Odbrana generala Đukića osporava nalaz veštaka
General Vojske Republike Srpske Novak Đukić, koji je u Bosni i Hercegovini pravnosnažno osuđen na 20 godina zatvora zbog ratnog zločina, podneće krivičnu prijavu protiv veštaka tužilaštva u ovom postupku Berka Zečevića i N. N. osobe, saznaje „Politika”. General koji je pred bosanskim sudom oglašen krivim da je kao komandant Taktičke grupe „Ozren” naredio granatiranje Tuzle (slučaj poznat kao „Tuzlanska kapija”) sumnja da su, kako kaže za naš list, Zečević i nepoznate osobe „svesno sačinili nalaz protivno pravilima struke i pod pritiskom N. N. osoba”. Podsetimo, general Đukić osuđen je isključivo na osnovu Zečevićevog veštačenja u kojem se navodilo da je masakr na tuzlanskom Trgu Kapija 1995. godine, kada je ubijena 71 osoba, a ranjeno 240, izazvan eksplozijom projektila sa srpskih položaja.
– Preduzećemo sve mere, uključujući i međunarodnu pravnu pomoć, da general Đukić bude izručen vlastima BiH – rekao je za „Politiku” portparol državnog tužilaštva BiH Boris Grubešić.
– Sa ekipom stručnjaka uradili smo mnoge oglede kako bismo proverili nalaz i mišljenje veštaka dr Berka Zečevića. Proveli smo na terenu 93 dana od čega je izgradnja replike Trga Tuzlanska kapija trajala 52 dana, dok je deset dana „utrošeno” na pripremanje ogleda, a 30 na njihovo izvođenje. Od ukupnog broja ogleda, 17 je izvedeno sa granatom 130 mm, jedan sa granatom 155 mm i 12 sa eksplozivom. Svi ogledi su fotografisani, snimljeni „običnim” i ultra brzim kamerama i dronovima iz vazduha. Angažovani veštaci iz Izraela, Francuske i tročlani ekspertski tim iz Češke su u odvojenim nalazima došli do zaključka da posledice koje su nastupile na terenu, apsolutno isključuju projektil topa od 130 mm, kako to proističe iz nalaza veštaka Zečevića – kaže za „Politiku” general Đukić.
Takođe, određenim proverama, eksperti su zaključili da uglovi doleta granate koje je uspostavio veštak Zečević stručno nisu održivi.
– Zaključke ovih veštaka potvrđuje i činjenica da tokom dokaznog postupka nikada u sudnici nisu pokazani geleri na osnovu kojih bi se moglo utvrditi da sud uprkos dva oprečna nalaza i mišljenja veštaka ne vrši nadveštačenje što je gotovo univerzalni standard u krivičnim postupcima. Sve ovo potvrđuje ono što uporno tvrdim, a što sadrži i presuda, da sam osuđen na bazi pretpostavki s jedne strane ili u ozbiljno montiranom procesu sa druge strane – objašnjava general Đukić.
Pred Višim sudom u Beogradu, podsetimo, za 15. april zakazano je ročište po zamolnici Ministarstva pravde Bosne i Hercegovine kojom se traži priznanje presude kojom je general Novak Đukić pred tamošnjim sudom pravosnažno osuđen na višedecenijsku kaznu zatvora.
Banjalučki advokat i dugogodišnji sudija Ustavnog suda Bosne i Hercegovine Krstan Simić koji bi trebalo da se priključi timu odbrane generala Đukića, kaže za „Politiku” da je reč „o vrlo suptilnom pravnom postupku u kome Srbija mora da odluči da li presuda suda BiH odgovara propisima, standardima, zaštiti ljudskih prava i sudskoj praksi Srbije”.
– Postoji zabluda da je obaveza države koja izvršava presudu da „udari drugi pečat na istu”. To nije tačno. BiH ima bogatu praksu u priznavanju sudskih presuda. Čini mi se da bi i Srbija morala da uspostavi iste standarde kod priznavanja ove presude. Napominjem da je Apelacioni sud u Beogradu, krajem prošle godine doneo oslobađajuću presudu u slučaju Ilije Jurišića, koji je gotovo identičan slučaju generala Đukića. Smatram da Srbija u slučaju generala Đukića treba da obezbedi identične standarde koje je uspostavila u slučaju Jurišić – kaže Simić.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.