Neustavan Zakon o Pravosudnoj akademiji
Ustavni sud Srbije utvrdio je da odredbe člana 40. (stavovi 8, 9. i 11) Zakona o Pravosudnoj akademiji nisu u saglasnosti sa Ustavom. Reč je o odredbama koje daju prednost polaznicima akademije prilikom izbora za sudije i zamenike tužilaca, u odnosu na sve druge kandidate koji nisu završili Pravosudnu akademiju.
Svi diplomirani pravnici sa položenim pravosudnim ispitom i određenim radnim iskustvom mogu biti birani za sudije i zamenike tužilaca, ali je poslednjih nekoliko godina zakon dao prednost onima koji su završili dvogodišnju obuku na Pravosudnoj akademiji. Tek ako je bilo još slobodnih mesta, razmatrane su i prijave drugih kandidata, a među njima je, da podsetimo, veliki broj onih koji pet, šest, pa i deset godina rade kao sudijski i tužilački pomoćnici i nose veliki deo posla sudija i tužilaca.
Pravosudni ispit nema nikakve veze sa Pravosudnom akademijom. Taj ispit je težak i polaže se pred posebnom komisijom, koja radi pri Ministarstvu pravde. Tek sa položenim pravosudnim ispitom – pravnik može da bude advokat, zamenik tužioca ili sudija, a ovaj ispit je i obavezan uslov za određene funkcije u državnoj upravi i neka radna mesta u pravosudnim organima.
Pravosudna akademija osnovana je 2009. godine sa ciljem da buduće sudije i tužioci steknu i dodatna praktična znanja i veštine, ali i da se dodatno filtrira mlađi kadar u pravosuđu. To je dobra ideja sa stanovišta obrazovanja, ali upućeni smatraju da se samo dugogodišnjim radom na predmetima mogu steći znanje, iskustvo i umešnost koji su neophodni za posao sudije i zamenika javnog tužioca.
Mnogi sudijski i tužilački pomoćnici su ovih godina odlučno odbijali da se prijave na prijemni ispit za upis u Pravosudnu akademiju, smatrajući da imaju mnogo bolju obuku upravo tamo gde rade – u sudovima i tužilaštvima. Neki su ipak upisali akademiju da bi sebi osigurali mesto u pravosuđu.
Jedan broj diplomiranih polaznika Pravosudne akademije je proteklih godina i izabran za sudije i zamenike tužilaca upravo na osnovu ove, sada neustavne, prednosti koju im je dao Zakon o Pravosudnoj akademiji. Međutim, Ustavni sud je odbacio zahteve za obustavu izvršenja pojedinačnih akata i radnji preduzetih na osnovu odredaba Zakona o Pravosudnoj akademiji. Dakle, neće se opozivati dosadašnje odluke o izboru „akademaca” za sudije i zamenike tužioca.
Neustavne su odredbe iz člana 40, koji se odnosi na „prava i obaveze korisnika početne obuke” to jest polaznika Pravosudne akademije, kao i stav 11.
Ministar pravde i državne uprave Nikola Selaković pozvao je pre dve nedelje sudijske i tužilačke pomoćnike da konkurišu za 112 sudijskih mesta u osnovnim sudovima i 47 mesta zamenika osnovnih javnih tužilaca. Pritom nije pominjana Pravosudna akademija kao prednost ili kao uslov za izbor.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.