U Nemačkoj sada više izbeglica nego u vreme raspada SFRJ
Prema izveštajima agencija
Berlin, Minhen, Beč – Nemačka policija je u južnom pograničnom delu sa Austrijom registrovala u minula 24 sata prelazak 2.200 migranata, što je rekord, navode nemački mediji i ukazuju da će u ovoj godini ukupan broj izbeglica biti oko 800.000, što je dvostruko više nego u vreme raspada SFRJ.
„Teško je proceniti dalji razvoj situacije”, rekao je portparol policije, prenose mediji i ističu da je prekjuče posle podne u Nemačku stigao voz sa 400 izbeglica koji je krenuo iz Mađarske.
Pogranična policija je saopštila da je 190 migranata u Rosenhajmu smešteno u nekadašnje vojne barake, kako bi bili registrovani, a da je drugih 200 izbeglica nastavilo put za Minhen, gde ih je policija registrovala u holu glavne železničke stanice.
Nemačka će za pokrivanje socijalnih izdataka za izbeglice i njihovu integraciju u sledećoj godini dodatno izdvojiti od 1,8 do 3,3 milijarde evra, izjavila je juče ministarka rada Andrea Nales, prenose mediji. Ona je iznela procene da bi u 2019. godini troškovi za socijalna davanja i integraciju izbeglica mogli da budu preko sedam milijardi evra.
„Naš cilj bi trebalo da bude da ljudi koji ovde dođu budu osposobljeni da rade”, rekla je ona, prenose mediji.
Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je juče u razgovoru s novinarima da ta zemlja nije kriva za talas sirijskih izbeglica u Mađarskoj koje pokušavaju da se ukrcaju u vozove koji idu ka Nemačkoj. Nemačke vlasti savetovale su zvaničnike da ne šalju Sirijce nazad u prvu zemlju Evropske unije u koju su stigli, kako pravila predviđaju.
Merkelova je kazala da Sirijci imaju veću šansu da dobiju azil, ali da „to ne treba da bude iznenađenje” i da bi „zapravo tako trebalo da bude u svim evropskim zemljama”. Ona je u svom obraćanju javnosti iznela najmanje deset poruka, od kojih se polovina odnosi na problem sa izbeglicama.
„Neće biti tolerisani oni koji zastrašuju ljude”, poručila je Merkelova, što je njena prva poruka, i pohvalila sliku koju Nemačka šalje svetu, ukazujući da „svet vidi Nemačku kao zemlju nade i šansi, što nije uvek bilo tako”.
Druga poruka odnosi se na pitanje šta se u politici prema izbeglicama mora konkretno promeniti i tu je Merkelova govorila o „velikom nacionalnom izazovu koji će trajati duže vreme”, najavivši za 24. septembar paket mera kojima bi se rešavalo izbegličko pitanje.
U tom paketu bi trebalo da se nađu mere za brže efikasnije rešavanje izbegličkog pitanja i one koje omogućavaju brži povratak odbijenih azilanata u njihove zemlje. To se, pre svega, kako tumače mediji, odnosi na ljude sa Balkana, koji, budući da u tim zemljama nema ni rata ni političkog progona, skoro da nemaju nikakvu šansu da dobiju azilantski status.
„Nemačka temeljnost je odlična, sada se traži i nemačka fleksibilnost”, rekla je Merkelova i dodala da će najavljeni program koštati milijarde evra.
Treća poruka, prema „Špiglu”, odnosi se na Evropu i raspodelu izbeglica.
Merkelova, želi, pre svega, da se promeni to što istočnoevropske zemlje izbegavaju da prime sirijske izbeglice.
„Evropa, kao celina, mora se pokrenuti”, kazala je Merkelova i upozorila da neuspeh Evrope u pogledu pitanja izbeglica preti da rezultira daljim neuspehom u ukupnim vrednostima građanskih prava.
Ona, zajedno sa Francuskom, želi da izvrši pritisak na Italiju i Grčku da izgrade prihvatne centre i da se sa Turskom povedu „prijateljski razgovori” o izbeglicama.
Četvrta poruka Merkelove odnosi se na problem koji postoji u samoj Nemačkoj u vezi s izbeglicama. Poslednjih dana su se, naime, istočnonemački političari branili od optužbi da je mržnja prema izbeglicama najviše zastupljena na istoku Nemačke.
„Tako nikako ne možemo ići dalje”, rekla je Merkelova, inače poreklom iz Istočne Nemačke.
Njena peta poruka se odnosi na Evropu slobodnih granica.
„Sporazum ’Dablin 3’ više ne funkcioniše”, rekla je Merkelova.
Prema takozvanom dablinskom principu EU, za pitanje prava za azil odgovorna je ona zemlja EU u koju je podnosilac prvo ušao prilikom ulaska u EU. Sada, međutim, mnogi putuju dalje, ka Nemačkoj, podsećaju mediji. Merkelova je najavila da će, u slučaju da se tu ništa ne promeni, princip slobodnog kretanja unutar EU biti preispitan.
„Mi to, međutim, ne želimo”, rekla je Merkelova.
Još dve osobe uhapšene su zbog sumnje da su umešane u prošlonedeljnu tragediju, kada se 71 izbeglica ugušila u kamionu nedaleko od Beča, saopštilo je juče Državno tužilaštvo Austrije.
Portparolka tužilaštva u Ajzenštatu Verena Strnad kazala je da se radi o jednom licu za kojim je raspisana evropska poternica, a koje je uhapšeno u Bugarskoj.
„Sada moramo sa bugarskim vlastima da razgovaramo o njegovom izručenju”, rekla je ona agenciji APA.
Drugi muškarac je u Mađarskoj lišen slobode.
Prethodno su s ovim događajem u vezi, koji je bio povod i da austrijske vlasti ponovo privremeno uvedu graničnu kontrolu na istoku zemlje, uhapšene četiri osobe.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.