Utorak, 16.08.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Kolumbijci predvode četvrtfinaliste

И атрактиван и ефикасан: Колумбијац Хамес Родригез (Фото Ројтерс)

U osmini finala nije bilo iznenađenja, pošto su se među osam najboljih plasirali svi pobednici grupa. Nije im bilo ni malo lako. Čak pet puta su se igrali produžeci, a dva puta su u pomoć priskočili jedanaesterci. Ni jedan četvrtfinalista nije poražen, a zanimljivo je da su svi koji su završili nadmetanje dali bar po jedan gol i da niko nije otišao kući bez poraza.

Polovina od osam najboljih je zabeležila sve četiri pobede. Doduše Argentina i Belgija su do za sada poslednje stigle uz dodatnih 30 minuta. Najubedljivija je Kolumbija. „Kafeterosi” su dali 11 golova i primili samo dva. Holanđani su efikasniji za pogodak, ali se njihova mreža zatresla dva puta više. „Gaučosi” su treći s gol-razlikom 7:3, a „crveni đavoli” četvrti sa 6:2. Francuzi su peti sa tri pobede i jedan remi i deset datih golova i dva primljena, a Nemci šesti sa istim učinkom i gol-razlikom 9:3. Domaćin je tek na sedmom mestu sa po dva trijumfa i dva nerešena rezultata. Postigao je osam pogodaka, a primio tri. Senzacionalni pobednik „grupe smrti” Kostarika je najslabija, pošto je uz po dve pobede i remija dala pet i primila dva gola.

Već u drugom četvrtfinalnom susretu između domaćina Brazila i Kolumbije (sutra, 22 č) jubilarni 20. mundijal prihvatiće tri milionitog navijača. Na dosadašnjih 56 utakmica bilo je 2.911.381 ili u proseku 51.989 po susretu. Po tome je takmičenje u zemlji fudbala i sambe na dobrom putu da bude najgledanije od kako se nadmeću 32 reprezentacije.

Postignuto su 154 pogotka, odnosno 2,75 po meču. Sedam golova nedostaje da se dostigne nadmetanje u Japanu i Južnoj Koreji 2002, a 17 u Francuskoj 1998. Šampionati u Nemačkoj 2006. godine (147 pogodaka) i u Južnoj Africi 2010. (145) su prevaziđeni.

Sa 92 gola reprezentacije su neuporedivo efikasnije u drugom poluvremenu, nego u prvom kada su data „samo” 55. Preostalih sedam viđeno je u produžecima. Prema evidenciji Fife najviše pogodaka postignuto je u intervalu između 61. i 75. minuta – tačno 30. Najmanje golova dato je u uvodnih 15 minuta – samo 14. U nadoknadi izgubljenog vremena u prvih 45 minuta viđena su tri gola, a u drugih osam.

Samo je Kolumbijac Rodrigez pet puta matirao protivničke golmane, dok su po jednom manje to uradili Brazilac Nejmar, Argentinac Mesi i Nemac Miler. Postignuta su dva het-trika. Dali su ih Nemac Miler za 66 minuta i Švajcarac Šaćiri za minut brže. Viđeno je i šest autogolova, kao i deset pogodaka s bele tačke.

Često blagonaklone sudije pokazale su samo 153 žuta kartona, ili 2,7 po utakmici (jedan manje nego golova), a isključena su desetorica.

Od 56 utakmica 11 je završeno nerešeno, a 45 puta je bilo pobednika i poraženih. Ostvareno je 14 različitih rezultata. Najčešće je bilo 2:1 – 14 puta, a zatim slede: 1:0 – 9 puta, 0:0 i 3:1 – po 5, 1:1, 2:0 i 3:0 – po 4, 2:2, 4:0, 4:1 i 3:2 – po dva puta i po jedanput: 5:1, 4:2 i 5:2.

Čile deveti, Kamerun poslednji

Još osam utakmica preostalo je do završetka 20. mundijala, tako da je poznat poredak selekcija koje su završile takmičenje. Na devetom mestu je Čile, a zatim slede: 10. Meksiko, 11. Švajcarska, 12. Urugvaj, 13. Grčka, 14. Alžir, 15. SAD, 16. Nigerija, 17. Ekvador, 18. Portugalija, 19. Hrvatska, 20. Bosna i Hercegovina, 21. Obala Slonovače, 22. Italija, 23. Španija, 24. Rusija, 25. Gana, 26. Engleska, 27. Južna Koreja, 28. Iran, 29. Japan, 30. Australija, 31. Honduras, 32. Kamerun. Samo poslednje tri reprezentacije su pretrpele po tri poraza.