Filharmonija petkom
Još jedna koncertna sezona Beogradske filharmonije počinje. Njihova verna publika dobro zna: petak veče, Kolarac. Ukupno, tridesetak takvih večeri. I, evo, došao je taj prvi petak u sezoni, kada će orkestrom dirigovati Darko Butorac, kao solista će se predstaviti kanadska violinistkinja Lara Sen Džon, a na programu će biti igre iz baleta „Hacijenda” Alberta Hinastere, „Četiri godišnja doba Buenos Ajresa” Astora Pjacole i Dvoržakova Osma simfonija.
Darko Butorac je, podsetimo, dirigujući zatvorio i njihovu prethodnu sezonu. U letnjem intervalu zajedno su nastupili i u ambijentu Smederevske tvrđave, a išao je sa njima i na put u Dubrovnik, gde je orkestar nedavno, pred Kneževim dvorom, glamurozno otvorio festival „Julijan Rahlin i prijatelji”. O tom događaju, koji je, eto, sticajem raznih okolnosti, bio i više od muzike, brujao je nekoliko dana čitav region, a ogroman doprinos tome dao je slavni maestro Zubin Mehta koji je vodio orkestar. Za mladog kolegu biti sa takvom veličinom na probama i koncertu svakako nije mala stvar.
Recimo i da će mladi Butorac, već dirigent lepe reputacije, u ovoj sezoni imati još jedan koncert (u maju) sa Beogradskom filharmonijom. On je inače beogradsko dete, ali kada mu je bilo deset godina preselio se u Ameriku, u Sijetl. Tamo se iškolovalo i danas je umetnik koji karijeru gradi na četiri kontinenta, trenutno je angažovan kao umetnički direktor američke Mizula simfonije i glavni dirigent italijanskog operskog festivala Fidenca. Kao što vidimo, ima ga na raznim stranama, ali mu je „kod kuće”, izjavljuje, ipak najteže, jer oseća posebnu odgovornost pred publikom rodnog grada.
Sa te zapadne strane stiže nam i kanadska violinistkinja Lara Sen Džon za koju su u „Los Anđeles tajmsu” napisali dana scenu donosi harizmatičnu ličnost, snažnu muzičku imaginaciju i iskrenu strast. Ona je svirala sa mnogim poznatim severnoameričkim orkestrima, ali i evropskim i drugim širom sveta. Sa našim orkestrom večeras prvi put nastupa a snimak Pjacolinog dela, koje će ovde izvesti, svojevremeno je bio na vrhu top-lista izdanja klasične muzike. U njenoj biografiji vidimo još jednog vunderkinda sa violinom: počela je da svira sa dve godine, kao solistkinja sa orkestrom debitovala je kad su joj bile četiri godine, a sa 12 i 13 imala je svoju prvu evropsku turneju...
Večerašnji koncert prvi je i u takozvanom Popularnom ciklusu Beogradske filharmonije, a u ovoj sezoni, za koju su ulaznice najvećim delom već rasprodate, ima još pet ciklusa: Klasični, Monografski, „Hod po žici”, Nove godine (pet koncerata usklađenih sa ovim praznikom u pet svetskih kalendara) i „Pika–Točka– Tačka”. Ovaj poslednji značajan je jer najavljuje obnovu saradnje sa Zagrebačkom i Slovenačkom filharmonijom.
M. Šehović
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.