Sreda, 17.08.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Iguain odveo „gaučose” u polufinale

„Прорадио” када је било најпотребније: Игваин постиже једини погодак на утакмици Фото Ројтерс

Argentinci se sigurnim koracima približavaju ka samoj završnici šampionata  u Brazilu, verovatno i očekivanom finalu sa domaćinom, ali, na tom putu moraju da savladaju još jednu prepreku. Posle bolje igre u prvom poluvremenu, kada je i pao gol odluke, i nešto rezervisanije u drugom, kada su uglavnom čuvali svoju mrežu, „gaučosi” su imali lakši zadatak nego što su i sami očekivali. Belgijanci su potpuno podbacili, jednostavno nisu imali svoje veče, kao da ih je pobeda nad Amerikancima i fizički i psihički ispraznila...

Odmah na startu utakmice veličlanstven početak za Argentince. Napokon je proradio i Gonzalo Iguain. Opasni strelac je u 8. minutu, posle divne asistencije Di Marije, i male nepažnje u odbrani belgijskog tima iskoristio ukazanu priliku i praktično iz okreta savladao pomalo nepripremljenog golmana Kurtou. Argentina – Bečlgija 1:0!  Argentincima se tako isplatila ofanzivna igra, koju je nametnuo selektor Alehandro Sabelja, svestan činjenice da njegov tim jedino na takav način može da dođe do završpnice Mundijala.

Dugonogi Vicel, imao je važnu ulogu u jučerašnjem duelu sa Argentincima. Njemu je selektor Vilmots namenio težak zadatak a to je da pre svega čuva opasnog Mesija, da mu ne dozvoli previše prostora, pa je fudbaler ruskog Zenita morao gotovo na svakom delu terena da izigrava „policajca”,da ga drži daleko od svog gola, što je iziskivalo veliku fizičku angažovanost. Doduše, u dobroj meri pomagali su mu još i Kompani i Felaini, pa je Mesi teško dolazio do izražaja.

Aergentinci su posle ranog vođstva u dobroj meri usporili igru, ne dozvoljavajući rivalu da se opasno razmahne po terenu. Ipak, De Brujn je u 22. minutu odlično šutirao ka golu Romera ali je prvi čuvar mreže argentinske reprezentacije dobro reagovao. Veliku borbu na polovini Belgijanaca vodili su Di Marija i Kompani, ali je iskusni štoper Mančester sitija dobro čuvao svoju stranu. Argentince je u 32. minutu zadesila velika nesreća, zbog povrede mišića desne noge iz igre je izašao Di Marija, koji je najviše pokazao na ovom Mundijalu. Sabelja je odlučio da ga izvede iz igre, za svaki slučaj, kako bi bio spreman za novi okršaj, pa je umesto njega u igru ušao fudbaler Benfike Enco Perez.

Mesi se kao igla probijao kroz zgusnutu odbranu Belgijanaca, najpre je prevario Vicela, potom Vertogena ali ga je visoki Felaini zaustavio koji santimetar ispred kaznenog prostora. Odličnu priliku Mesi nije iskoristio u 41.  minutu.

Belgija je tek u povremenim trenucima delovala ozbiljno, ali bez Lukakua koji je u sukobu sa selektorom Vilmotsom, to u prvom poluvremenu nije bila reprezentacija od koje bi se argentinskoj odbrani tresle noge.

Mirna igra, bez previše žara u potpunosti je odgovarala Argentincima, kojima je bez povređenog Di Marije falila lucidnost pred protivničkim golom. Možda koja ideja više, jer usamljeni Mesi nije dolazio do punog izražaja, bar ne na početku drugog poluvremena. Snalažljivi Iguain je u 55.  minutu prevario nekoliko Belgijanaca, na kraju i Kompanija poslednju prepreku ispred Kurtoa, da bi na kraju kada je već imao potpuno otvoren put ka mreži šutirao snažno i neporecizno. Lopta je na kraju pogodila gornji deo prečke.

Shvativši da nema kud, da vreme prolazi a samim tim i šanse za plasman u polufinale, da je ipak pogrešio, Vilmots u drugom poluvremenu u igru uvodi dvojicu novih fudbalera, Lukakua i Mertensa. Bila je jasna zamisao belgijskog trenera da u finišu u poslednjih pola sata igra sa trojicom ofanzivnih igrača. Belgijancima su bili potrebni novi, sveži igrači i svakako nove ideje u fazi napada ali i gol za izjednačenje.

Mogao je visoki Felaini da iskoristi sjajan centaršut Aldervelea u 61. minutu kao i dva minuta kasnije, ali je mreža Romera ostala netaknuta. Dobro čuvani Azar nikako nije uspevao da se legitimiše kao glavni dirigent belgijskog tima, praktično u najvećem delu meča bio je neprimetan, što je Belgijancima stvaralo novu glavobolju.

Brzonogi Papasio je dvedesetak minuta pre kraja zamenio Lavecija, što je značilo da Sabelja ne odstupa ni pedalj od ofanzivne taktike. Jednostavno, selektor Argentine nije želeo da čuva vođstvo iako je njegov tim imao rezultat koji ga je vodio među četiri najbolje svetske reprezetacije. Sa druge strane Vilmots je širio ruke, tražio je odlučniju igru, ali kao da se Belgija potrošila u meču sa Amerikancima.Nije to bila neka velika igra o kojoj će se pričati. Argentinci su stili do željenog cilja a Belgiji ostaje da na nekom narednom Mundijalu potraži novu sreću...

Stadion: „Nacional” u Braziliji. Sudija: Nikola  Ricoli (Italija).– Gldalaca: oko 70.000.– Strelac: Iguain u 8. minutu.– Žuti karton: Azar, Ardelvelde (Belgija), Bilja (Argentina)

Argentina: Romero, Zabeleta, Demikelis, Garaj, Basante, Maskerano, Bilja, Di Maria (od 33. Perez), Mesi, Laveci (od 66. Palasio) Iguain (od 81. Gago).

Belgija: Kurtoa, Aldervelde, Van Bujten, Kompani, Vertogen, Felaini, Vicel, De Brujn, Azar n(od 75. Čadli), Mirales (od 59. Martens), Origi (od 59. Lukaku).

D. Todorović

----------------------------------------------------

Kurtoa opet uspešniji od Mesija

Imao je Lionel Mesi u trećem minutu produžetka stopostotnu priliku za postizanje gola. Ipak, udarac Mesija Kurtoa je čudesnom intervencijom spasao svoj gol a već u narednom napadu Lukaku je propustio još bolju priliku za izjednačenje. Ovo je, ako mu je za neku utehu, osmi međusobni duel u kome Kurtoa izlazi kao pobednik nad Mesijem.