Zima kao izazov
U toku dvonedeljneljute zime najintervjuisaniji čovek u Srbiji samo jednom je izašao iz svog razložnog, smirenog tona kojim je građanima (u ovom slučaju i TV gledaocima) objašnjavao stanje stvari širom snegom i ledom okovane zemlje. Predrag Marić, šef Štaba za vanredne situacije, i u najdramatičnijim trenucima obraćao se stanovništvu preciznim objašnjenjima o tome šta se može i šta se čini da bi se pomoglo zavejanima, bolesnima, povređenima, beskućnima, gladnima..., stvarajući uverljiv utisak da su posledice prirodne nepogode pod ljudskom kontrolom. Iznerviranost, sasvim opravdana uostalom, videla se u njegovom istupu tek kad je na inicijativu RTS, u prilogu Jelene Obućine za „Dnevnik“, progovorio o tome da su u pojedinim opštinama i ovu priliku koristili za predizbornu propagandu i partijska nadgornjavanja.
Zbog smrtno stradalih, zbog muka najugroženijih, zbog požrtvovanja spasilaca, još nije trenutak da se detaljnije preispituje i ta ispolitizovana strana ledenih dana. Predstojeće poplave, očekivane sad kad sva sila snega počne da se topi, biće u tom pogledu novi izazov. Ponovo će moći da se proveravaju efikasnost državnih institucija, profesionalnost javnih preduzeća, odgovornost lokalnih vlasti..., pa i ona građanska organizovanost i solidarnost za kakvu su ovakve neprilike takođe snažan izazov.
Političarima zgodna za pomeranja pažnje s dugoročne društveno-ekonomske na trenutnu vanrednu situaciju, ista je bila zahvalna i za medije. Televizijama je dala povod da pokažu dokle sve mogu da dopru rečju i slikom. Radio-televizija Srbije dokazivala je svoju komparativnu prednost u razgranatoj dopisničkoj mreži i u raznovrsnim sposobnostima svojih saradnika. Tako su se javljanjem uživo s terena, često iz krajnjih zabiti, odazivali pravom reporterskom zadatku Dragana Sotirovski (Niš), Novica Savić (Požarevac), Natalija Vidić (Užice) i toliki drugi. Biljana Vraneš odlično se snašla van studija, da o vremenskoj prognozi izveštava u realnom prostoru i vremenu. U ove poslove umešala se i Sanja Dragićević, uz Natašu Mijušković možda najuniverzalniji izveštač RTS-a, koji se kreće po širokom geografskom i tematskom području, uvek korektno, sigurno, pouzdano, s kredibilitetom.
Da li što je pao u sedmicu još usredsređenu na klimatske uslove, ili, pre će biti, što mu nije pridata važnost koju kao nacionalni praznik zaslužuje, Dan državnosti prošao je medijski prilično neupadljivo i bledo. S izuzetkom nekoliko naslova u prepodnevnim satima na RTS-u, sve stanice s nacionalnom frekvencijom držale su se redovne programske šeme. Bilo je uobičajenih turskih i indijskih serija, pomno su radili istražitelji iz Majamija, za loptom su trčali fudbaleri Milana, Mančestera, Porta...
Možda će sledećeg Sretenja biti drugačije, i bolje. Možda će se TV urednici setiti načina da, izbegavajući pojednostavljenu prigodnost i konvencionalno svečarenje, praznik obeleže smislenim, kvalitetnim dokumentarnim, umetničkim i informativnim programom koji bi izašao iz konfekcijske, rutinske dnevne ponude. Tada se ni Dan državnosti ne bi pamtio samo po dva neradna dana.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.