„Folksvagen” varao u SAD, preti mu globa 18 milijardi dolara
Jedan od vodećih svetskih proizvođača automobila – nemački „Folksvagen” – juče je surovo kažnjen na berzi u Frankfurtu, nakon što je priznao da je godinama varao na američkom tržištu putničkih vozila na dizel gorivo. Akcije „Folksvagena” izgubile su petinu vrednosti samo nekoliko sati nakon što je Martin Vinterkort, izvršni direktor auto-džina, izrazio žaljenje zbog izneverenog poverenja mušterija i javnosti i obećao punu saradnju sa američkim pravosudnim organima. „Folksvagen” je, naime, od 2009. godine u vozila namenjena američkom tržištu ugrađivao specijalni softver varalicu sa zadatkom da pri kontroli emisije izduvnih gasova prikaže i 40 puta niže vrednosti od ostvarenih u redovnom saobraćaju.
„Folksvagenovu” ekološku prevaru objavila je u petak američka Agencija za zaštitu životne sredine (EPA) nakon zajedničke istrage sa Kalifornijskim vazduhoplovnim odborom. Ova agencija je obnarodovala manipulaciju „Folksvagena” pošto je testirala pet automobila. Nemački proizvođač je lane u Americi prodao oko 336.000 vozila.
„’Folksvagen’ je ugrozio zdravlje javnosti, od njih smo očekivali nešto bolje”, ocenila je Sintija Džajls, zamenik upravnika EPA.
Berze procenjuju da „Folksvagenu” preti zbirna kazna do 18 milijardi evra. Šteta zbog gubitka ugleda i proigranih izgleda za biznis na jednom od ključnih svetskih tržišta još je nemerljiva.
Vest o „Folksvagenovoj” softverskoj eko-varalici objavljena je u jeku Međunarodnog sajma automobila u Frankfurtu i samo dan pošto je „Dženeral motors” postigao vansudsko poravnanje sa američkim pravosuđem zbog prikrivanja tehničke greške na pojedinim njihovim vozilima zbog koje su najmanje 124 vozača poginula. Od 2001. godine pojedini vozači „Dženeralmotorsovih” modela „saturn ion” i „ševrlot kobalt” prijavljivali su čudnu vezu između kontakta za paljenje motora i ponašanja „er-bega”. Dešavalo se da usred vožnje kontakt za paljenje „izgubi vezu” sa motorom, da automobil zatim naglo stane, ali da „er-beg” ne iskače da zaštiti vozača. Nadležni u „Dženeral motorsu” znali su za taj „propust” skoro dve godine pre nego što su ga priznali u istrazi. Nakon dugih pregovora „Dženeral motors” i američko pravosuđe postigli su vansudski dogovor o visini ukupne globe koja iznosi oko 1,5 milijardi dolara. Zbog valjanog ponašanja predstavnika vodećeg američkog proizvođača automobila, nadležni sud SAD odustao je od krivičnog gonjenja bilo kog zvaničnika moćne firme.
U međuvremenu, američka Agencija za zaštitu čovekove sredine je proteklog vikenda najavila mogućnost krivičnog gonjenja u slučaju „Folksvagen” i naložila povlačenje skoro pola miliona vozila prodatih u SAD na popravku o trošku proizvođača. Iz EPA su istovremeno ocenili da su eko-frizirani „Folksvagenovi” automobili bezbedni za vožnju, ali su zatražili da nemački proizvođač povuče reklamu koju masovno emituje u SAD.
U „Folksvagenovoj” reklami potencijalnim kupcima se grafički ističe da su „audi 3”, „džeta”, „pasat”, „golf” vozila koja koriste „čisti dizel”, čime su prihvatljivija od „benzinaca” koje uglavnom nude američki proizvođači. Na američkom tržištu reklama se završava pitanjem: „Zar ne mislite da je vreme za nemačko inženjerstvo?”
„Folksvagen” je u nedelju već delimično obustavio prodaju novih i polovnih vozila u SAD. Nemački automobilski gigant planirao je da nakon rekordne prodaje vozila u Americi 2012. i potonjeg pada tražnje, do 2018. godine udvostruči prodaju s one strane Atlantika. „Folksvagenovi” ambiciozni planovi na američkom tržištu deluju sada neostvarivo, ocenjuje agencija Blumberg.
Koliko juče, zvanični Berlin zatražio je pouzdane informacije od „Folksvagena” o profilu prevare i eventualnoj umešanosti zvaničnika te firme čiji su većinski vlasnici porodica Porše i vlada nemačke pokrajine Donja Saksonija. Da li je softverska eko-varalica mogla biti ugrađena u stotine hiljada „Folksvagenovih” vozila namenjenih američkom tržištu bez znanja Upravnog odbora firme? Dvadesetočlani Upravni odbor „Folksvagena” sastaje se u petak. Na dnevnom redu trebalo je da bude ustoličenje Martina Vinterkorta na poziciji izvršnog direktora, uprkos velikom protivljenju predstavnika porodice Porše u odboru.
Da li će Vinterkort podneti ostavku, kao što se juče pronosila vest na berzama, za sada nije izvesno.
„Otkriće će narušiti ugled ’Folskvagena’ i uništiti njegov mitski imidž nemačke firme koja se oslanja na pouzdano inženjerstvo, a ne na marketinške šarene laže prenela je ocenu profesora biznisa na Univerzitetu Mičigen Erika Gordona američka agencija Blumberg.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.