Četništvo nije dovoljno za penziju
Pripadnici Ravnogorskog pokreta čijeg je četničkog vođu Dražu Mihailovića, juče posle 69 godina rehabilitovalo sudsko veće Višeg suda u Beogradu, ne mogu da ostvare penziju po osnovu ideološke ili političke pripadnosti, ali imaju pravo na mesečne novčane naknade koje za ovu godinu iznose 22.265 dinara, potvrdili su juče „Politici” u PIO fondu.
Zakon o PIO jasno propisuje uslove potrebne za penzionisanje – neophodne godine staža i starosti, tako da Penzijski fond nema saznanja i ne vodi evidenciju o ideološkoj i političkoj pripadnosti podnosilaca zahteva za penziju.
Po Zakonu o rehabilitacije do sada je oko 40 zahteva podneto filijalama Fonda, od čega je pozitivno rešeno 19 i njima se naknada već isplaćuje, dok su ostali u postupku rešavanja ili su odbijeni, jer ne ispunjavaju uslove posebnog penzijskog staža. Odnosno, nemaju osam godina posebnog penzijskog staža, kažu u PIO fondu.
Uslov za ostvarivanje prava na mesečnu novčanu naknadu jeste da rehabilitovano lice ima najmanje osam godina posebno priznatog penzijskog staža. Poseban penzijski staž isto je što i staž po Zakonu o PIO, pa se ne registruje u matičnoj evidenciji i ne uzima se za ostvarivanje prava na penziju, odnosno za ponovno određivanje visine penzije.
Poseban penzijski staž po Zakonu o rehabilitaciji predstavlja samo osnov za ostvarivanje prava na mesečnu novčanu naknadu, objašnjavaju u PIO fondu.
Zakonom o rehabilitaciji, rehabilitovano lice, ima pravo na poseban staž koji mu se računa u dvostrukom trajanju za vreme lišavanja slobode, kao i prava na mesečnu novčanu naknadu. Istovremeno, rehabilitivanom licu priznaje se vreme nezaposlenosti po prestanku lišavanja slobode kao poseban penzijski staž u efektivnom trajanju, a najduže do dve godine, ako je nezaposlenost nastupila zbog povrede prava i sloboda.
Upitani, šta je neophodno da ravnogorci prilože od dokumentacije da bi ostvarili pravo na ovu naknadu, u PIO objašnjavaju, da nisu u pitanju samo ravnogorci. Reč je o rehabilitovanim licima koja, po zakonu, ostvaruju pravo na poseban penzijski staž i mesečnu novčanu naknadu. Rehabilitovano lice, uz zahtev, podnosi dokaze potrebne za odlučivanje i to presuda kojom se lice rehabilituje, dokaze koji sadrže podatke o dužini trajanja lišenja slobode, odnosno dokaze o nezaposlenosti po prestanku lišenja slobode.
Na osnovu kompletne dokumentacije koju rehabilitovana lica prilažu uz zahtev, filijale Fonda donose rešenje o pravu i visini novčane naknade i taj postupak je u toku, a oni koji su dobili pozitivna rešenja već su u sistemu isplate naknada, objašnjavaju u Penzijskom fondu.
Iznos mesečne novčane naknade (poseban dodatak) shodno Zakonu o rehabilitaciji, utvrđuje se u visini od 50 odsto od prosečne mesečne plate u Srbiji u prethodnoj godini (bez poreza i doprinosa, koju objavljuje Republički zavod za statistiku).
Pravo na mesečnu novčanu naknadu rehabilitovano lice ostvaruje od dana podnetog zahteva. Mesečna novčana naknada bila je 2012. godine 18.988, u 2013. tačno 20.688,50, a za prošlu godinu 21.966 dinara. Naknada za ovu godinu iznosi 22.265 dinara, s tim što se mesečna novčana naknada rehabilitovanim licima isplaćuje 15. u mesecu za prethodni mesec.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.