Ima li leka za transplantacije u Srbiji
Okrugli sto pod nazivom „Ima li leka za transplantacije u Srbiji”, u organizaciji „Politike” i RTS-a, biće održan danas u 11 sati u prostorijama našeg lista, na kojem će stručnjaci razmeniti mišljenja o ključnim problemima u ovoj oblasti i predložiti rešenja koja mogu da doprinesu tome da se više presađivanja organa obavlja u našoj zemlji.
Okruglom stolu će prisustvovati profesorka dr Slavica Đukić-Dejanović, ministarka zdravlja, profesor dr Momčilo Babić, direktor Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje (RFZO), profesor dr Miljko Ristić, direktor Kliničkog centra Srbije (KCS), profesor dr Marijan Novaković, načelnik Vojnomedicinske akademije, predstavnici zdravstvenih ustanova u kojima se obavljaju transplantacije organa, predsednici udruženja pacijenata i novinari Medijskog servisa RTS-a i lista „Politika”.
Ana Stamenković, novinarka RTS-a, smatra da se, posle višegodišnjeg izveštavanja o značaju zaveštanja organa, kao i razvoju programa transplantacije i više stotina objavljenih priloga i tekstova, čini kao da se ova oblast nalazi ponovo na početku. Od januara u Srbiji nije urađena nijedna kadaverična transplantacija (sa preminulog davaoca), a zašto je to tako, Stamenkovićeva smatra da moraju da se zapitaju nadležne ustanove, predstavnici zdravstvenih ustanova, a verovatno i sami građani.
– U Srbiji od oktobra 2009. godine traje akcija „Produži život”, a pored medijske aktivnosti, koju vode najgledanija televizijska kuća i najčitanije novine, dva najuticajnija medija, kampanje zapravo i nema.
Država nije na odgovarajući način iskoristila pruženu partnersku ruku medija i dala sve od sebe i što je u njenoj moći da naša zemlja više ne bude nadnu evropske lestvice po broju transplantacija organa, kako bi građani dobili na vreme neophodnu pomoć. RTS i „Politika” su se dotakli svih tema: zakonske regulative, mitova i zabluda, prenosili smo iskustva i onih koji čekaju i onih koji su dobili organe, izveštavali o odnosu crkve i verskih zajednicaprema transplantaciji, imali reportaže iz raznih gradova u Srbiji, iz evropskih i svetskih zemalja.... Ali, čini se da odgovor države i zdravstvenih institucija nije bio odgovarajući i dovoljan – naglasila je Stamenkovićeva.
Naša sagovornica kaže da se primećuje da je došlo do stagnacije i zatišja u ovoj oblasti, da se nedovoljno radi i transplantacija bubrega, da su presađivanja jetre idalje retkost, da se transplantacija srca najavljuje... Još ne postoji jedinstvena lista primalaca za sve organe.
– Čudno je da Urgentni centar KCS-a od početka godine nije imao nijednog pacijenta kome je dijagnostikovana moždana smrt, a čini se da je nemoguće ni da UC u Novom Sadu nije imao pacijenta sa moždanom smrću, kao i da smo prošle godine imali 28 donora, a iskoristili samo sedam jetri. Već dve godine laboratorija u Institutu za transfuziju ne može da dobije akreditaciju koja nam je neophodna ako se planira ulazak u organizaciju „Evrotransplant”.
Neverovatno je i to da su u decembru i januaru predstavnici Ministarstva zdravlja najavljivali da će država plaćati transplantaciju srca u inostranstvu, a onda pre pet dana novi direktor RFZO kaže da nema para za to. Problem je i što je zakonom predviđeno da kod izabranog lekara možemo da potpišemo karticu, međutim to u praksi nije moguće. Nadam se da ćemo danas na okruglom stolu dobiti odgovor na pitanje „Ima li leka za transplantaciju u Srbiji”. – kazala je Stamenkovićeva.
Ispred zgrade „Politike”, u Makedonskoj ulici 29, danas će od 11 do 13 sati biti postavljen štand na kojem će građani moći da se informišu o transplantaciji i da se prijave za uzimanje donorske kartice. Na ovaj način građani mogu da zaveštaju organe, koji bi se u slučaju moždane smrti, uz saglasnost porodice, iskoristili za presađivanje kod onih pacijenata kojima je ovo jedina nada.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.