„Gugl” širi biblioteku i sudi se sa autorima
Kompanija „Gugl” nedavno je zatražila od američkog suda da autore koji je tuže zbog kršenja autorskih prava ne uzima kao predstavnike cele branše. Nastavak osmogodišnjeg sudskog spora, sada je, javljaju tamošnji mediji, prvi put naklonjen tuženoj strani.
Grupa autora podnela je 2005. godine tužbu protiv najvećeg svetskog pretraživača tvrdeći da je on digitalizovao njihove knjige i postavio ih na internet bez dozvole i bez novčane nadoknade. Reč je o servisu „Gugl buks” koji korisnicima omogućava uvid u cela izdanja ili samo delove knjiga iz biblioteka.
Kako javlja „Biznisvik”, kalifornijska kompanija zahteva od Apelacionog suda na Menhetnu da preinači odluku niže instance, koja je prihvatila da tužioci u ovom sporu štite interese svih američkih autora. Digitalni džin insistira na tome da druga strana ne može da govori u ime svih pisaca i naučnika jer mnogi od njih žele da se njihov rad, delimično ili u celini, nađe na svetskoj mreži.
„Gugl” je digitalizovao oko dvadeset miliona knjiga iz biblioteka i postavio ih na svoj besplatan servis. Zahvaljujući „Guglu buksu” pred korisnicima interneta našla su se brojna dela koja ne podležu autorskim pravima, dok su ostala prikazana samo delimično. Tužioci traže da gigant informacionih tehnologija plati autorima 750 dolara po svakoj postavljenoj knjizi, što bi kompaniju, ako sud tako i odluči, moglo da košta oko tri milijarde dolara.
Međutim, sudije počinju da zauzimaju blaži stav prema „Guglu”, javlja AP prenoseći stav sudije Pjera Livala da ova digitalna biblioteka predstavlja „ogromnu prednost” za „možda mnoge” autore koji bi želeli da se na najvećem svetskom pretraživaču nađu odlomci iz njihovih knjiga. Počinje da se usvaja argument koji „Gugl” iznosi, a to je da pojedina poglavlja mogu da nagnaju kupce da dođu do cele knjige, dakle da kupe izdanje u štampanom ili elektronskom obliku. Sudija Lival je odbacio tvrdnju tužitelja da će kupci odustati od pazarenja knjiga kada na „Guglu” pročitaju njene delove. On takođe veruje da istraživači žele da se njihovi radovi nađu na mreži jer će tako najbrže stići do naučne zajednice. Sudija Barington Parker je objasnio da je servis koji omogućava digitalni pristup stručnoj literaturi ili beletristici od „ogromne društvene koristi”, jer to znači da čovek ne mora da napušta kuću i odlazi u možda vrlo udaljenu biblioteku.
Presuda se očekuje kada sudije budu utvrdile da li se „Gugl” pošteno ponaša prema autorima i izdavačima, to jest da li svojim korisnicima pruža informaciju o tome gde mogu da kupe knjigu čije su delove upravo pogledali.
------------------------------------------------------
Ne kršimo autorska prava
„Gugl” ne samo da smatra da je sasvim u redu što prikazuje pojedina poglavlja romana ili stručnih knjiga već tvrdi i da je to sasvim u skladu sa pravnim normama. Poziva se na zakon o autorskim pravima koji dozvoljava korišćenje radova u obrazovne, istraživačke i informativne svrhe bez traženja dozvole autora.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.