Ponedeljak, 23.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Ko sme, a ko ne sme da radi posle odlaska u penziju

Starosni penzioneri imaju prava da zasnuju radni odnos, dok za porodične i invalidske postoje ograničenja

Kako prosečna penzija, kao uostalom i prosečna plata, sve manje vredi, mnogo starijih čitalaca obratilo se našoj redakciji sa identičnim pitanjem – da li mi je dozvoljeno da radim posle odlaska u penziju i da li će mi to ugroziti primanje penzije?

Odgovor na ovo pitanje „Potrošač” je potražio u PIO fondu. Odgovor je jednostavan. Starosni penzioneri mogu da rade posle odlaska u penziju bez ikakvih posledica.

– Pravo da ponovo uđu u osiguranje, odnosno da rade po ugovoru o radu ili ugovoru o delu, autorskom ugovoru, na određeno vreme, privremene i povremene poslove ili na bilo koji drugi način, imaju starosni penzioneri bez ikakvog ograničenja. Sve vreme dok rade oni ostvaruju zaradu i primaju penziju. Poslodavac je dužan da angažovanom starosnom penzioneru isplaćuje zaradu i uplaćuje doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje. Doprinose za zdravstveno osiguranje poslodavci ne moraju da uplaćuju, jer su starosni penzioneri zdravstveno osigurani preko Fonda PIO – objasnila je Jelica Timotijević, direktorka Sektora za odnose sa javnošću Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Prema njenim rečima, svaki starosni penzioner koji ostvari još najmanje jednu godinu penzijskog staža po osnovu naknadnog zapošljavanja (to ne mora biti u kontinuitetu, već zbirno), ima pravo da traži preračun penzije, tako što će mu i taj staž ući u penzijski staž, a time i u osnov za obračun penzije. Dakle, starosni penzioneri nemaju nikakva ograničenja za ponovni ulazak u obavezno osiguranje.

Što se tiče drugih invalidskih penzionera, situacija je nešto drugačije, objašnjavaju u PIO fondu.

– Invalidski penzioneri mogu da rade samo po ugovoru o delu i ne mogu biti angažovani po ugovoru o radu. Ukoliko uđu u osiguranje, fond im obustavlja isplatu penzija, poziva ih na kontrolni pregled, a lekar veštak može na tom pregledu potvrditi ili promeniti nalaz, ocenu i mišljenje o radnoj sposobnosti, što zavisi od zdravstvenog stanja i sposobnosti penzionera – navodi Timotijevićeva, dodajući da vojni penzioner koji je ostvario pravo na invalidsku penziju, po osnovu potpunog gubitka sposobnosti za profesionalnu vojnu službu, ima mogućnost da se zaposli ili obavlja samostalnu delatnost, a da mu zbog toga ne bude obustavljena isplata invalidske penzije, niti će biti pozvan na kontrolni pregled. 

– Što se porodičnih penzionera tiče, bez obzira na visinu penzije koju primaju, imaju pravo da rade samo po ugovoru o delu ili autorskom ugovoru i ostvaruju ugovorenu naknadu na mesečnom nivou u iznosu nižem od 50 odsto najniže osnovice u osiguranju zaposlenih u Srbiji, važeće u momentu uplate doprinosa. To praktično znači da porodični penzioner može da radi, ali samo ako mu prihod od tog angažovanja nije viši od polovine najniže osnovice osiguranja. Ukoliko je prihod koji ostvaruje porodični penzioner za dodatni rad viši od ovog iznosa, fond će privremeno obustaviti isplatu penzije, a ponovno uspostavljanje isplate biće tek po prestanku osiguranja. Izuzetak od ovoga su deca porodični penzioneri koja rade preko omladinskih zadruga i kojima se, zbog tog angažovanja, ne obustavlja isplata penzija, jer se ne prijavljuju Fondu PIO kao osiguranici – zaključuju u PIO fondu.

Komentari5
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Nikola
Nije diskriminacija. Civilni invalidski penzioner je trajno nesposoban za rad, dok je vojni invalidski penzioner trajno nesposoban za vojnu službu, ali ne i za civilnu. Što je i logično.
draganauu
molim za odgovor, da li nosioc vojne porodicne penzije, ima prava da zasnuje radni odnos, po ugovoru o delu, ili vec sta im je dozvoljeno?
Branislav Aleksic
Cista diskriminacija - zar niko nije video tu ogromnu nepravdu - vojni invalidi mogu da rade , a civilni,odnosno invalidi rada ne. Pa ljudi moji ovo je krsenje ljudskih prava - diskriminacija samo tako. Mislim da je vrag odneo salu i treba tuziti "drzavu" ,dabi se konacno neko naucio pameti .
dijanna
Da li moze penzioner da radi na cetiri sata,ugovor o radu ili dijelu,ako ima 67 god

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.