Sreda, 17.08.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Francuzi bolji od prvaka Afrike

Погба главом пласира лопту у гол Нигерије после корнера (Фото Ројтерс)

Šampion iz 1998. godine Francuska plasirala se u četvrtfinale Svetskog prvenstva u Brazilu, pošto je u prestonici zemlje fudbala i sambe nadmudrila i nadigrala prvaka Afrike Nigeriju s 2:0 (0:0). Do zasluženog trijumfa „trikolori” su stigli izvanrednom igrom samo u poslednjih 25 minuta, kada je indisponiranog Žirua zamenio Grizman, a ključnu ulogu odigrao Valbuena, koji je „namestio” oba pogotka.

U prvih 45 minuta rivali su prikazali brzu i dopadljivu igru, sa pregršt driblinga i lepih poteza, ali je jak ritam donosio i brojne greške u dodavanjima, tako da maltene i nije bilo stopostotnih šansi. Francuzi su, kao što su i najavili, počeli opreznije, pa su Nigerijci više imali loptu u posedu. Nekoliko pokušaja udarcima sa distance na obe strane završavali su se blokovima protivničkih igrača, ili veoma neprecizno, pa golmani Loris i Enijama nisu imali priliku da se iskažu.

Mreža „trikolora” zatresla se nakon greške Debušija u 19. minutu. Musa je prihvatio poklon desnog beka rivala i centrirao, a Emenike poslao loptu u donji desni ugao. Međutim, napadač Nigerije se nalazio u ofsajdu, tako da arbitar Gajger opravdano nije priznao pogodak.

Odličan napad izveli su Francuzi u 22. minutu. Pogba je lako osvojio veći deo protivničke polovine terena i predao loptu Valbueni, ovaj je centrirao sa desne strane, vezista Juventusa izvanredno šutirao, mada mu je smetao saigrač Žiru, a Enijama bio na pravom mestu i izbio je u korner.

U 38. Musa je izveo korner, Evra sa obe ruke obuhvatio Odemvingija u predelu grudi, tako da ovaj nije mogao da skoči, a kada je opasnost po mrežu Francuske prošla sudija je samo pokazao levom beku „trikolora” da to ne sme da čini. Odmah su uzvratili Francuzi. Valbuena je lepo proigrao Debušija, usledio je snažan i veoma neprecizan udarac.

Raspalio je Odemvingi udaljen metar-dva od levog roglja kaznenog prostora suparnika u 44. minutu, ali je Loris bio spreman i boksovao loptu.

Velika borba nastavljena je i u drugom delu. Pogibeljno je Matuidi zaustavio Onazija na sredini terena, tako da je bio presrećan kada mu je sudija pokazao samo žuti karton, prvi na ovom meču. Fudbaleru sredine terena Nigerije stradao je članak, pa je na nosilima iznet sa terena. Umesto njega je ušao Gabrijel. Snažno i neprecizno tukao je Emenike u 60. minutu.

Odlučio je Dešan da zameni slabog Žirua, pa je u vatru ubacio Grizmana. Odemvingi je u 64. konačno šutirao u okvir gola, ali je Loris odbio loptu. Loše je intervenisao Enijama u 67. minutu, pa je Ošaniva akrobatskim potezom sačuvao mrežu ispred Pogbe, koji se spremao da zahvati loptu volejom.

Stopostotnu priliku imao je Benzema, koji se do tog 70. minuta nije ni video. Odigrao je dupli pas sa Grizmanom, izbio sam ispred golmana „super orlova” i šutirao. Enijama je odbranio udarac, ali se lopta odbila od Benzeme i krenula ka praznoj mreži. U poslednji čas na pravom mestu bio je Mozes i izbio loptu u polje.

Malo je nedostajalo da Francuska u 77. povede. Valbuena je izveo drugi uzastopni udarac sa ugla, Benzema loše šutirao, Mozes ponovo izbio loptu iz svog peterca, ali pravo do Kabaja. Snažno je tukao vezista „trikolora” i uzdrmao prečku.

Ipak, dva minuta kasnije Francuzi su poveli. Ponovo je Valbuena izveo korner, pogrešio je Enijama, pa Pogbi nije bilo teško da sa šest-sedam metara pošalje loptu glavom u nebranjenu mrežu – 1:0. Bio je ovo 105. pogodak „trikolora” na mundijalima i 25. koji je primila Nigerija. Ujedno, ovo je i 146. gol na takmičenju u Brazilu, po čemu je ono već postalo efikasnije od prethodnog u Južnoj Africi.

Razigrali su se izabranici Dešana, pa je Grizman mogao i da poveća prednost, ali je ovog puta Enijama bio oprezniji i izbio loptu u korner. Mozes je na drugoj strani iznudio samo udarac sa ugla. Utakmica je odlučena u prvom od pet minuta nadoknade drugog poluvremena. Ponovo je Valbuena odlično centrirao, ovog puta s desne strane, Grizman je promašio loptu, koja je pogodila kapitena Nigerije Joba, prevarila loše istrčalog Enijamu i završila u mreži – 2:0.

Stadion: Nacionalni. Gledalaca: 67.882. Sudija: Gajger (SAD). Strelci: 1:0 Pogba (79), 2:0 Jobo (90+1 autogol). Žuti karton: Matuidi (Francuska).

FRANCUSKA: Loris, Debuši, Varan, Košelni, Evra, Kabaj, Pogba, Matuidi, Valbuena (od 90+4 Sisoko), Benzema, Žiru (od 62. Grizman). Selektor: Dešan.

NIGERIJA: Enijama, Ambrouz, Jobo, Ošaniva, Omeruo, Onazi (od 59. Gabrijel), Mikel, Musa, Mozes (od 89. Nvofor), Odemvingi, Emenike. Selektor: Keši.