Turska otvara zajedničko predstavništvo Srbije i BiH u Istanbulu
Novi Pazar, Beograd – „Naredna godina će biti godina velikih turskih investicija u Srbiju”, najavio je juče u Novom Pazaru ministar turizma, trgovine i telekomunikacija Rasim Ljajić, dok je Denis Zvizdić, predsednik Saveta ministara Bosne i Hercegovine, poručio da su mir i stabilnost u regionu prioritet politike Bosne i Hercegovine. On je dodao da zbog toga ova zemlja, kako je rekao, ceni napore koje na tom planu čine srpski premijer i vlada. Iako je prvobitno bilo planirano da u ovaj grad otputuju i premijeri Aleksandar Vučić i Ahmet Davutoglu, zbog guste magle koja je onemogućila let helikopterom, u Novi Pazar su se uputili samo Ljajić i Zvizdić.
Ljajić je ocenio da trilateralna saradnja Srbije, BiH i Turske otvara nove perspektive i najavio skoro otvaranje turističko-ekonomskog predstavništva Srbije i Bosne i Hercegovine u Istanbulu, koje će finansirati Ministarstvo ekonomije Turske, i mogućnost da privreda Srbije i BiH koristi 150 turskih predstavništava širom sveta. Govoreći o saradnji Srbije i BiH, Ljajić je rekao da je izvoz Srbije u BiH dostigao 990 miliona evra (najviše posle Nemačke i Italije), dok robna razmena između dve zemlje iznosi 1,4 milijarde evra.
On je najavio mogućnost da se turskim kreditom rekonstruiše put od Novog Pazara do Tutina i Sjenice (predstoji još usaglašavanje oko kamata) i tursku donaciju od 10 miliona evra za osposobljavanje aerodroma u Lađevcima za putnički saobraćaj.
Zvizdić je izrazio žaljenje što se u Novom Pazaru nije sastao sa premijerima Srbije i Turske i najavio da će uskoro posetiti Vučića u Beogradu i Davutoglua u Istambulu. Govoreći o odnosima sa Srbijom, on je naglasio da činjenica da smo susedi zahteva vrlo senzitivne odnose.
„Mi se zalažemo za nastavak i unapređenje naše saradnje, i to ne samo na političkom već i na ekonomskom planu, jer ekonomija često stvara perspektive bolje nego politika. Otklonićemo sve administrativne prepreke koje bi mogle da uspore privrednike da ulažu u zemlje zapadnog Balkana”, rekao je Denis Zvizdić i najavio spremnost privrednika iz BiH da ulažu u nerazvijene delove Srbije, kakav je i novopazarski kraj.
On je juče posetio i Bošnjačko nacionalno veće i razgovarao sa predsednikom Sulejmanom Ugljaninom.
Iako je srpski premijer u Novom Pazaru boravio pre samo nedelju dana, kada je otvorio školu i obdanište na Dojeviću i obišao zgradu dijagnostičkog centra, a turski premijer u više navrata tokom proteklih nekoliko godina, Novopazarci su ipak bili razočarani što dvojica premijera nisu juče došla. Zbog ove posete u Novom Pazaru su sprovedene velike mere bezbednosti, centralne ulice su bile zatvorene za saobraćaj, a na gradskom trgu ispred zgrade gradske uprave okupio se veliki broj građana koji je hteo da vidi i pozdravi dvojicu premijera.
Visoki gosti iz Turske su rado viđeni u Novom Pazaru, a njihove posete često imaju dalekosežne posledice, i to ne samo po ovaj kraj. Ostala je u pamćenju Davutogluova poseta 2009. godine, kada je kao ministar inostranih poslova Turske, zajedno sa tadašnjim šefom srpske diplomatije Vukom Jeremićem, privoleo dvojicu bošnjačkih političara, predsednika SDP-a Rasima Ljajića i predsednika SDA Sulejmana Ugljanina, da se izmire i prvi put posle 16 godina javno rukuju. Bilo je to u vreme kada su Ljajić i Ugljanin bili deo iste vlade predvođene Demokratskom strankom. Navodno je upravo zvanična Turska izvršila presudan uticaj na Ugljanina da uđe u tu vladu.
Međutim, to primirje je kratko trajalo, tačnije dok Ugljaninu nije istekao ministarski mandat, a Ljajić postao član nove vlade koju je predvodila Srpska napredna stranka.
U julu 2010. godine Novi Pazar su posetili tadašnji predsednik Srbije Boris Tadić i bivši turski premijer Redžep Tajip Erdogan u pratnji ministra spoljnih poslova Davutoglua. Tada je centar Novog Pazara pocrveneo od turskih zastava, a srpski predsednik i turski premijer su otvorili Turski kulturni centar. Ovaj centar i sada radi nastojeći da ovom području približi tursku kulturu, a mnogi Novopazarci su delom naučili turski jezik kroz besplatne kurseve koje ovaj centar organizuje.
„Turskoj je stalo da zadrži dobre strateške odnose sa Srbijom i da to ne pokvari nekom neodmerenom izjavom koju bi neko ovde u Srbiji mogao da dočeka tako da odmah optuži Tursku za neke njene imperijalne ili antisrpske namere”, kaže Vladimir Trapara iz Instituta za međunarodnu politiku i privredu, komentarišući potrebu Istanbula da održi dobre donose sa Beogradom.
Za Tursku je, kako on ocenjuje, posebno važan ovaj momenat zbog pogoršanja odnosa sa Rusijom.
„Znajući za kvalitetne veze koje Srbija održava sa Rusijom i za podršku koju Rusija pruža Srbiji za neke njene interese koji su protivrečni interesima Turske, konkretno kada se radi o Kosovu i Republici Srpskoj, Turska pokušava da zauzme jedan vrlo oprezan pristup Balkanu. Ova poseta i krupne reči koje je izgovorio Davutoglu kada je rekao da je Srbija velika i važna zemlja nisu slučajni. Zbog poremećenih odnosa sa Rusijom, oni ne žele da otuđe Srbiju od sebe”, ocenjuje Trapara i dodaje da zato sada turski zvaničnici daju izjave kojima se prenaglašava značaj Srbije, to jest koje su potpuno oprečne nekim ranijim provokativnim izjavama turskih zvaničnika.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.