Utorak, 16.08.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nemačka u četvrtfinale tek posle produžetaka

(Фото Бета/АП)

Nemačka se plasirala u četvrtfinale svetskog prvenstva, ali do tog uspeha nije došla lako kao što se i očekivalo.

Tek što se krenulo u prvi produžetak, Nemci su dali gol. Igrao se 92. minut kada je opasni Miler, koji se u drugom poluvremenu pošteno ispromašivao, centrirao sa leve strane u šesnaesterac Alžira gde se najbolje snašao Širle i petom matirao nemoćnog Mbolija, čijim je sjajnim intervencijama Halilhodžićev tim izborio produžetke: Nemačka – Alžir 1:0!

U nastavku utakmice igrao je samo jedan tim, Nemci su prosto mleli po terenu, pokazujući izvanrednu fizičku spremnost, dok su se Alžirci borili dok su imali snage. A onda minut pre kraja meča Nemci su se poigravali pred golom Mbolia da bi na kraju Ozil stavio tačku na dobijeni meč: Nemačka – Alžir 2:0! Ipak, počasni pogodak Đabua u 120. minutu bio je samo tračak nade i ništa više za reprezentaciju koja odlazi kući...

Alžir je imao veoma lepu priliku odmah na početku meča kada je neoprezni Mustafi izgubio loptu na polovini protivnika. Usledio je brz kontranapad, Slimani, najopasniji fudbaler Halilhodžićevog tima, krenuo je silovito ka lopti zajedno sa golmanom Nojerom, ipak golman Nemačke je bio brži i uspeo nekako da otkloni opasnost pred svojim golom.

Nemci su odmah uzvratili rivalu. Švajnštajger je u 14. minutu dobro zagrejao dlanove golmanu Mboliju, koji je morao da boksuje loptu što dalje od svog gola. U tim trenucima igralo se vrlo ovoreno na obe strane, doduše, Alžirci su visoko podigli odbranu postavivši poslednju odbrambenu liniju na čak trideset metara od svog gola, pa se igra uglavnom odvijala na malom prostoru i sredini terena, što je odgovaralo brzim igračima.

Nisu se Alžirci ni malo uplašili svog velikog protivnika, šta više krenuli su veoma hrabro ka golu Nemačke. Najpre je Slimaniju opravdano poništen gol glavom jer se nalazio u nedozvoljenoj situaciji, a koji minut kasnije i Gulam je zapretio jakim udarcem sa leve strane.

Golman Bajerna je često intervenisao van svog kaznenog prostora, jer je visoki štoper Metelzaker kome brzina i nije jača strana, dosta puta kasnio sa intervencijama, pa su Feguli i Slimani bili stalna pretnja pred nemačkim golom. Ozil je pokušavao da proigra svoje saigrače, često je fudbaler Reala koristio svoju levicu i za udarce ka golu Mbolija, ali, istakao se i kao odličan asistent. Međutim, jednostavno, Nemačka u prvom poluvremenu nije imala raspoloženog igrača koji bi ozbiljnije ugrozio mrežu Alžiraca. Dobar udarac ka golu Nojera uputio je Mostefa u 39. minutu ali je Boateng uspeo da izbaci loptu u korner. Može se slonbodno reći da se Nemci, koji su preko Gecea imali stopostotnu šansu u 41. minutu, nisu nadali tako žestokom otporu, a kako je vreme odmicalo selektor Joakim Lev bio je sve nervozniji.

Lev nije bio zadovoljan kako je Gece obavio posao u prvih 45 minuta pa je odmah na startu drugog dela meča šansu dao Širleu koji je odmah zapretio Alžiru dobrim udarcem sa distance, da bi koju sekundu kasnije i Mustafi dobro šutirao glavom. Srećom po Alžirce, Mboli je i ovog puta bio dobro postavljen. Od tog trenutka igra se rasplamsala na obe strane, samo je bilo pitanje časa kada će pasti gol. Filip Lam je odlično šutirao ka golu Mbolija u 55. minutu ali je golman Alžiera vrhovima pstriju uspeo da odbrani gol. Tada je Nemačka još više pojačala tempo, dok se rival potpuno povukao na svoju polovinu, u nadi da sačuva mrežu. Ulazak Širlea doneo je u dobroj meri dosta živosti u igri nemačke reprezentacije, ali, „panceri” nikako nisu uspevali da probiju čvrst bedem protivnika koji se veoma često branio sa svih 11 igrača.

Fenomenalni Rajs Mboli je u 81. minutu sprečio čist gol. Naime Miler je glavom šutirao pravo u gol, Mboli je odbranio udarac. Bila je to najzrelija prilika Nemaca u drugom poluvremenu. Pojačavali su izabranici Joakima Leva sa još jačim pritiskom, ređale su se prilike Milera, Švajnštajgera, Kedire, ali jednostavno golman bugarskog CSKA je sinoć začarao svoj gol u regularnom delu utakmice, a onda kada su ostali bez snage protivnik im je našao manu i uspeo da opravda ulogu velikog favorita...

Stadion: Beira Rio.– Sudija: Sandro Riči (Brazil).– Gledlaca: oko 40.000.– Strelaci: Širle u 92, Ozil u 119 minutu za Nemačku, Đabu u 120. za Alžir.– Žuti karton: Hališ (Alžir), Lam (Nemačka)

Nemačka: Nojer, Mustafi (od 67. Kedira), Meterzaker, Boateng, Hevedes, Švajnštajger (od 108. Kramer), Lam, Kros, Ozil, Gece (od 46. Širle), Miler.

Alžir: Mboli, Mostefa, Belkalem, Gulam, Feguli, Hališ (od 97. Bugera), Mandi, Slimani, Lasemt,Tajder(od 77. Brahimi), Sudani (od 99. Đabu).