Pažljivo s komentarima o pobedi Končite Vurst
I posle „Evrosonga” – „Evrosong”. Pobeda austrijske predstavnice, transvestita Končite Vurst, izazvala je brojne reakcije, kako domaće tako i strane javnosti. Gej-lezbijski info centar osudio je ponašanje komentatora RTS-a tokom prenosa ovog takmičenja koje je održano u Kopenhagenu zbog, kako je rečeno, vređanja transsrodne populacije i zatražio izvinjenje Javnog servisa. Ovaj centar naročito je osudio ponašanje komentatora tokom nastupa predstavnice Austrije i tokom glasanja, kada je Vurst dobijala maksimum poena (12).
„Smeštanje transsrodne osobe Končite Vurst u domen bizarnosti, cirkusa, frik šoua i zblažavanja kada dobija maksimum poena je nedopustivo”, navedeno je u saopštenju.
Povodom protestnog pisma Gej-lezbijskog info centra, oglasio se i Zabavni program RTS-a saopštenjem u kojem je „izraženo žaljenje ukoliko je došlo do uznemiravanja transpopulacije i LGBT pripadnika”. „Muzičko-zabavni karakter ’Pesme Evrovizije’ svake godine određuje i ton komentarisanja kvaliteta muzičkih numera, izvođača, kao i ukupni utisak nastupa takmičara”, naveo je RTS.
U Hrvatskoj su bile burne reakcije na račun HRT-a i načina na koji je voditelj prenosio finale „Evrosonga”, a onlajn izdanje „Tportal”, u tekstu „HRT-ov komentar ’Evrosonga’ bio uvredljivo loš” konstatuje da je Aco Kostandinov, doajen hrvatske evrovizijske delegacije, „površnim, iritantnim, neretko čak i homofobnim stilom prokomentarisao finale takmičenja”.
Ruski mediji su, uz konstataciju da je „Pesma Evrovizije 2014.” potvrdila reputaciju ispolitizovanog takmičenja, zaključili da će se o pobedi Končite Vurst još pričati, duže nego o svojevremenom trijumfu finske grupe „Lordi”. Autori u nekim od ruskih medija čak ocenjuju da se mora priznati kako je pobeda austrijske pevačice – trijumf „Evrovizije”, jer ona kombinuje sve što ovo muzičko takmičenje podrazumeva: skandaloznost, šik, jedinstvenost, šou i more blještavila.
Nastup austrijske predstavnice na „Evrosongu” u Kopenhagenu (Foto Rojters)
I Filip Kirkorov, koautor pesme sa kojom su se predstavile ruske predstavnice sestre Tolmačeve, pozvao je javnost da ne osuđuje „skandalozni nastup pobednika”: „Hajde da poštujemo pobednika. Bez obzira na njegov izgled, seksualnu orijentaciju, nacionalnost. Pobednicima se ne sudi, pobedila je pesma. Po mom mišljenju, lepa pesma.”
U Ruskoj pravoslavnoj crkvi nisu ostali bez komentara na pobedu bradatog transvestita iz Austrije, ocenjujući da je to „korak ka napuštanju hrišćanskog identiteta u Evropi”, preneo je Interfaks.
Riski mediji su preneli i zahtev Vitalija Milonova, zamenika zakonodavne skupštini Sankt Peterburga, upućen ministru kulture Vladimiru Medinskom da se Vurstovoj zabrani turneja po Rusiji.
Američki portal „Hafington post” piše da komentari o pobedniku „Evrosonga” odslikavaju podelu Starog kontinenta po pitanju gej prava. Konzervativni istok osuđuje propagiranje homoseksualizma dok u zapadnim zemljama LGBT fanovi „Pesme Evrovizije” imaju veliku podršku organizatora, sponzora i izvođača.
Borci za prava LGBT zajednice ponosni su na pobednicu koja je s pozornice poručila da ne moraju da se stide što su drugačiji.
Britanka Paris Lis, rođena kao dečak, piše u „Gardijanu” da nije važno da li je Končita „bradata žena”, transvestit ili mladić s trepavicama.
„To je rodna fluidnost i bolje da se na to naviknete. Neki su gubili vreme pokušavajući da je definišu, pitajući se da li je jedna od nas, ali većina je shvatila ko je Končita: ambasadorka raznolikosti, svetionik za sve naše drugačije rođake na kontinentu”, piše Lis, novinarka i aktivistkinja za prava LGBT zajednice.
Američki „Volstrit džornal” podseća da je „Evrosong” poznat po ekstravagantim, kič nastupima, da ima mnogo obožavatelja u LGBT zajednici i da je i ranije bilo nastupa transsrodnih osoba. Podseća na izraelskog predstavnika Danu koja je pobedila u Birmingemu 1998. s numerom „Diva”, na slovenački transsrodni trio „Sestre” 2002. i transvestita „Drama kvin” koji je predstavljao Dansku 2007. godine.
Si-En-En navodi da organizatori opisuju događaj kao nepolitički, ali da politika neizbežno boji i glasanje i nastupe. I novinar londonskog „Gardijana” piše da se u poslednjem satu sve svelo na „prljavu politiku” i stav prema LGBT osobama.
