Utorak, 16.08.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nezadrživi Brazilci savladali Kolumbiju

(Фото Ројтерс)

To više nije onaj bledunjavi Brazil sa početka Mundijala, to je onaj Brazil na koji smo svi navikli: snažan, odvažan i kada je najpotrebnije neprikosnoveni Brazil. Domaćin je u pravi čas podigao formu, koja svakako nije došla do vrha lestvice, pa će predstojeći duel u polufinalu protiv Nemaca, i borba za veliko finale, biti utakmica najviše klase. Ako je iko sumnjao u njihov kvalitet, onda se grdno prevario. Sada Brazil sigurnim koracima korača ka novom trofeju. Doduše, u finišu utakmice nedostajalo mu je i više snage..

Brazilci su rano poveli u 7. minutu, pošto su izvršili snažan pritisak . Nejmar je sa desne strane izveo korner a Fred i David Luiz su odvukli svoje čuvare napred, lopta je pala u peterac gde je sačekao Tijago Silva i butinom je praktično ubacio u mrežu golmana Ospine. Brazil – Kolumbija 1:0!

Skolarijeva taktika se uglavnom svodila na činjenicu da odbrana na čelu sa Silvom i Luizom zaustavi opasnog strelca Rodrigeza, koji je bez sumnje u odsustvu Falkaa glavna zvezda tima. Kolumbijci se nisu uplašili ranog vođstva domaćina, pa je Gvardado snažno šutirao ka golu Cezara, tek toliko da stave do znanja protivniku da se neće braniti.

Brazilci su u prvih četvrt časa igre bili veoma agresivni, želeli su po svaku cenu da završe posao. Očigledno odlično mitivisani igrači u žutim dresovima su jasno stavili do znanja protivniku da žele pobedu iako su ispred sebe imali sjajnu ekipu, po mnogima u dosadašnjem šampionatu najprijatnije iznenađenje.

Hulk je zahvaljujući sjajnim intervencijama Nejmara u dva navrata opasno zapretio Ospini, oba puta golman Kolumbije je sjajno intervenisao. Imao je Hulk u 22. minutu još jednu sjajnu periliku ali je Ospina pokazao vrhunsko golmansko majstorstvo. Brazilci su sinoć bili silno motivisani, kao da su želeli čitavom fudbalskom svetu da pokažu koliko vrede, da bez obzira na brojna osporavanjai dalje važe za glavnog favorita za osvajanje titule.

Brazilci su u finišu prvog poluvremena, posebno Nejmar i Hulk pokušavali individualnim akcijama da reše pitanje pobednika, sa druge bstrane Koliumbijci su se nešto bolje organizovali u odbrani, pa kako je vreme prolazilo time je i pritisak bio sve manji, daleko podnošljiviji nego na početku mmeča. Kolumbija, koju je na početku zadesio pravi šok zbog primljenog gola nikako nije uspevala da poveže redove, da se legitimiše kao dostojan protivnik, kome su pre susreta davane dobre šanse.

Odmah na početku drugog poluvremena povređenog Armera  zamenio je takođe defanzivac Ramos, dok Brazilci nisu imali potrebu ništa da menjaju, imajući u vidu dobar rezultat kao i igru koju su prikazali u prvih 45. minuta. Selektor Kolumbije Hoze Pekerman je bio strpljiv, nije pokzivao znake nervoze. Opasni strelac Rodrigez nikako nije uspevao da dođe do izražaja, odlično je bio čuvan, praktično da nije uputio ni jedan opasan udarac ka golu Cezara.

Raspoloženi David Luiz, koji je od početka utakmice igrao izvanredno, pokazao je Nejmaru i drugovima kako se izvodi slobodan udarac. Šutirao je snažno sa preko 20 metara, lopta je dobila čudnu putanju prevarivši nemoćnog Ospinu, Usledila je velika radost na tribinama, jer gol Davida Luiza je dobrim delom utabao put ka novom uspehu na Mundijalu: Brazil – Kolumbija 2:0!

U 78. minutu dosuđen je penal za Kolumbiju. Do tada nezapažćeni Rodrigez izvukao se odbrani domaćina, krenuo ka golu ali ga je Cezar srušio sa obe noge, mada je pored njega veoma blizu bio David Luiz. Isti fudbaler nad kojim je napravljen prekršaj uzeo je loptu u ruke i matirao Cezara: Brazil – Kolumbija 2:1!

Tek od tog momenta Kolumbijci kreću na sve ili ništa, pa umalo da Karlos Baka ubaci loptu u mrežu, nedostajali su milimetri da izjednače. Brazilci su se tada potpuno povukli, u njihovim nogama uvukao se strah, pomalo i panika..

U polufinalu u sudaru dva tima i dve različite fudbalske filozofije očekuje se takođe uzbudljiva borba koja će odlučiti ko će se između Brazila i Nemačke boriti za svetsku krunu...

Stadion: Kastelao u Fortalezi.– Sudija: Kabaljero (Španija) Gldalaca: više od 60.000.– Strelac. Tijago Silva 7, David Luiz u 69. minutu, Rodrigez u 80. minutu iz jedanaesterca.– Žuti karton: Tijago Silva, Cezar (Brazil), Rodrigez (Kolumbija)

Brazil: Cezar, Majkon, T. Silva, D. Luiz, Marselo, Fernandinjo, Paulinjo (od 86. Ernandez), Hulk (od 82. Ramirez), Oskar, Nejmar (od 88. Enrike), Fred.

Kolumbija: Ospina, Zuniga, Zapata, Jepes, Armero (od 46. Ramos), Ibargo, Sančez, Guarin, Kvadrado (od 81. Vintero), Rodrigez, Gutieres (od 70. Baka).

Bez kapitena na Nemce

Filipe Skolari neće moći da računa na kapitena Silvu u meču sa Nemačkopm, jer je dobio drugi žuti karton. Tpo će svakako biti veliki hendikep za odbranu Brazilaca.