Sreda, 17.08.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Brazilcima lekcija i od Holanđana

Фото АП

I Holandija je očitala lekciju Brazilu i posle tri srebrne medalje u svom desetom učešću na mundijalima prvi put se okitila bronzom. Domaćin je ostao bez odličja, prvi put posle 40 godina završio je šampionat na četvrtom mestu. U Braziliji: Brazil – Holandija 0:3 (0:2).

Najavili su Holanđani da je meč za treće mesto nepotreban, da im se ne igra, dok su Brazilci tvrdili da smo pobedom mogu bar donekle da sačuvaju ponos i makar malo speru ljagu nakon katastrofalnog poraza u polufinalu protiv Nemačke (7:1). Međutim, ponašanje igrača na terenu i igra pokazali su potpuno suprotno. Kao da su izjave bile obrnute, kao da domaćin nije želeo da istrči na teren, a gost da prvi put osvoji bronzanu medalji i jubilarni 50. meč na svetskim prvenstvima obeleži „ličnim” rekordom – da prvi put mundijal završi bez poraza (ne računajući penale nakon produžetaka).

Duel nije ni počeo, a selektor Holandije Van Gal je bio primoran da promeni planirani sastav. Na zagrevanju se povredio Snajder, pa je umesto njega u početnu postavu uskočio De Guzman.

Već u drugom minutu sudija Hajmudi iz Alžira i njegov zemljak i pomoćnik Ečijali su napravili kardinalnu grešku. Roben je umakao Tijagu Silvi, ovaj ga povukao, a Holanđanin pao. Sve se to događalo na strani gde je bio „mahač”. Međutim, arbitar je, umesto da dosudi slobodan udarac, jer se prekršaj dogodio van kaznenog prostora i isključi kapitena Brazila, pokazao na belu tačku i „častio” ga žutim kartonom. Van Persi je oberučke prihvatio poklon i svojim četvrtim golom na ovom takmičenju doveo „lale” u vođstvo – 0:1. Ujedno, ovo je bio i stoti put da se na mundijalima zatresla mreža „selesao” u 104 utakmice.

Želeli su domaći igrači što pre da izjednače, ali ponovo nisu imali dobru organizaciju napada i prava rešenja, pa su i retki centaršutevi završavali uglavnom daleko van domašaja najisturenijeg Žoa i drugova. Kad god bi hitronogi Roben primio loptu odbrana Barzila bila je u panici. Taman su u 17. minutu odahnuli kada je on predao loptu De Guzmanu, koji je utisak je bio u ofsajdu, i silno se prevarili. Usledilo je ubacivanje sa desne strane, koje je Žulio Cezar statično ispratio pogledom, a David Luiz nesmotreno i panično glavom izbio ispred Majkona, ali pravo na nogu Blindu. Ovaj je imao vremena da je smiri, prebaci sa jedne noge na drugu i da je desnom pošalje pod prečku – 0:2. Bio je to 85. pogodak Holandije na svetskim prvenstvima, a 70. u malim finalima.

Lepo je Oskar prošao u 22. minutu i tukao sa oko 20 metara, a Silesen bio na pravom mestu i lako odbranio. Ni David Luiz nije bio precizan glavom u 29, a zatim su ponovo strah uvukao u srca velike većine gledalaca. Opet je Roben žario i palio između brazilskih fubalera i dao loptu De Guzmanu, koji je brzopleto sa 17 metara šutirao preko gola. Na drugoj strani u 38. minutu Oskar je izveo slobodan udarac, Luiz Gustavo samo okrznuo glavom, pa je lopta umakla Paulinju i Davidu Luizu i otišla pored gola.

Van Persi je šutirao u 41. sa oko 25 metara, a Žulio Cezar konačno uhvatio loptu. Ponadali su se domaći navijači da će David Luiz u 45. minutu iz slobodnog udarca da postigne pogodak nalik onom u četvrtfinalu protiv Kolumbije, ali ga je pretekao Oskar i tukao u živi zid.

Skolari je u pauzi ostavio u svlačionici slabog Luiza Gustava i uveo Fernandinja. I nastavile su se muke domaćina. Srednji red nije postojao, pa su članovi odbrambene linije uporno i bezuspešno pokušavali da pronađu nekog ispred šesnaesterca rivala.

Malo je nedostajalo Robenu da u 50. minutu nadmudri defanzivce Brazila. Posle duplog pasa sa Blindom lako je obišao Majkona i šutirao, a u poslednji čas se bacio Silva i sprečio pogodak. Odbijenu loptu Vajnaldum nije uspeo da glavom sprovede u nebranjenu mrežu. Odlično se izborio Ramires za priliku, ali je u 60. tukao pored desne stative. U 63. David Luiz je, ipak, izveo slobodan udarac, ali je Silesen bio oprezan.

Nekoliko puta Brazilci su tražili jedanaesterac, a u 68. minutu Oskar se sudario sa Blindom i zaradio žuti karton zbog simuliranja penala, a Blind je zbog povrede kolena morao da napusti teren. Zamenio ga je Janmat, pa je Kajt s desne prešao na levu stranu.

Poslednji adut Skolarija bio je Hulk. Ovaj se odmah izborio za udarac sa ugla, par minuta kasnije raspalio iskosa sa 15 metara pored gola, a u narednoj akciji izgubio loptu. Nastavili su Brazilci da atakuju, ali i dalje na silu, bez ikakvog plana, tako da nisu ni uspevali da stvore iole ozbiljniju priliku.

U 86. minutu Roben je izveo korner, a Kajt šutirao glavom. Cezar je zakačio loptu, ali to arbitri nisu videli. Tek što je četvrti arbitar pokazao da će se igrati još pet minuta Roben je sjajno uočio da utrčava Janmat i dao mu loptu, ovaj maestralno pronašao Vajnalduma, koji je lako savladao Cezara – 0:3. Bio je ovo 170. gol na 20. svetskom šampionatu.

Nakon utakmice Holanđani su dobili bronzane medalje.

Stadion: Nacionalni. Gledalaca: 68.034. Sudija: Hajmudi (Alžir). Strelci: 0:1 Van Persi (3. penal), 0:2 Blind (17), 0:3 Vajnaldum (90+1). Žuti kartoni: Silva, Fernandinjo, Oskar (Brazil), Roben, De Guzman (Holandija). Nadoknada vremena: prvi deo: 2 minuta, drugi: 5.

BRAZIL: Cezar, Majkon, Silva, D. Luiz, Maksvel, Paulinjo (od 57. Ernanes), L. Gustavo (od 46. Fernandinjo), Ramires (od 73. Hulk), Oskar, Vilijan, Žo. Selektor: Skolari.

HOLANDIJA: Silesen (od 90+3 Vorm), Kajt, De Vraj, Vlar, Martins Indi, Blind (od 70. Janmat), Vajnaldum, Klasi (od 90. Veltman), De Guzman, Roben, Van Persi. Selektor: Van Gal.

-----------------------------------------------------------------

Treći mundijal po gledanosti

I pre finalne utakmice 20. mundijal, koji se večeras završava u Brazilu, ušao je u istoriju kao treći po gledanosti. Dosadašnje 63 utakmice posmatralo je 3.355.135 gledalaca, ili 53.256 po meču, čime je već za 4.530 ljubitelja fudbala premašeno takmičenje u Nemačkoj 2006. godine. Po prosečnoj poseti ispred su samo šampionati u Americi 1994. i po onaj prvi u Brazilu pre 64. godine.