Kad ljubav slomi srce
Koliko ste puta imali doživljaj da će vam srce prepući od tuge nakon emotivnog gubitka, kao da vam neko izvodi operaciju na otvorenom srcu bez anestezije? Istražujući razorni uticaj emotivnih katastrofa na zdravlje, danski kardiolozi došli su do zaključka da osobe koje tuguju posle smrti partnera ili raskida dugogodišnje veze imaju povišeni rizik od zdravstvenih problema sa srcem.
Rezultati njihove studije, koji su nedavno objavljeni u onlajn časopisu „Otvoreno srce” (Open Heart), pokazali su da je rizik od aritmije za 41 odsto veći kod osoba koje pate od sindroma slomljenog srca.
Smrt partnera može da prouzrokuje poremećaj u radu srca potencijalno opasan po život, upozorili su danski kardiolozi i dodali da su najvećem riziku izložene osobe koje su mlađe od 60 godina i čiji je partner iznenada umro.
Rizik od infarkta miokarda najveći je osam do 14 dana nakon gubitka partnera, a nakon tog perioda znatno pada.
Profesor dr Višeslav Hadži-Tanović objašnjava da sindrom slomljenog srca nije sinonim za infarkt i ne predstavlja „predvorje” srčanog udara – to je stanje srca izazvano visokim stepenom emocionalnog stresa, koji dovodi do nagle srčane slabosti. Prolaznog je karaktera i traje 48 sati do nedelju dana.
– Sindrom slomljenog srca jasno pokazuje povezanost i uticaj emocija na rad srca: ovaj sindrom prepoznali su i naši pesnici, koji su ga u svojim pesmama opisivali rečima „majci je od tuge srce prepuklo”, „srce me boli zbog tebe”... Najčešći uzroci sindroma slomljenog srca jesu: stres izazvan gubitkom voljene osobe, jednostrani raskid ljubavne veze, neverstvo, razvod braka, nesrećna ljubav, ali i poslovni neuspeh i saznanje da je osoba obolela od teške bolesti – ukazao je dr Višeslav Hadži-Tanović.
Naš sagovornik napominje da je važno razumeti da se u stanju velikog stresa luči adrenalin, koji dovodi do suženja krvnih sudova.
– Zbog toga sindrom slomljenog srca pre svega karakteriše bol u predelu grudne kosti, koji liči na bol od srčanog infarkta, zatim osećaj stezanja i pritiska na grudni koš, kao i nedostatak vazduha, nesvestica, vrtoglavica, glavobolja, preskakanje srca i njegov ubrzani rad. Izraženi su i psihički problemi u vidu apatije, tuge, bezvoljnosti, depresije i osećaj da je život bezvredan bez izgubljene voljene osobe – objasnio je Hadži-Tanović.
Međutim, iako simptomi slomljenog srca liče na infarkt miokarda, osnovna razlika je u tome što srčani udar uzrokuje začepljenje krvnih sudova, zbog čega je protok krvi otežan, a srčani mišić slabi, dok kod sindroma slomljenog srca pacijenti ne moraju da imaju nikakvih začepljenja ili problema s krvotokom – umesto toga dolazi do privremenog slabljenja srčanog mišića zbog „predoziranja” hormonima.
Zbog toga „slomljeno srce” može u potpunosti da se oporavi i vrati u normalan rad, dok nakon srčanog udara zdravstveni status „šefa krvotoka” više nikada nije isti. Ilustrativni dokaz teze da su žene nežniji pol jeste i statistika klinike Mejo, koja pokazuje da su dame sedam i po puta podložnije sindromu slomljenog srca, i to posle 50. godine života, jer njihovo srce ima manje receptora za adrenalin, koji je glavni hormon stresa.
– Moji najčešći pacijenti bili su tinejdžeri sa klasičnim znacima sindroma slomljenog srca zbog jednostranog raskida i neuzvraćene ljubavi, ali i majke koje su izgubile decu i nisu videle dalji smisao života – istakao je dr Višeslav Hadži-Tanović.
I dok lekari ističu da se sindrom slomljenog srca uspešno leči ukoliko se osoba na vreme vrati lekaru i postavi prava dijagnoza, psiholozi će dodati da se slomljeno srce najbolje leči – novom ljubavlju.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.