naglašava da „šta god da stoji iza toga, to je protiv Ustava i zakona”.
„Da li je to nerad, javašluk, da li je iza toga politički uticaj, da li su u pitanju ucene ili nešto drugo, ja u to ne ulazim. Samo pozivam Ustavni sud da se drži zakona i da ono što je doneo objavi da bi moglo da postane izvršno, da bi agencija mogla da ispunjava svoje dužnosti i obaveze, odnosno da sprovodi svoj zakon, a reč je o delu zakona koji se odnosi na sprečavanje sukoba interesa. Kad agencija ne bi na to reagovala onda bi se postavilo pitanje u čemu je njen smisao”, ukazuje Čupić.
----------------------------------------------------------------------
Agencija upozorila Dačića
Agencija za borbu protiv korupcije upozorila je juče da prvi potpredsednik Vlade RS i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić, svojom prekjučerašnjom izjavom „ovde sam više kao zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova, ali i kao predsednik partije iz koje je gospodin Mrkonjić kao ministar”, prilikom obilaska Koridora 10, nije nedvosmisleno predočio sagovornicima i javnosti da li iznosi stav organa u kojem vrši javnu funkciju ili stav političke stranke, odnosno političkog subjekta. Na to ga obavezuje član 29. stav četiri Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, navodi se u saopštenju agencije i dodaje da će ona pratiti, reagovati i primenjivati zakon u cilju fer i ravnopravne izborne kampanje koja tek predstoji.
Agencija je saopštila da proverava i da li je tokom navedenog obilaska došlo do povrede Zakona u pogledu korišćenja javnih resursa u stranačke svrhe.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.