Sreda, 19.01.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Boltić i Torubarov vicešampioni sveta

Вицешампиони света Симо Болтић и Владимир Торубаров

Novi uspeh ostvario je naš kajak ovog meseca. Posle zlatne medalje Marka Dragosavljevića i bronze sestara Moldovan na Evropskom prvenstvu u Brandenburgu, srebrnu medalju, takođe u olimpijskoj disciplini, osvojili su Simo Boltić i Vladimir Torubarov na Svetskom prvenstvu za juniore i mlađe seniore u Segedinu.

Naziv vicešampiona sveta u dvosedu na 1.000 m u konkurenciji kajakaša starih do 23 godine Boltić i Torubarov osvojili su preveslavši stazu za 3:11,651 minuta i u sjajnom finišu pretekavši posadu Nemačke (Kostja Štoinski, Lukas Rojšenbah) za 0,068 sekundi. Naši reprezentativci su dobro startovali i posle prvih 250 metara bili na drugom mestu, takođe i posle 500, ali tada u trećoj četvrtini staze njihovi zaveslaji kao da su izgubili snagu. Tih 250 metara preveslali su najsporije od svih devet finalista i pali na peto mesto. Možda se tada nekom i učinilo da se raspršio njihov san o medalji, kao i nedavno na Evropskom seniorskom prvenstvu u Brandenburgu kada su na 500 m zauzeli četvrto mesto i za 0,4 sekunde izgubili bronzu, ali naši reprezentativci su poslednjih 250 metara preveslali za 44,750 sekundi (najbržih 250 metara u finalu), pretekli prvo braću Breks iz Belgije, zatim Špance Ramireza i Martija, a onda Nemcima oduzeli srebro. Zlato je pripalo Mađarima Benjaminu Cejneru (23 godine) i Tiboru Hufnagelu (22) koji su trijumfovali sa 3:10,259 i 1,392 sekundu prednosti pred našom posadom.

Boltić, koji još nije proslavio 20. rođendan i Torubarov (21 godina) na najbolji način preporučili su se selektoru Miroslavu Rodiću za predstojeće Seniorsko prvenstvo sveta u Moskvi...

Da li će se naši mladi kajakaši iz Segedina vratiti s još nekom medaljom, po svemu sudeći, najviše zavisi od Nebojše Grujića, koji je 29. juna u Francuskoj postao evropski šampion u konkurenciji mlađih seniora na 200 metara. On je novo veliko finale izborio drugim mestom u svojoj polufinalnoj trci. Stazu je preveslao za 34,843 sekunde, a brži od njega bio je samo Mađar Mikloš Dudaš, pobednik ovogodišnjeg Svetskog kupa u Segedinu. Tada je bio brži i od Boltića i novog seniorskog šampiona Evrope Dragosavljevića. Ovog puta bio je ispred našeg reprezentativca za nešto više od pola sekunde (34,327). Danas u finalu za medalje konkurisaće i Španac Garota, koji je u Francuskoj bio iza Grujića i osvojio evropsko mlađeseniorsko srebro.

Danas među devet najboljih posada koje će se boriti za odličja na 1.000 m biće i na mlađeseniorski četverac u sastavu Borislav Lazić, Stefan Vekić, Marko Džigurski, Kristian Palfi...

U A finalu na 1.000 m nastupio je kanuista Strahinja Mladežić i bio poslednji, deveti, dok je na istoj deonici, ali u B finalu, kajakaš Aleksandar Aleksić bio treći. Mladežić će danas startovati i u B finalu na 200 metara.

Od naših juniorskih posada prijatno je iznenadio četvorosed (Sandra Polovina, Ivana Janić, Biljana Relić, Marija Dostanić), stigao do A finala na 500 m i osvojio šesto mesto (1:37,806). Dostanićeva, je pored toga, izborila mesto i u današnjem A finalu u jednosedu na 500 m.