Marka u čast veka od rođenja Branka Ćopića
Prvim ovogodišnjim prigodnim izdanjem marke obeležava se vek od rođenja dečjeg pisca Branka Ćopića. Marku je umetnički obradila Marina Kalezić i prikazuje portret pisca, uz uobičajena obeležja: naziv izdanja, oznake nominalne vrednosti (35 dinara), ime države gde je izdata i autora, godinu izdavanja i štamparsku kuću.
Tiraž je 50.000 komada, a štampana je tehnikom višebojnog ofseta u Zavodu za izradu novčanica i kovanog novca u Beogradu. Od kraja januara marka je dostupna u tabačićima od osam komada, sa vinjetom na sredini. Na vinjeti se nalazi sličan motiv kao na marki – portret pisca sa papirima u pozadini, rukopisom i penkalom kojim je pisao. Koverat ima isti motiv kao na centralnoj vinjeti.
Branko Ćopić, poznati jugoslovenski književnik, rođen je u selu Hašani u Bosanskoj Krajini, 1. januara 1915. godine. Osnovnu školu završio je u rodnom mestu, nižu gimnaziju u Bihaću, a učiteljsku školu u Karlovcu. Na Filozofskom fakultetu u Beogradu diplomirao je 1940. godine. Pisanjem je počeo da se bavi rano i prvu priču objavio je 1928. godine.
U danima Aprilskog rata sa grupom drugova iz Đačkog bataljona u Mariboru, pokušao je da pruži otpor neprijatelju. Nakon kapitulacije vojske vratio se u rodni kraj, a sa početkom ustanka stupio je u partizane. Tokom rata bio je dopisnik, zajedno sa prijateljem i kumom, Skenderom Kulenovićem.
Posle Drugog svetskog rata Ćopić je živeo i radio u Beogradu. Bio je urednik dečjih listova i jedan od najznačajnijih dečjih pisaca druge polovine 20. veka na jugoslovenskim prostorima. U njegovim delima dominiraju teme iz života ljudi Bosanske Krajine i NOR-a. Za književni rad dobio je, između ostalih, nagradu Avnoja i Njegoševu nagradu (obe 1972), a objavio je dela: „Doživljaji Nikoletine Bursaća”, „Bašta sljezove boje”, romane „Prolom”, „Gluvi barut”, „Ne tuguj bronzana stražo”, „Osma ofanziva”, „Delije na Bihaću”. Njegova najpoznatija dela za decu su: „U svijetu medveda i leptirova”, „Priče partizanke”, „Pesme pionirke”, „Ježeva kućica”, „Priče ispod zmajevih krila”, „Pijetao i mačka”,„ Doživljaji mačka Toše”, „Orlovi rano lete”, „Magareće godine”, „Slavno vojevanje”.
Dela su mu prevođena na engleski, nemački, francuski i ruski jezik. Bio je član Srpske akademije nauka i umetnosti i Akademije nauka i umjetnosti Socijalističke Republike Bosne i Hercegovine.
Preminuo je 26. marta 1984. godine u Beogradu.
R. S.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.