Utorak, 16.08.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

U Brazilu, protiv Brazila srušio Brazilca

Краљ стрелаца: Мирослав Клозе (Фото Ројтерс)

Trijumf Nemačke u borbi za finale 20. mundijala protiv domaćina Brazila 7:1 ušao je u istoriju svetskih prvenstava kao najubedljivija pobeda u polufinalu. Ovaj rekord obeležio je još jedan – Miroslav Kloze je postigao svoj 16. pogodak na mundijalima i postao najbolji strelac svih vremena.

Veteran „pancera” rođen je 9. juna 1978. godine u šleskom selu Hšonstovice u blizini grada Opole u Poljskoj. I roditelji su mu bili sportisti. Majka Barbara Jež je bila rukometna reprezentativka Poljske. Otac Jozef Kloze, Nemac čija je porodica posle Drugog svetskog rata ostala u Šleziji, bio je fudbaler u lokalnoj Odri, odakle je 1978. prešao u francuski Okser. Nakon karijere preselio se u nemački Kuzel, gde mu se sin pridružio 1986.

Miroslav Kloze je, prema sopstvenom kazivanju, kada se pridružio ocu znao samo dve reči na nemačkom. Karijeru je počeo u nižerazrednom Blaubah Didelkofu u kojem je bio i senior. Dve sezone proveo je u Homburgu, po jednu u drugom i prvom timu (ukupno 11 golova na 33 utakmice). U Kajzerslautern se preselio 1999. i prve dve godine nastupao i za prvi i za drugi tim. Do 2004. je na 170 mečeva za oba postigao 70 pogodaka. Sledeće tri sezone proveo je u Verderu (89 mečeva, 53 gola), pa naredne četiri u Bajernu (98, 24), a od leta 2011. nosi dres rimskog Lacija (80, 25).

Za reprezentaciju Nemačke debitovao je 24. marta 2001. protiv Albanije. Do sada je odigrao 136 utakmica, na kojima je dao 71 gol. Ovo mu je četvrto svetsko prvenstvo i na svakom je osvajao medalju. Pre 12 godina u Japanu i Južnoj Koreji se okitio srebrom, a zatim u Nemačkoj i Južnoj Africi bronzanim odličjima. U nedelju će u Rio de Žaneiru pokušati da još jedno srebro pretoči u zlato.

Utakmica sa Brazilom bila mu je 23. na mundijalima (Lotar Mateus rekorder sa 25). Zanimljivo je da je Žulija Cezara savladao baš u 23. minutu i postao najbolji strelac svetskih prvenstava. Dakle, do rekorda je stigao u zemlji fudbala i sambe, protiv domaćina i ovim golom je pretekao Brazilca (Ronalda). Na četiri velika takmičenja odigrao je ukupno 1.705 minuta. Od rekordnih 16 pogodaka, po pet je postigao 2002. i 2006, četiri 2010. i dva 2014.

Efikasniji je u prvom delu susreta, kada je dao devet golova, dok je u drugom bio precizan „samo” sedam puta. Najubojitiji je u intervalu od 16. do 30. minuta, u kojem je sedam puta matirao protivničke golmane. Po jednom je pogodio cilj u prvih i poslednjih 15 minuta prvog poluvremena. Od 46. do 60. se nije upisao u strelce. Između 61. i 75. dao je četiri gola, a u finišu utakmica tri. Jedini het-trik zabeležio je na debiju 2002, kada je tri puta savladao golmana Saudijske Arabije Al Deju. Pre osam godina bio je najbolji strelac Mundijala održanog u Nemačkoj.

Miroslav Kloze je oženjen Silvijom sa kojom ima blizance Luana i Nou.

Radost i neverica golgetera

Nakon istorijske pobede protiv Brazila od 7:1 u kojoj je postigao drugi od sedam pogodaka Nemaca i sa ukupno 16 golova postao rekorder svetskih prvenstava Miroslav Kloze nije krio da je iznenađen ishodom:

– Ne mogu da shvatim šta se dogodilo. Zaista smo igrali dobro. Imali smo sjajan start i uradili sve što smo vežbali na treninzima. Bio sam spreman kada mi je Kros dodao loptu, jer sam bio u prilici da dam gol. Uspeo sam i veoma sam srećan.