Proces protiv najbogatijeg Srbina: vlasnik "Delte" tvrdi da nije kriv
U velikoj sudnici Specijalnog suda u Beogradu, juče je čitanjem optužnice počelo suđenje Miroslavu Miškoviću, vlasniku „Delta holdinga” i grupi optuženih za malverzacije u putarskim preduzećima.
„Nisam kriv i ne osećam se krivim. Nisam razumeo optužnicu, razumeo sam samo deo o ličnim podacima, kvantitativnim pokazateljima i datume, ali nijednu rečenicu optužnice”, izjavio je Mišković u kratkom izjašnjenju o krivici.
Prema njegovim rečima, sebe ne može da prepozna ni u jednom delu i ne razume zašto je optužen.
„Ovo je posao za primer kako treba da se radi u Srbiji, ali ja ne razumem ekonomske kategorije iz optužnice”, kazao je Mišković. On je istakao da ne mogu da postoje dva kontrolna akcionara, odnosno dva većinska vlasnika, kako je to navedeno u optužnici – on i optuženi Milo Đurašković.
Krivicu su, takođe, odbacili i Đurašković, Marko Mišković, kao i ostali optuženi.
Predsednik sudskog veća sudija Vladimir Vučinić pozvao je optužene da se redom izjasne o tome da li ima promena u njihovim ličnim podacima u odnosu na ono što su izjavili na pripremnom ročištu. Miroslav Mišković dostavio je juče sudu pisanim putem podatke o svom imovnom stanju, što je jedno od pitanja koje sud okrivljenima postavlja usmeno po uobičajenoj zakonskoj proceduri. Sudija Vučinić nije pročitao šta piše u Miškovićevom dopisu, a okrivljeni se o tome nije izjašnjavao, pa je javnost ostala uskraćena za zanimljiv podatak o tome kolika je vrednost Miškovićeve imovine.
Pored velikog broja novinara, predstavnika nevladinih organizacija i zainteresovane publike, suđenju prisustvuju i strani posmatrači u svojstvu javnosti kao i advokat Ijan Forester, predstavnik firme „Hemslejd trejd” sa Kipra. Međunarodni eksperti sede u delu sudnice predviđenom za oštećene i njihove zakonske zastupnike.
Sud je odobrio dolazak stranim posmatračima u svojstvu javnosti, ali im je van uobičajene procedure odobreno da proces prate sedeći u sudnici. Sudija Vučinić objasnio je da je to učinjeno zato što u sudu nije tehnički moguće obezbediti slušalice za simultani prevod, dodajući da prisustvo posmatrača u sudnici u ovom trenutku nije procesna smetnja. Sudija je saopštio da je simultan prevod posmatračima omogućen o trošku odbrane. Vučinić je istakao i da posmatrači nemaju nikakvu procesnu ulogu u postupku, zbog čega ih nije pozvao da se javno predstave.
Zamenica tužioca Tamara Ristić imala je primedbe na prisustvo posmatrača koji se nisu čak ni predstavili. Ona je saopštila da tužilaštvo nema informaciju o tome ko su osobe koje sede u sudnici, pa je predložila da one pređu u prostor za publiku. Sudija Vučinić ponovio je da su posmatrači za sada tu iz tehničkih razloga, da to po našim zakonima nije smetnja i da će sud naknadno proučiti to pitanje.
Advokat Zdenko Tomanović rekao je da Forester nije u sudnici u svojstvu advokata već kao predstavnik stranog pravnog lica i da ima određena prava, što je i naglašeno u njegovom punomoćju.
Početak suđenja obeležili su i problemi sa prevodom. Kada se advokat Forester javio za reč i obratio sudu na engleskom jeziku, ispostavilo se da njegovo izlaganje sa prevodom može da prati samo sudsko veće preko slušalica. Posle nekoliko minuta tehnički je omogućeno da se glas prevodioca čuje u čitavoj sudnici. Forester, koji je tek iz trećeg pokušaja uspeo da kaže ono što je želeo, prokomentarisao je da nije navikao da se susreće sa ovakvim teškoćama.
Zamenik specijalnog tužioca Tamara Ristić počela je zatim da čita optužnicu napisanu na 122 strane. Advokat Tomanović dva puta je prekinuo čitanje optužnice, tražeći od zamenice tužioca da čita „samo malo sporije” kako bi simultani prevodioci stigli da prevedu tekst optužnice stranim posmatračima.
Do zaključenja ovog izdanja „Politike” u Specijalnom sudu čitala se optužnica. Suđenje se danas nastavlja.
Optužbe
Miškoviću se na teret stavlja zloupotreba položaja odgovornog lica. Optužnica sumnjiči njega i ostale okrivljene da su od 2005. do 2010. godine nezakonitim izvlačenjem novca iz putarskih firmi i utajom poreza oštetili ova preduzeća za 16,95 milijardi dinara, a budžet za 472 miliona dinara.
Optužnica je podignuta i protiv Riste Ristića, Milutina Gaševića, Zorana Mihailovića, Dejana Jevtića, Zdravka Raša i Predraga Filipovića koji se terete za pomaganje u izvršenju krivičnog dela zloupotrebe položaja odgovornog lica. Živojin Petrović i Jadranka Bardić optuženi su za krivično delo poreske utaje.
Miroslav i Marko Mišković i Milo Đurašković terete se da su na nezakonit način podigli vrednost akcija Preduzeća za puteve Niš kako bi ih prodali pošto im je u međuvremenu pala vrednost. To je izvedeno kontrolisanom prodajom samo 37 akcija tog preduzeća od 550.000 izdatih običnih akcija, navodi se u optužnici.
Na berzi se u kratkom vremenskom periodu od 14 dana trgovalo akcijama u vlasništvu Mila Đuraškovića, na način koji je izričito zabranjen Zakonom o tržištu hartija od vrednosti.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.