Izbori odlažu reviziju sa MMF-om
Simbolično rečeno, Misija Međunarodnog monetarnog fonda, umesto tačke, stavila je zarez na četvrtu reviziju programa iz predostrožnosti sa Srbijom. Kako je i bilo najavljeno, još pre dolaska delegacije iz Vašingtona, četvrta kontrola aranžmana biće zaključena tek posle izbora. Kad se formira nova vlada, MMF će opet posetiti Srbiju kako bi zaključio četvrtu reviziju programa. Do tada – formalnih ocena i postavljanja uslova, kao i zasedanja borda direktora povodom Srbije – neće biti.
Neke ocene mogle su se, ipak, čuti na konferenciji za novinare. Posle tačno godinu dana od kako je Srbija sa MMF-om potpisala aranžman iz predostrožnosti, Džejm Ruf, šef misije, rezultate u sprovođenju reformi opisao je kao „impresivne”. Priznaje, ipak, da izvesnih zakašnjenja ima, naročito kad je reč o racionalizaciji, odnosno smanjenju broja zaposlenih u javnom sektoru, a u zaostatku su i reforme javnih preduzeća.
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković istakla je da je reč samo o preporuci Fonda i to u „meri u kojoj to ne bi ugrozilo ciljanje inflacije i finansijsku stabilnost”. Nadovezao se i Džejms Ruf sa konstatacijom da ovo ne treba shvatiti kao kritiku rada NBS, niti da bi centralna banka trebalo da cilja određeni nivo kursa dinara.
– Ekonomski program Srbije je ostvario dobre rezultate. Manjak u budžetu na kraju 2015. je iznosio 3,7 odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) i bio je na najnižem nivou od 2008. godine. Srbija je ponovo ušla u zonu pozitivnog privrednog rasta, delom zahvaljujući rastu investicija. Očekujemo da će se pozitivni trendovi nastaviti i u 2016. godini. Naša projekcija privrednog rasta ostaje 1,75 odsto, dok je prosečna inflacija revidirana naniže i iznosi 1,7 odsto, uglavnom zbog daljeg pada cena nafte – istakao je Ruf.
Srbiju u narednom periodu i dalje očekuju teški izazovi, istakao je i dodao da posebno očekuje brže smanjenje broja zaposlenih u javnom sektoru. Inače, Fiskalnom strategijom je predviđeno da se broj zaposlenih u javnoj upravi do kraja godine smanji za 30.000 ljudi.
Zakašnjenja postoje i kad je reč o reformi javnih preduzeća. MMF s posebnom pažnjom prati taj proces u Elektroprivredi Srbije, „Srbijagasu” i „Železnicama”.
– Jedini način da se zaštite radna mesta u ovim preduzećima je njihovo dubinsko restrukturiranje da bi ona stala na zdrave noge. Naravno, uz pružanje socijalne i pomoći na tržištu rada onim radnicima koji budu proglašeni za tehnološki višak – kazao je Ruf.
U Memorandumu ekonomske politike, koji je Srbija potpisala sa Fondom, navode se tri konkretna datuma kada je o reformi EPS-a reč. Novo tarifno prilagođavanje, odnosno poskupljenje struje, uslediće 1. maja, EPS će postati akcionarsko društvo 1. juna, a do kraja godine broj zaposlenih u ovoj kompaniji treba da se smanji za 1.000 ljudi, navodi se u ovom dokumentu. Na pitanje „Politike” kada očekuje da će se, u kontekstu najavljenih izbora, to dogoditi, Ruf odgovara:
– Te datume nismo menjali i oni, za sada ostaju isti. Međutim, niste spomenuli još jedan datum, a to je 31. decembar do kada je trebalo da budu usvojene dopune kolektivnog ugovora EPS-a, koje definišu iznos otpremnina radnicima. Kada je o poskupljenju struje reč, o tome ćemo razgovarati tokom sledeće posete. Prošle godine je u Memorandumu pisalo da će struja poskupeti 1. aprila, a poskupljenje se dogodilo 1. avgusta. Ako se misija, tokom naše sledeće posete saglasi, da je poskupljenje struje neophodno, mislim da bi to bili rokovi u kojima bi mogli opet da očekujemo nova prilagođavanja cene struje – kazao je Ruf i dodao da ovoga puta o tome nije bilo reči.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.