Sreda, 17.08.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Argentinci srećniji u penal završnici

Аргентински фудбалери са навијачима славе победу над екипом Холандије (Фото Бета)

Argentinci su imali više nerava u penal završnici i posle boljeg izvođenja jedanaesteraca uspeli su da savladaju Holandiju sa 4:2. Mesi, Garaj, Aguero i Rodrigez bili su sigurni izvođači najstrože kazne, dok je golman Romero uspeo da odbrani udarce Vara i Snajdera i tako svojoj reprezentaciji omogući borbu sa Nemcima u nedelju za titulu svetskog prvaka. Nakon razočaravajućih 90. minuta igre bez golova i pravih prilika za gol, ako se ne računa odlična šansa Robena u poslednjim sekundama meča, što je ipak bilo premalo za polufinale Mundijala, najpre se pristupilo produžetcima a potom je odluka o pobedniku pala sa bele tačke.

Lui Van Gal, koji će naredne sezone sedeti na klupi Manlester junajteda, znao je odakle Holandiji preti najveća opasnost u okršaju sa Argentincima. Zbog toga je, ne želeći da se previše kocka od samog starta  najboljem protivničkom igraču namenio striktnog čuvara. De Jong je imao zadatak da u stopu prati Mesija i time protivniku onemogući da se opasnije razmahne po terenu. Sa druge strane, Alehandro Sabelja je odlučio da umesto Di Marije poverenje da Perezu jednom od najboljih fudbalera Benfike. Perez je, može se slobodno reći dobro obavio zadatak.

Argentinci su se od starta opredelili da nešto zatvoreniju varijantu, bez trošenja snage po svaku cenu, dok je Holandija krenula dosta odlučnije, pa je Vesli Snajeder u 14. minutu uputio prvi udarac ka golu „gaučosa”.

Enco Perez oboren je na ivici šesnaesterca u 15. minutu što je bila sjajna šansa za Mesija, kome je sve vreme De Jong „duvao za vratom”. Mesi je dobro šutirao ali je Sielnsen dobro postavio živi zid i lako uhvatio loptu posle šuta najboljeg argentinskog igrača.

Poučeni iskustvom iz prethodnog polufinalnog dvoboja između Brazila i Nemačke, stekao se utisak da su jedni i drugi u meč ušli dosta rezervisanije, daleko opreznije, s jasnom namerom da sačuvaju svoju mrežu. Već tada je bilo jasno da će pobedu odneti onaj tim koji bude imao više nerava, posebno u odbrani.

Mesi se praktično nije ni video u prvih 45. minuta, pa je samim tim igra Argentine bila nepovezana, jednostavno Sabeljin tim je preskakao igru trudeći se da glavnu pažnju ipak usmeri na odbranu, gde su Van Persi i Roben čekali svojih „pet minuta”. Mirni i nenametljivi Van Gal, koji je na ovogodišnjem Mundijalu, po ocenama fudbalskih stručnjaka vukao veoma dobre poteze, dobro je postavio igru svog tima, a glavnu pažnju je usmerio ka najboljem fudbaleru Lionelu Mesiju.

Kako se bližila završnica prvog dela utakmice tako su Argentinci sve više pomerali odbrambenu liniju ka centralnom delu terena. Videlo se da bez Di Marije, Argentina više nema tu maštovitost i prodornost, iako se Perez dosta trudio. Jednostavno, bez nekih velikih prilika završen je prvi deo polufinalnog dvoboja.

Holanđane je u 51. minutu pogledala sreća. Golman Silensen je istrčao daleko isperd linije šesnaesterca, krenuo da izblokira udarac Iguaina, na njegovu sreću lopta se odbila od njegovih nogu krenula u suprotnom smeru ali dobrih pola metra od okvira gola. Jaka kiša koja je počela da pada na početku drugog poluvremena u dobroj meri je ubrzala igru ali nažalost bez ozbiljnijih šansi, kao što ih je bilo u prethodnom polufinalu. Holanđani su pokušavali da probiju čvrst bedem kružeći oko argentinske odbrane kao „kiša oko Kragujevca” ali uglavnom bez većeg uspeha. Sve su to bile jalove prilike pred golom Romera koji nije imao priliku ni da dobro zagreje dlanove.

Mesi je u drugom poluvremenu, posebno posle izlaska De Jonga zbog povrede, dobio čak dvojicu čuvara. Kako je vreme prolazilo sa tribina stadiona u Sao Paulu čuli su se sve jači zvižduci. Kao da je igračima oba tima ponestalo ideja, lucidnosti, sve ono što krasi dobar fudbal.

Tada se moglo pretpostaviti da ćemo gledati produžetke, jer nije bilo obećavajućih napada. Kako je meč odmicao bilo je sve više bojažljive igre, s tim što je Sabelja odlučio da u poslednjih desetak minuta uvede dvojicu svežih napadača, Aguera i Palsija, sa jasnom namerom da u finišu odlučnije napadne gol protivnika. U poslednjim sekundama regularnog dela utakmice Roben je imao najbolju priliku da postigne pogodak, međutim, izvanredni Maskerano je skočio kao mačka i spasao gol.

Odmah na početku prvog produžetka nedovoljno oporavljenog kapitena Holanđana Van Persija zamenio je Huntelar, bila je to prinudna izmena od koje Van Gal nije mogao pobeći. Sabelja je u 101. minutu uveo poslednjeg džokera opasnog Rodrigeza umesto umornog Lavecija.

----------------------------

Stadion: „Korintijans arena”.– Sudija: Čunej Čakir (Turska).– Gledalaca: oko 65.000.– Žuti karton Martins, Huntelar (Holandija), Demikerlis (Argentina)

Holandija: Silensen, Vlar, Devrej, Martins (od 46. Džanel), Kajt, Vajblum, De Jong (od 61. Klas), Blind, Snajder. Roben, Van Persi (od 96. Huntelar).

Argentina: Romero, Roho, Garaj, Demikelis, Bilja (od 81.Palasio), Maskerano, Zabeleta, Iguain (od 81. Aguero), Mesi, Laveci (od 101. Rodrigez).

D. Todorović

---------------------------

Minut ćutanja za Di Stefana

Pre početka utakmice minutom ćutanja odata je pošta jednom od najvećih fudbalera 20. veka nedavno preminulom Đovaniju Di Stefanu, bivšem fudbaleru Reala, reprezentacije Španije i Argentine. Fudbaleri Argentine su tokom utakmice na dresovima nosili crni flor.