Čanak traži pravdu za Vojvodinu
Ovo je kampanja koja traje 25 godina i kojom se traži pravda za Vojvodinu, rekao je Nenad Čanak ispred Ustavnog suda Srbije, odgovarajući na pitanje da li je protest Lige socijaldemokrata Vojvodine deo kampanje uoči izbora. Politički analitičari su izričitiji: Čankovo podnošenje inicijative Ustavnom sudu u „društvu” blizu hiljadu pristalica LSV-a jeste deo predizbornih aktivnosti za vojvođanske izbore.
Iako je reč o pokrajinskom izjašnjavanju, to neće sprečiti LSV ali ni druge stranke da kampanju za tamošnji parlament vode i u Beogradu, što je odraz odsustva političke kulture i prakse čestog stapanja svih izbora od uvođenja višestranačja, navodi Dejan Vuk Stanković.
Čanak ni polovinom decembra prošle godine nije propustio priliku da u Beogradu iznese svoje političke stavove koji bi mu doneli glasove u Vojvodini. Tada je dao podršku paorima koji su ispred parlamenta tražili povlačenje iz procedure izmena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu.
Pristalice LSV-a su simbolički u pet do dvanaest krenuli od Trga Nikole Pašića do Ustavnog suda, gde je Čanak predao inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona o budžetskom sistemu i Zakona o budžetu Srbije. Učesnici skupa nosili su zastave pokrajine i transparente s natpisima „Pravda za Vojvodinu”, „Čije su naše pare”, „Gde ste sada, ustavobranitelji”… Ispred Ustavnog suda obratio im se Čanak, rekavši da Srbija neće postati pravna država i da samim tim ne može u Evropu sve dok se „ne isplati 1,9 milijardi evra, koliko je zakinuto Vojvodini za ovih deset godina”.
„Hajde da vidimo da li će ovaj Ustavni sud sada biti toliko brz kao kad je trebalo ukidati nadležnosti Vojvodine i da li će biti toliko efikasan kao kad je trebalo zaboraviti da se mora doneti zakon o finansiranju Vojvodine”, rekao je Čanak posle podnošenja inicijative.
Time je aludirao na činjenicu da Ustav Srbije predviđa obavezu donošenja Zakona o finansiranju Vojvodine, do čega nikad nije došlo. Čanak je ocenio da se najvišeg pravnog akta danas „svi odriču”. „A mi koji smo bili protiv njega pitamo da li se uopšte primenjivao ovih deset godina”, naveo je Čanak.
„Zašto se samo onaj deo Ustava gde se spominje veličina budžeta Vojvodine se ne primenjuje? Ovo okupljanje je samo upozorenje. Vodite računa šta radite, jer sledeći put ako budemo morali da dolazimo neće biti simbolično”, kazao je Čanak, koji je obraćanje završio rečima „živela Vojvodina, živela Srbija”.
Na pitanje razmišlja li o zajedničkom nastupu LSV-a sa demokratama na vojvođanskim izborima, zbog sličnog stava o finansiranju pokrajine, on je odgovorio: „A je li ih vidite ovde?”
„Ja da zovem nekoga da brani svoju rođenu zemlju i prava? Pa iz koje stranke je premijer Vojvodine?”, kazao je Čanak.
Upitan smatra li da se prevario kad je pri jednom susretu s Aleksandrom Vučićem istakao da je aktuelna republička vlada „jedina koja pokazuje da je i Vojvodina deo Srbije”, on je rekao: „Ako bih verovao da Vučić ima uticaj na Ustavni sud, onda bih mogao reći da jesam, ali verujem u nezavisnost institucija u Srbiji.”
Sagledavajući predaju inicijative u kontekstu pokrajinskih izbora, analitičar Dejan Vuk Stanković smatra da Čanak inače stiče „politički profit kreiranjem tenzija između Novog Sada i Beograda”. To što će se deo kampanje za vojvođanske glasove preliti i u Beograd, iako u prestonici verovatno neće biti istovremenih lokalnih izbora, Stanković tumači odsustvom političke kulture.
„Zbog čestih spajanja izbora na više nivoa, mi nismo za ovih 25 godina višestranačja razvili takvu političku kulturu gde bi ključne teme kampanje bile u vezi sa radom institucija za koje građani biraju predstavnike. Istovremeno, u Srbiji nema značajnijeg političkog događaja ili procesa koji može da ostane bez odjeka u Beogradu”, kaže Dejan Vuk Stanković.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.