Sreda, 17.08.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nemačka novi šampion sveta

Nemačka je novi šampion sveta u fudbalu pošto je sinoć u poslednjem činu Mundijala u Brazilu u finalu na čuvenoj „Marakani”, pred blizu 75.000 gledalaca savladala Argentinu s 1:0. Gol odluke postigao je Mario Gece  u 113. minutu. Najpre je Širle prošao pored Maskerana po levoj strani, koji je do tada bio neprelazna prepreka za nemačke fudbalere, sjajno centrirao a Gece je loptu primio na grudi i potom levom nogom poslao iza leđa nemoćnog argentinskog gomnana. Ovo je četvrta titula za Nemačku koja se time izjednačila sa Italijom po broju osvojenih trofeja.

Argentinci su svim srcem želeli da preeskoče i poslednju prepreku, da podignu zlatnu „boginju” u fudbalskom teatru snova, i to pred očima najvećeg sportskog rivala. Sa druge strane, mirni Nemci su imali jasan plan na „Marakani”, da ponove još jednu sjajnu partiju i fudbalskom svetu pokažu ko je novi vladar u ovom momentu. Nemačka je znalački stigla do trona, jednostavno, to je bila reprezentacija koja je imala jasan cilj.

Joakim Lev je bukvalno pred sam početak utakmice morao da napravi neočekivanu promenu u svom timu i umesto povređenog Kedire šansu je dao debitantu Kristjanu Krameru.  Nemci su, kao što se i očekivalo, krenuli odlučno ka golu Romera. Sa druge strane, Argentinci su odlično rasporedili igrače pred golom Romera, stvorivši zgusnutu odbranu, gotovo čeličnu, pa je samim tim i favoritu bio znatno otežan zadatak.

Mesi i Iguain su koristili Humelsovu sporost pa su „gaučosi” uglavnom napadali po desnoj strani. Neumorni Švajnštajger je često vršio pritisak na Lionelu Mesiju ne dozvoljavajući mu da se previše razmahne. Argentinci su bili veoma oštri u odbrani, dovoljno grubi da uplaše protivničke fudbalera a kada im se kao 21. ukazala iznenadna prilika nisu umeli da ozbiljnije ugroze gol Nojera. Posle greške Tonija Krosa koji je bukvalno sa svoje polovine vratio loptu ka svom golu, ona je iznenada došla u noge brzonogog Iguaina koji se pošteno obrukao. Šutirao je gotovo početnički sa nekih petnaestak metara.

Lev je već u 31. minutu bio prinuđen na novu prinudnu  izmenu. Kramer nije mogao da nastavi meč posle žestokog sudara sa Garajem, kao da je dobio blagi potres mozga pa je umesto njega ušao Širle, na ovom šampionatu „džoker” selektora Leva. I upravo je novi fudbaler u nemačkom timu u 37. minutu sjajno šutirao ka golu Romera ali je argentinski čuvar mreže čudesnom odranom spasao gol.

Prvi evropski tim koji je trijumfovao na američkom kontinentu: reprezentacija Nemačke, prvak sveta u fudbalu (Foto Rojters)

Sabeljin tim je dobro koristio prazan prostor u zadnjoj liniji, pa je Mesi uz pomoć Lavecija u 39. minutu dobro zapretio Nojeru. Srećom, Boateng je intervenisao na samoj gol liniji, tek toliko da loptu izbaci što dalje iz svog gola. Argentina je nekako imala bolje šanse u prvom poluvremenu, konkretnija u napadu, Ipak, malo drame u poslednjim sekundama prvog dela. Kros je sjajno izveo korner visoki Henedes je skočio, usledio je snažan udarac glavom, ali na sreću Romera lopta je pogodila stativu.

Argentina je odmah na početku drugog poluvremena imala sjajnu šansu. Aguero, koji je zamenio Lavecija, je odlično proigrao Mesija, najboljeg argentinskog fudbalera, usledio je udarac sa leve strane, međutim, to nije bio precizan šut od kojeg bi golman Nojer morao ozbiljnije da interveniše. Jednostavno, lopta je prošla daleko od okvira gola iako je Mesi imao odličnu priliku.

