Sudan izbacio predstavnika UN
Iz Kartuma poručuju da su im dosadili negativni izveštaji misije UN o „navodnom” kršenju ljudskih prava nearapskog stanovništva Zvanični Kartum zaoštrio je odnose sa Ist riverom, odlukom da Ivi Frejzejnu, šefu Kancelarije za koordinaciju hamanitarnih poslova UN u Sudanu, ne produži dozvolu boravka u toj severnoafričkoj državi.
„Ministarstvo inostranih poslova obaveštava UN da Ivi Frejzejnu neće biti produžena godišnja dozvola boravka 6. juna”, saopštio je režim u Kartumu, bez objašnjenja.
„Kartumu su dosadili uzastopni negativni izveštaji Humanitarne misije UN u Sudanu o navodnom kršenju ljudskih prava nearapskog stanovništva u pograničnom regionu pet federalnih jedinica Sudana, novom talasu nasilja u oblasti Džebel Mara u plodonosnom Zapadnom Darfuru i prisilnom raseljavanju stanovništva”, navodi prestonički dnevnik „Sudan tribjun”.
Odluka Kartuma ravna je „proterivanju” Frejzejna, komentarisala je Humanitarna misija UN u Sudanu, izražavajući svoj „šok” zbog izbacivanja već četvrtog predstavnika Svetske organizacije iz zemlje u kojoj je 2003. godine u Darfuru izbio građanski rat između nearapskog življa i paravojnih proarapskih snaga („džandžavida”) lojalnih vlastima u Kartumu.
Procene Kartuma i UN o broju žrtava sukoba u Darfuru upadljivo su različite: dok vlada sudanske džamahirije govori o „desetak hiljada” stradalih, izbeglica i raseljenih, Ist river i međunarodne humanitarne organizacije barataju brojevima od „preko 300.000 poginulih, 2,5 miliona interno raseljenih i preko 400.000 izbeglica”.
U međuvremenu, Međunarodni krivični sud u Hagu proglasio je predsednika Sudana Omara el Bašira 2009. godine odgovornim za (još nedokazani) genocid u Darfuru. Hag je izdao i nalog za hapšenje Bašira koji ipak povremeno putuje u Kinu, Južnoafričku Republiku...
UN je u Sudanu, uprkos velikom protivljenju Kartuma i njegovih saveznika u Savetu bezbednosti i glavnih snabdevača oružjem Kine i Rusije, 2007. godine ustoličio hibridnu mirovnu misiju Unamid koja i danas broji oko 20.000 članova.
Specijalni izvestilac UN Aristid Nononsi, advokat iz Benina, krajem aprila podneo je izveštaj Humanitarnoj komisiji UN u Ženevi u kome tvrdi da je od obnavljanja etničkih sukoba u Darfuru 2014. godine preko milion ljudi bilo prisiljeno da napusti ognjište: znatan broj priključio se izbegličkom talasu koji preko porozne granice sa Libijom (zvanično zatvorene 2010. godine) hrli ka Evropi.
Humanitarna komisija UN u Ženevi jedan je od glavnih zagovornika predloga da Svetska organizacija na osnovu Rezolucije 2228 u junu produži mandat misiji Unamida, koja se danas nalazi pozicionirana u regionu velikih migracija izbeglica sa južnih obala Crvenog mora, Arabijskog poluostrva i Kenije ka Kufri – jednom od glavnih sabirnih centara izbeglica u Sahari, na jugoistoku Libije.
Istovremeno sa uskraćivanjem dozvole boravka holandskom diplomati Frejzenu, zvanični Kartum započeo je novu rundu pregovora sa UN i Afričkom unijom o odlasku združene misije Unamid iz regiona poznatog po znatnim nalazištima nafte, gasa, uranijuma i plodnih oranica, naročito u zoni Zapadnog Darfura.
Dok Kartum zahteva da Unamid odjednom napusti Sudan, Ist river smatra da bi „fazni odlazak”, nepreciziranog tempa, bio prikladniji. Mogu li „plavi šlemovi” ostati u Sudanu, uprkos otvorenom protivljenju Kartuma, za sada je neizvesno.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.