Kragujevački URS otpušta šestoro zaposlenih
Kragujevac – Izuzimajući SPO koji se „provukao” uz naprednjake, nijedna druga stranka na vlasti u Kragujevcu nije prešla cenzus na nedavno održanim vanrednim parlamentarnim izborima. Ta novonastala situacija neće, međutim, mnogo uticati na stranačke aktivnosti DSS-a i LDP-a, budući da ogranci ovih partija ni do sada nisu dobijali sredstva iz beogradskih centrala. Na život ispod cenzusa najteže će se, po svemu sudeći, privići ovdašnji regionalisti, čiji je budžet na mesečnom nivou iznosio oko 700. 000 dinara, bez donacija.
Budžeti DSS-a i LDP-a bili su višestruko manji, između 25.000 i 45.000 dinara, koliko su dobijali iz „gradske kase”.
„Kod nas se, praktično, neće ništa menjati, pošto već četiri godine iz centrale stranke nismo dobili ni dinar. Finansirali smo se sami, stranka je živela skromno, uglavnom od dobrovoljnih priloga imućnijih članova. Tako ćemo i nastaviti, a članarinu ne tražimo jer smo svesni da ljudi nemaju”, kaže Predrag Džajević, predsednik GO DSS-a, napominjući da bi ubuduće moglo doći samo do problema u vezi sa troškovima štampanja plakata i flajera, pošto je taj materijal stizao iz Beograda.
Na sličan način svoj rad finansira i kragujevački LDP, s tim da je kod ove stranke nešto komplikovanija situacija. Naime, odbornici LDP-a su u gradski parlament ušli sa liste „Preokret”, na kojoj su maja 2012, na lokalnim izborima, bile i kolege iz SPO-a. Tako ove dve partije imaju jednu odborničku grupu i dele sredstva koja dobijaju od grada. Zbog uštede, LDP i SPO imaju zajedničkog tehničkog sekretara.
Problem je, međutim, što novac namenjen strankama ne stiže na vreme, kaže funkcioner LDP-a Marko Nikolić.
„To što LDP nije prešao cenzus, za nas ovde u Kragujevcu nema nikakvog značaja kad je reč o finansijama. Mi smo se i dosad finansirali samostalno, odnosno iz džepa članova koji su mogli da pomognu. Sredstva koja dobijamo od grada su dovoljna da izmirimo kiriju i komunalne troškove, ali je problem što uplate kasne najmanje šest meseci”, navodi Nikolić, napominjući da stranke fakturama moraju da pravdaju svaki trošak.
Izborni rezultati su najviše uzdrmali URS, i politički i finansijski, imajući u vidu da je ova stranka, osim od grada, dobijala pozamašna sredstva i iz stranačke centrale, ali i do juče izdašnih donatora.
„Budući da imamo najviše odbornika, od grada nam je mesečno sledovalo oko 100.000 dinara. To ostaje, ali je veliki problem kako ćemo finansirati naše aktivnosti bez 600.000 dinara, koliko smo dobijali iz centrale. Polovinu tog novca smo koristili za plaćanje komunalnih računa i raznih drugih troškova, a oko 300.000 dinara išlo je na plate osmoro zaposlenih. Sada ćemo nekim ljudima morati da zahvalimo na saradnji, pa mislim da će stranka ubuduće imati svega dvoje zaposlenih”, kaže funkcioner URS-a Zlatko Milić, naglašavajući da stranka plaća i zakup poslovnog prostora, pošto nije iskoristila pravo da od grada dobije kancelariju.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.