Nemački tim nikako nije uspevao da jasno formuliše svoje ciljeve u finalnom meču, bar ne onako kako smo ih do sinoć gledali. Izleda da su se dobro ispraznili posle dvoboja sa Brazilom, jednostavno više nisu imali tu energiju, taj zamah sa kojim bi ozbiljnije ugrozili velikog protivnika.

Ipak, igrače je stigao veliki umor, što se u dobroj meri videlo i po slaboj igri dvojice ključnih fudbalera, Mesija i Milera. Mesi je bio  neporimetan, kao uostalom i u prethodna dva meča. Miler se dosta trudio, ali je jednostavno bio odlično čuvan. Jednostavno, njegov pravi potencijal nije nikako dolazio do izražaja. Uglavnom se igralo na sredini terena, daleko od gola, pa zato i nije bilo velikih uzbuđenja. Timovi su bili prilično rezervisani, tek u pojedinim momentima gledaoci su ustajali sa svojih sedišta.

Uzbudljiv prvi produžetak obećavao je bolju igru nego u prvih 90. minuta. Odmah je Nemačka krenula silovito pa je nakon dodavanja Gecea opasni Širle šutirao ali je golman Romero odbranio na čudesan način svoju mrežu. Palasiju se u 97. minutu ukazala iznenadna prilika pošto je visoki Humels promašio loptu. Napadač Intera je mogao mnogo bolje da reaguje ali se izgleda uplašio Nojera kada je želeo da ga lobuje.

Pobeodnosni gol Marija Gecea u 113. minutu (Foto Rojters)

Poslednjih petnaest minuta na Mundijalu, nosilo je i petnaest minuta velike neizvesnosti, ipak Nemačka je znala da kazni grešku protivnika i zasluženo prigrabi „zlatnu” boginju koju će ljubomorno čuvati do Mundijala u Rusiji...

Stadion: „Marakana” u Rio de Žaneiru.– Sudija: Nikola Ricoli (Italija).- Gledalaca; oko 74.840.– Strelac: Gece u 113. minutu.– Žuti karton: Švajnštajger, Hovedes (Nemačka), Maskerano, Aguero (Argentina)

Nemačka: Nojer, Lam, Boateng, Humels, Havedes, Kramer (od 31. Širle), Švajnštajger, Miler, Kros, Ozil (od 120. Melterzaker), Klose (od 87. Gece).

Argentina: Romero, Zabaleta, Demikelis, Garaj, Roho, Perez (od 86. Gago), Maskerano, Bilja, Laveci (od 46. Aguero), Mesi, Iguain (od 78. Palacio).

----------------------------------------------------------------

Mesiju „zlatna lopta”

Lionel Mesi proglašen je za najboljeg igrača Mundijala u Brazilu iako je Argentina poražena u finalu. Za najboljeg golmana izabran je Manuel Nojer prvi čuvar gola Nemačke dok je Kolumbijac Rodrigez najbolji strelac šampionata sa šest postignutih pogodaka.

Inače, zlatne medalje pobedniku uručili su predsednik Fifa Jozef Blater zajedno sa predsednicom Brazila gospođom Dilmom Rusef, koja je ujedno na kraju ceremonije predala trofej, kapitenu Nemačke Filipu Lamu.

Merkelova i Putin u svečanoj loži

Kancelarka Nemačke Angela Merkel i predsednik Joahim Gauk, prisustvovali su sinoćnjem finalu u Rio de Žaneiru bodreći svoju reprezentaciju. U svećanoj loži našli su se još i predsednik Rusije Vladimir Putin, kao i prve damae Brazila Dilma Rusef i Argentine Kristina Kirhner. Naravno, tu je bio i neizbežni Pele, kao i muzička zvezda Mik Džeger, zatim Rijana, nekadašnji engleski reprezentatibvac Dejvid Bekam, sa sinovima, kao i Šekira sa sinom Milanom.