Ankara izbeglicama ucenjuje Brisel
Bili smo zavedeni evropskim snom koji je postao noćna mora, kaže Konstantina Kuneva, članica Evropskog parlamenta iz redova Sirize. Te reči, koje je ova Grkinja bugarskog porekla izgovorila na subotnjem panelu posvećenom knjizi „Reosnivanje Evrope”, odnose se na stanje u Bugarskoj posle ulaska u EU. Ali, njena zapažanja da je u pomenutoj zemlji „stvorena nova oligarhija koja je prigrabila državno bogatstvo” ili da su se iz nje „mnogi iselili dok su oni koji su ostali mnogo patili”, mogu da se primene i na neke druge države koje posle pada „gvozdene zavese” nisu odolele zovu iz Brisela.
Zbog toga, ona smatra da Evropa treba da se reorganizuje, baš kao što poručuje naziv publikacije autora Panosa Trigazisa, člana Glavnog odbora Sirize, predstavljene u subotu uveče u beogradskom „Medija centru” u organizaciji Instituta za demokratiju, mir i modernu levicu „Dimitrije Tucović”. Posle promocije, Kuneva je za „Politiku” rekla nešto više o idejama koje zastupaju ona i Siriza.
Šta znači reosnivanje Evrope?
To pre svega znači reformisanje njenih institucija, kontrolisanje kapitala i panevropski dogovor u vezi sa dugom stvorenim da bi se evropske institucije spasile od krize. Reosnivanje podrazumeva i oslobađanje od američkog uticaja i stvaranje mira bez evropskog učešća u ratnim razaranjima drugih država i regiona, za šta smo primere imali u prethodnih četvrt veka, od Jugoslavije, sve do Ukrajine i Sirije. Takođe, Evropa treba da razvije slobodnu i jednaku raspodelu i da ne prihvata igre među velikim silama koje je primoravaju da formira svojevrsni zid prema Rusiji ali i među balkanskim državama.
Da li nedavni sporazum Brisela i Ankare oko izbegličke krize može da doprinese takvom reosnivanju? Jer, EU nije htela da izađe svojoj članici Grčkoj u susret oko dugova, a za Tursku, koja nije u EU, odmah je bila spremna da izdvoji novac?
Siriza ima filozofiju da Evropa treba da se menja. Ali, izbeglička kriza je globalni problem, a ne samo evropski. Rezultat razgovora između EU i Turske je dogovor kojim se poštuju prava izbeglica potpisana po međunarodnim dokumentima 1951. u Ženevi. Teškoća je u tome što evropska politika ta akta do sada nije poštovala, iako je izbeglička kriza jedna teška situacija u kojoj je odgovornost sa Turskom trebalo da dele i evropske zemlje, pri čemu ni Grčka ne može taj problem sama da reši. Pošto se to nije desilo, Turska je dospela u situaciju da može da ucenjuje i traži svaki put sve više, iako je broj izbeglica u toj zemlji, srazmerno broju stanovnika, mnogo manji nego u Grčkoj. Takođe, u Turskoj već postoji infrastruktura za izbeglice koje tamo dolaze već tri godine, pa samim tim nije imala potrebe za tolikim novcem iz EU. Tako Turska koristi izbeglice da bi ostvarila svoju želju za evrointegracijama.
Koliko je uspon desničarskih stranaka i vlada prepreka reosnivanju Evrope?
To samo može da vodi raspadu Evrope. Ne možemo da pričamo o reosnivanju, ako imamo uspon desnice.
Koliko je levica odgovorna za to?
Zašto bi bila? To je društveni problem. Na kraju krajeva, levica sad u Grčkoj prvi put vlada u periodu posle Drugog svetskog rata. S druge strane, levica je prva skretala pažnju na probleme u EU i to je njena etička pobeda. Ona treba sada da bude hrabra i čista kad se govori o promeni evropskih uslova, naročito zakona koji imaju neoliberalne poglede. U Evropskom parlamentu takođe imamo dobru saradnju sa zelenim i socijaldemokratskim strankama koje se pomeraju ulevo i takođe smatraju da EU treba da se reformiše.
Imate li kontakte s partijama koje se u Srbiji predstavljaju kao levičarske?
Nema zvaničnih kontakata na nivou stranaka. Zbog toga smo, između ostalog, došli u Beograd da mapiramo koje su to levičarske snage u Srbiji. Koliko znamo, nijedna ovdašnja stranka nije član grupacije evropske levice gde se Siriza nalazi i zato za sada nema saradnje.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.