----------------------------------------------
A od Rusije osam poena Austriji
Dok je Končita u zapadnoj Evropi stekla mnogo obožavalaca, u Rusiji je pokrenula i polemiku da li treba da prenosi ovo takmičenje. Tamošnje udruženje za zaštitu porodice zatražilo je peticijom, koju je potpisalo 15.000 osoba, da ne prenosi „Evrosong”. Ovo je izazvalo negodovanje publike u Kopenhagenu, koja je izviždala nastup ruskih predstavnica. Inače, stručni žiri u Moskvi nije dao Končiti nijedan poen, ali jeste ruska publika, pa je u zbiru od Rusije dobila osam poena.
----------------------------------------------
Končita veruje u budućnost bez diskriminacije
Pobednica ovogodišnje „Pesme Evrovizije” Končita Vurst izjavila je, po povratku u Austriju, da nije „ambasador tolerancije”, ali da je tome dala svoj doprinos.
„Ovo nije samo moja pobeda, već pobeda za ljude koji veruju u budućnost bez diskriminacije”, poručio je Tomas Nojvirt, austrijski pevač, koji se odeva kao žena i istovremeno nosi bradu, preneoe je Tanjug.
Na konferenciji za štampu, na bečkom aerodromu Švehat, na pitanje da li je to bio i signal ruskom predsedniku Vladimiru Putinu, ona je odgovorila da je „između ostalih, signal i njemu”, ali da ne želi da imenuje nijednu zemlju, već želi da kritikuje stav.
„I u Rusiji ima kutaka gde sam i te kako dobrodošla”, ocenila je Končita Vurst i istakla da joj je najveći cilj osvajanje „Gremija”.
Ona je naglasila da roditelji treba da vaspitaju decu tolerantno i da objasne da postoje i muškarci koji se oblače u žensku odeću.
Končita će nastaviti da se bavi muzikom, a želi da bude i domaćin 60. takmičenja: „Rado bih bio deo ’Evrosonga’ 2015, možda i kao domaćin.”
A rukovodstvo TV ORF nalazi se pred velikim problemom, jer moraju, od potrebnih 25 miliona evra, koliko se procenjuje da će koštati ovaj šou dogodine, da obezbede 15 miliona evra.
----------------------------------------------
Pljušte čestitke političara
Najviši austrijski političari čestitali su Končiti Vurst na pobedi na „Pesmi Evrovizije”. Končiti je čestitao i predsednik Austrije Hajnc Fišer koji je istakao da to nije samo pobeda za ovu zemlju, već pre svega za toleranciju u Evropi.
Austrijski kancelar Verner Fajman čestitao je na „ubedljivoj pobedi” podsećajući da je ovo drugi trijumf Austrije na „Evrosongu” posle Uda Jirgensa 1966. godine. Fajman je, u saopštenju, istakao da je Austrija pobedila na „posebno impresivan način”:
„Već u polufinalu Končita je osvojila najveći broj poena, a u finalu je dobila najveći broj bodova (12) od 13 zemalja. To pokazuje da je Vurst uverila izvanrednim glasom i zapaženim nastupom”, preneo je Tanjug.
Istovremeno je izrazio zadovoljstvo što je ova pobeda i signal da je izvanredan muzički doprinos pobedio predrasude i netoleranciju.
„Austrija je ponosna na Tomasa Nojvirta”, naglasila je portparol za kulturu Narodne partije Austrije (OVP) Marija Fekter. Političarka Demohrišćanske stranke je istakla da je pobedom Končita uputila i signal za toleranciju, dodajući da je „Kraljica Austrije” ujedno i ambasadorka mira.
Čestitke su pristigle od svih stranaka, izuzev Slobodarske partije Austrije, čiji je lider Hajnc-Kristijan Štrahe pred takmičenje kritikovao što će Končita predstavljati Austriju na „Evrosongu”.
----------------------------------------------
Gradovi Austrije se već bore za domaćina
Posle pobede Končite Vurst na „Pesmi Evrovizije” u Kopenhagenu nekoliko austrijskih gradova već je počelo da se bori za domaćina 60. „Evrosonga” 2015. godine.
U Beču bi „Evrosong” mogao da se održi u gradskoj dvorani „Štathale”, koja može da ugosti 16.000 gledalaca, izgrađenoj 1958. godine. Šef zdanja Volfgang Fišer naglasio je da u Austriji ne postoji nijedna dvorana koja može da primi više ljudi. On je ukazao da „Štathale” godišnje ima više od 250 velikih manifestacija i da su spremni da organizuju i „Pesmu Evrovizije”, preneo je Tanjug.
Alternativa bi mogla da bude gradska dvorana u Gracu, ali se i drugi gradovi već nude za organizaciju ovog takmičenja lakih nota koje gledaju stanovnici svih kontinenata, pa i Australija gde je „Evrosong” vrlo popularan. Tako je gradonačelnik Klagenfurta Kristijan Šajder rekao da bi stadion u tom gradu bio dobra lokacija, mnogo bolja od bečke gradske dvorane. Stadion, kapaciteta 30.000 ljudi, opremljen je najnovijom tehnologijom.
I Salcburg želi da privuče „Pesmu Evrovizije”, a nadležni ističu da je to grad muzike:
„Mocartov grad je idealno mesto za održavanje ’Evrosonga’”, naglasio je šef marketinga grada Mario Maks.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.