Utorak, 09.06.2026. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Robert de Niro – od trača do istine

Kako je išao lanac informacija o tome šta je američki glumac navodno izjavio o Srbiji, a koje je ovih dana prenela većina medija
Robert de Niro – od trača do istine
Роберт де Ниро (Фото: Бета/АП)

Unuka za babu, baba za dedu, deda za repu, povuci-potegni – iščupaše repu. Tako se Tanjug „uhvatio” za Sputnjik, Sputnjik za Njuzvik, Njuzvik za „Nezavisne”…I  „iščupali” vest da se poznati glumac Robert de Niro oseća kao Srbin, i da bi želeo da snimi film o Draži Mihailoviću i Slobodanu Miloševiću. U ovoj informaciji navedeno je da glumčev stav prenose britanski mediji, ali nije precizirano koji.

Naš list preneo je ovu Tanjugovu vest u kojoj je kao izvor citiran „Sputnjik”. Ljubinka Milinčić, glavna i odgovorna urednica „Sputnjika”, rekla je juče za naš list da su oni preneli vest sa srpskog izdanja „Njuzvika”, a da se „Njuzvik” pozvao na banjalučki portal „Nezavisne”.

Iz „Nezavisnih” kažu da su preneli vest sa „nekog manjeg srbijanskog portala – www. dnevno.rs ili www.skandalozno.rs” Na sajtu „skandalozno.rs” nismo našli ovu vest, ali na „dnevno.rs” je ima, ali satnica se ne uklapa. Vest su emitovali 27. decembra u 21.33, a „Njuzvik” (koji bi trebalo da kasnije emituje ovu vest, jer je po ovom sledu događaja preneo vest od „Nezavisnih”, a one od „dnevno”) objavljuje istu vest 27. decembra u 14. 35 časova.

Razmišljajući na temu otkud nam sad De Niro, B92 je objavio da je verovatno reč o starom intervjuu koji je emitovao Fonet 2008, a u Fonetu su za „Politiku” rekli da je u spornom tekstu prenet samo deo njihove vesti od pre sedam godina, ali da su dodati još neki podaci.

U Fonetovom tekstu iz 2008. pominje se susret tadašnjeg predsednika Borisa Tadića sa De Nirom u Njujorku i predstavnicima kompanija Saliport, Drimvorks i Kopola koje su zainteresovane za investiranje u filmsku industriju Srbije i privatizaciju „Avala filma”.

De Niro je, za Fonet, rekao da je sa Tadićem razgovarao o snimanju filmova u Srbiji, i napomenuo da zna da kod nas postoji studio po ugledu na „Ćinećitu” u Rimu, ali nije mogao da odgovori kakve su šanse da dođe do nekih poslovnih aranžmana.

– Sećam se vremena kada sam bio u Beogradu, bilo je izvanredno, grad je bio divan u to vreme; verujem da je sada isti takav, ako ne i bolji – rekao je glumac, dodajući da bi lepo bilo snimati filmove, živeti ili raditi u Srbiji. „Ali ne znam da li ću to učiniti, mada bih to mogao da uradim, jer je to divno mesto.”

S obzirom na to da je u mladosti putovao kroz Srbiju auto-stopom, bio gost Festa, kćerki dao ime Drina i da obožava Novaka Đokovića, glumac je u šali tada prokomentarisao „da je moguće da je on delom Srbin i da odatle vuče korene”.

Tadićev savetnik za medije Nebojša Krstić rekao nam je juče da na susretu sa De Nirom u Njujorku nije bilo reči o Srbiji i političkoj situaciji, već su razgovarali o tome da se napravi filmski centar u našoj zemlji, ili neka druga vrsta saradnje, s obzirom na filmski potencijal koji mi imamo. „De Niro se prisetio i da je boravio u Srbiji i prenoćio kod jedne porodice, čini mi se u Nišu” – kaže Krstić.

U spornoj vesti s početka teksta, međutim, navedeno je da De Niru nije jasno zbog čega postoje sukobi među Srbima, Hrvatima i Bošnjacima, kada je reč o gotovo istom narodu, koji je istorija razdvojila.

Pomenuto je takođe da bi on želeo da snima istorijski film u Srbiji o Srbiji, i da su mu „naročito inspirativne srpske istorijske ličnosti, poput Draže Mihailovića, koji je bio prvi gerilski borac protiv fašizma i Slobodana Miloševića koji je, po njemu, tragična ličnost šekspirovskog kalibra”. Pomenuto je i da je Srbija jedna od najmanjih zemalja u Evropi, ali s najvećim mukama od svih naroda, uzimajući u obzir i bombardovanje 1999.

Čitaoci našeg sajta pohvalili su glumca koji misli svojom glavom i izrazili zahvalnost na osećajnim i razumnim rečima. Predložili su da mu se uruči srpsko državljanstvo, dok je jedan komentar ipak ukazao da je „izjava De Nira jedna velika i debela patka”.

Ne znamo, recimo, šta je De Niro mislio kada je snimio površni film „Sezona ubijanja” sa Džonom Travoltom, o dva ratna veterana u Bosni, jednom Srbinu i jednom Amerikancu koji se sreću posle dugog niza godina, s željom da „raščiste” račune.

Sporna vest o De Niru svakako je novinarska brzopletost da staru informaciju previdi, ili je spinuje kao da je nova, zaboravljajući da je navođenje izvora standard u novinarstvu, koji mora da se poštuje. A ima tu delom i naše potrebe da verujemo u lepe i „lako svarljive neistine”.

Komentari21
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.