Utorak, 16.08.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Krul odveo Holanđane u polufinale

Крул брани ударац Умање и доноси Холандији пласман у полуфинале (Фото Ројтерс)

Holandija je poslednji polufinalista 20. mundijala, ali je do petog učešća u završnici svetskih šampionata stigla tek nakon izvođenja jedanaesteraca u kojima je golman Krul u drugoj i petoj seriji odbranio šuteve Ruiza i Umanje. U Salvadoru: Holandija – Kostarika 5:3 penalima (0:0, 0:0). U slaboj utakmici najviše uzbuđenja bilo je u finišu drugog produžetka, međutim, Holanđani su srušili kostarikanske snove udarcima s bele tačke.

Važnost meča i veliki ulog doprineli su da i jedni i drugi počnu veoma oprezno. Više su vodili računa o tome da ne prime gol, nego da ugroze protivnički. Oslonili su se na čekanje greške rivala i brze kontra udare.

Nezadovoljna publika je već u 13. minutu zvižducima pokazala šta misli o učinku fudbalera, a zatim je pošto se na terenu i dalje ništa bitno nije događalo pokušala pesmom da ih „primora” da zaigraju bolje. Ubrzo je i to utihnulo, pa se nastavio taktički rat s brojnim dodavanjima na svojim polovinama terena i pogrešnim dugim pasovima ka protivničkoj.

Lep napad izveli su Kostarikanci u 19. minutu, ali je Gamboa centrirao po zemlji, tako da je odbrana Holanđana lako izbila loptu u aut. Uzvratili su „narandžasti” prvom i to kolosalnom šansom u 22. Roben je dodao Kajtu, ovaj pronašao Depaja, koji je sjajno proigrao Van Persija, kapiten je šutirao, golman odbranio, a u nastavku napada Snajder je tukao mlako u Navasa.

U 27. Martins Indi je u svom kaznenom prostoru povukao Borhesa, posle slobodnog udarca, međutim, sudiji Irmatovu to nije bilo dovoljno da upre prstom na belu tačku.

Dva minuta kasnije Holandija je do druge prilike došla nakon greške Ruiza. Depaj je uleteo iskosa s leve strane i šutirao u bliži ugao, a Navas je odlično reagovao i desnom nogom sprečio pogodak.

Prvu kakvu-takvu šansu „tikosi” su imali u 34. minutu, opet nakon ubacivanja iz slobodnog udarca, ali Akosta nije uspeo makazicama iz teške pozicije, pa je povučeni Van Persi lako otklonio opasnost.

Fantastično je Snajder šutirao iz slobodnog udarca u 39. minutu, ali je Navas još bolje i lepše intervenisao i skrenuo loptu u korner. I u 42. čuvar mreže Kostarike je izvanredno reagovao. Predosetio je da će Roben uposliti Van Persija i blagovremeno istrčao, bacio se i uhvatio loptu ispred kapitena „lala”.

I drugi deo je počeo u istom ritmu, anemično kao da otaljavaju posao, a ne da igraju u četvrtfinalu Svetskog prvenstva. Strpljivo su čekali „poklon” od protivnika, bez ikakve želje da se sami izbore za šansu. Tek u 65. minutu zapretio je Gonzales glavom, nakon slobodnog udarca Bolanjosa, ali nije bio precizan. Teheda je u 68, sprečio Robena da šutira, izbacivši loptu u korner.

Isticao je 74. minut, kada je Snajder ubacio iz slobodnog udarca s leve strane, a Vlar glavom šutirao visoko preko prečke. U 82. Gonzales je povukao Robena i zaradio žuti karton. Snajder je odlično izveo slobodan udarac, prebacio živi zid, ali je pogodio desnu stativu. Već u narednom napadu Van Persi je šutirao iskosa s desne strane, a Navas još jednom izvanredno odbranio. U 88. se obrukao kapiten Holandije. Snajder je idealno centrirao, a ovaj bio sam na petercu i promašio loptu.

Mnogo sreće imali su Kostarikanci u nadoknadi drugog dela. Van Persi je tukao iz slobodnog udarca, Navas boksovao loptu, a zatim je nakon centaršuta Blinda s leve strane ona ponovo stigla do Van Persija, koji je pokušao ponovo, Bolanjos je samo dokačio, a Teheda uz pomoć prečke sprečio pogodak.

Inicijativu iz finiša susreta „narandžasti” su nastavili i u prvom produžetku. Pronašao je Roben u 94. iz kornera Vlara, ovaj šutirao glavom, a Navas čudesno izbio loptu u korner. U poslednjih 15 minuta Van Gal je pojačao napad uvođenjem Huntelara umesto štopera Martins Indija.

Međutim, Bolanjos je na drugoj strani u 113. bio u prilici, da matira favorizovanog rivala, ali je posle dva driblinga ipak blokiran. Dva minuta kasnije Bolanjos je uspeo samo da izbori prvi udarac iz ugla za „tikose”. U 117. Urenja je imao sjajnu šansu, ali se istakao Silesen i sačuvao mrežu. Snajder je u 119. uzdrmao prečku, a Roben u nastavku pogodio Huntelara.

Stadion: Arena Fonte Nova. Gledalaca: 51.179. Sudija: Irmatov (Uzbekistan). Strelci iz jedanaesteraca: 0:1 Borhes, 1:1 Van Persi, – Ruiz (odbrana), 2:1 Roben, 2:2 Gonzales, 3:2 Snajder, 3:3 Bolanjos, 4:3 Kujt, –Umanja (odbrana). Žuti kartoni: Martins Indi, Huntelar (Holandija), Dijaz, Umanja, Gonzales, Akosta (Kostarika). Nadoknada vremena: prvi deo: 1 minut, drugi: 4, treći: 2, četvrti: 1.

HOLANDIJA: Silesen (od 120+1 Krul), Kajt, De Vrij, Vlar, Martens Indi (od 106. Huntelar), Blind, Vajnaldum, Snajder, Roben, Depaj (od 76. Lens), Van Persi. Selektor: Van Gal.

KOSTARIKA: Navas, Gamboa (od 79. Majri), Akosta, Gonzales, Umanja, Dijaz, Teheda (od 97. Kubero), Borhes, Ruiz, Bolanjos, Kembel (od 66. Urenja). Selektor: Pinto.