Ponedeljak, 16.06.2025. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Dečje igre naših predaka

Po kazivanjima današnjih baka i dedova rekonstruisane i na filmu oživljene dečje igre njihovih baka i dedova
Игра пиљака с орасима (Б. Ломовић)

Gornji Milanovac – Muzej rudničko-takovskog kraja, uz finansijsku podršku Ministarstva kulture i informisanja, tri godine je istraživao zanimljiv deo narodne tradicije – dečje igre naših dedova, baka i još daljih predaka. Zapisana su sećanja najstarijih stanovnika Gojne Gore na obroncima Maljena, prigradskog sela Brusnice i Raškovića, sela u Gornjoj Gruži. Po njihovom kazivanju, uz pomoć današnje dece u tim selima, igre su rekonstruisane i zabeležene na filmsku traku. Dokumentarni film „Enci, menci”, nazvan po početnim rečima popularne dečje razbrajalice, dug 26 minuta, premijerno je prikazan pred brojnom publikom u sali milanovačke gimnazije.

– Svrha ovog projekta je da se, bar na filmu, sačuvaju dečje igre kao slika narodne tradicije, društvenog života i običaja, koji su, nesumnjivo, čuvari nacionalnog identiteta. Smatramo da se ne treba odreći starih dečjih igara kao vaspitnog i kulturnog blaga, jer se time odričemo svojih predaka, nasleđa i korena – rekla nam je Vesna Ćurčić, kustos-geograf u Muzeju, rukovodilac projekta. Osim nje, na projektu su radili i psiholog Đurđina Mijatović, etnolog Dragomir Antonić, konzervator Ivana Jovičić, istraživač Radojko Petrović i snimatelj Saša Savović.

Zabeleženo je, perom i kamerom, mnogo starih igara: zuca, kupa (s orasima), igra piljaka, klis, fudbal s krpenjačom, jelečkinje-barjačkinje, tutumiš, nadvlačenje užeta... U mnogim selima, pogotovu onim bližim gradu, gotovo su sve zaboravljene – deca se danas igraju sasvim drugačije – ali ponegde pokoja od starih igara još zabavlja mališane. Takav je slučaj u Gojnoj Gori, planinskom selu najudaljenijem od gradskih centara. Sigurno je da su neke od ovih igara postojale, a ponegde još postoje, i u drugim krajevima Srbije.

Istraživači su precizno zapisivali mnoge pojedinosti o tim igrama. Na primer: da li je muška ili ženska, koliko takmičara učestvuje, kada se i gde igralo, koja su sredstva pri igranju korišćena, kako je počinjala, kako se završavala i koje su pesme pevane uz igru, uz koje su se praznike neke od igara igrale... O ovom poduhvatu Muzeja, ocenivši ga veoma vrednim za spasavanje od zaborava naše duhovne prošlosti, govorili su, posle projekcije filma, etnomuzikolog dr Dimitrije Golemović, etnolog Dragomir Antonić i filolog Danica Otašević.

Komentari0
Molimo vas da sе u komеntarima držitе tеmе tеksta. Rеdakcija Politikе ONLINE zadržava pravo da – ukoliko ih procеni kao nеumеsnе - skrati ili nе objavi komеntarе koji sadržе osvrtе na nеčiju ličnost i privatan život, uvrеdе na račun autora tеksta i/ili članova rеdakcijе „Politikе“ kao i bilo kakvu prеtnju, nеpristojan rеčnik, govor mržnjе, rasnе i nacionalnе uvrеdе ili bilo kakav nеzakonit sadržaj. Komеntarе pisanе vеrzalom i linkovе na drugе sajtovе nе objavljujеmo. Politika ONLINE nеma nikakvu obavеzu obrazlaganja odluka vеzanih za skraćivanjе komеntara i njihovo objavljivanjе. Rеdakcija nе odgovara za stavovе čitalaca iznеsеnе u komеntarima. Vaš komеntar možе sadržati najvišе 1.000 pojеdinačnih karaktеra, i smatra sе da stе slanjеm komеntara potvrdili saglasnost sa gorе navеdеnim pravilima.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

Komentar uspešno dodat!

Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.

Овај веб сајт користи колачиће

Сајт politika.rs користи колачиће у циљу унапређења услуга које пружа. Прикупљамо искључиво основне податке који су неопходни за прилагођавање садржаја и огласа, надзор рада сајта и апликације. Подаци о навикама и потребама корисника строго су заштићени. Даљим коришћењем сајта politika.rs подразумева се да сте сагласни са употребом колачића.