Laboratorija u džepu
Ako pitate učenike koliko je žena imao Henri Osmi, šta mislite, gde će da potraže odgovor: a) pitaće nastavnika, b) otići će u školsku biblioteku, c) uzeće mobilni telefon i pronaći odgovor na „Vikipediji”.
Ovom pitalicom za 5.000 nastavnika u Belekspo centru počela je dvodnevna međunarodna konferencija „Nove tehnologije u obrazovanju”, koju organizuju Britanski savet, Vlada RS, britanska ambasada u Beogradu i veliki broj naučnih i privrednih organizacija i privatnih domaćih i stranih kompanija. Na skupu će pored učitelja, nastavnika, direktora škola, roditelja, univerzitetskih profesora, govoriti i predstavnici privrednog i nevladinog sektora iz više od 20 zemalja, a u sklopu konferencije je organizovan i sajam obrazovnih tehnologija.
Ministar je aludirao na nekoliko poslednjih naslovnih strana „Politike” i naše tekstove koji su izazvali burne reakcije u javnosti, a u kojima smo pisali kako Ministarstvo prosvete planira amerikanizaciju obrazovanja, a potom i tekst o tome kako su prosvetne vlasti „prizemljile” Vazduhoplovnu akademiju.
Svi zainteresovani imaće priliku da uz predavanja isprobaju tablet koji može da zamenik udžbenik i svesku, da vide interaktivnu tablu, provere da li je učenje efikasnije kada je u učionici robot, da vide kako tehnologija pomaže u otkrivanju akademskih plagijata ili da nauče kako društvene mreže, igrice i telefoni poput laboratorije u džepu, mogu na času da budu iskorišćeni kao didaktičko sredstvo.
– „Nove tehnologije u obrazovanju” organizujemo po treći put i sada već izuzetno podsećaju na Bett Show, koji se već 32 godine organizuje u Londonu. Uspeli smo da organizujemo dolazak 21 britanske kompanije od kojih većina nije bila prisutna na ovom regionalnom tržištu, kao i predstavnike ministarstava prosvete iz 12 zemalja – rekao je britanski ambasador Denis Kif, obraćajući se nastavnicima na srpskom jeziku.
Ministar prosvete dr Srđan Verbić, koji je otvorio skup, rekao je da upotreba novih tehnologija u obrazovanju pomaže da se prevaziđu prepreke kao što su novac, prostor i vreme. Tatjana Matić, državni sekretar u Ministarstvu trgovine, turizma i telekomunikacija, podsetila je da je u toku program povezivanja svih srednjih škola na Akademsku mrežu Srbije, kojim će naše škole postati deo evropske i svetske akademske mreže.
Nemanja Đorđević, direktor Centra za promociju nauke, slikovito je opisao ulogu novih tehnologija: sada kada u džepu nosimo stotine hiljada udžbenika, vidimo koliko je poziv učitelja težak i da je znanje više od proste informisanosti.
Organizovan je i prenos uživo na sajtu Britanskog saveta, a tokom ova dva dana akreditovani blogeri će izveštavati sa lica mesta.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.