Utorak, 16.08.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Real 11. put najbolji u Evropi

Finale Lige šampiona u Milanu odlučeno posle izvođenja penala: Real – Atletiko – 6:4 (1:1). – Huanfran promašio u četvrtoj seriji, Kristijano Ronaldo doneo pobedu
Тачка на финале у Милану: Кристијано Роналдо постиже гол (Фото Фонет)

Posle iscrpljujuće borbe duge 120 minuta i nakon boljeg izvođenja jedanaesteraca, fudbaleri Reala osvojili su u Milanu svoju 11. titulu šampoiona Evrope, savladavši gradskog rivala Atletika. Posle 90 minuta bilo je 1:1, kao i nakon dva produžetka, a „kraljevski klub” je došao do trofeja na penale 6:4.

Real je do nove titule došao zahvaljujući sigurnim izvođačima sa bele tačke, a odlučujući je postigao, ko drugi do Kristjano Ronaldo. Atletiku ostaje da svoju šansu da se domogne prvog trofeja u najelitnijem evropskom klupskom takmičenju potraži neki drugi put. Španska prestonica je od sinoć postala rekorder po broju osvojenih titula prvaka Evrope. Sudbina je htela da Madrid dobije 11. titulu i tako preuzme primat od Milana, gde je sinoć odigrano veliko finale Lige šampiona.

Sledeće finale u Kardifu
Uefa je sinoć obelodanila da će se finale Lige šampiona za sezonu 2016/17 igrati u Velsu na stadionu ,,Milenijum, u Kardifu i to 3. juna 2017. godine. Ovu vest objavila je na Tviter nalogu u Fudbalska federacija Velsa.Derbi kadeta na KaraburmiDanas (17č) će na glavom terenu stadiona na Karaburmi biti odigran veliki derbi u kadetskoj Ligi Srbije između domaćeg OFK Beograda, lidera na tabeli i Partizana. Izabranici Dževada Prekazija najavljuju pobedu, mada će tim Dušana Kecmana pokušati da parira favoritu. Inače, OFK Beograd je ove sezone neprikosnoven, ičak desetak dečaka iz ovog kluba nose dres reprezentacije Srbije.

Temperamenti trener Atletika Dijego Simeone dao je šansu Crnogorcu Stefranu Saviću u odnosu na Himeneza. Pritiskali su Realovi igrači da bi u 15. „minutu kraljevsi klub” poveo sa 1:0. Usledio je centaršut Krosa sa leve strane, Bejl je kratko zahvatio loptu glavom a uporni i snalažljivi Serhio Ramos, koji će ovog leta u Francuskoj biti jedna od glavnih fudbalskih figura u „crvnoj furiji”, znalački uspeva da pobegne Saviću, da mu se bukvalnio iskrade iza leđa i desnom nogom prevari nemoćnog golmana Oblaka, poslavši loptu iza njegovih leđa. Na kraju se ispostavilo da je sudija Klatenbur priznao gol iz čistog ofsajda, jer je posle udarca Bejla glavom Ramos bio u nedozvoljenoj poziciji: Real – Atletiko 1:0!

Zidan je sa Modrićem, Kazimirom i Krosom praktično napravio mali bedem na sredini terena, ne dozvoljavajući protivniku da se razigra, pa je Atletiko u prvih pola sata igre bio u podređenoj ulozi. Realovi majstori fudbala umeli su na znalački način da spuste loptu na zemlju, da lepom kombinatorikom izlude protivnika a kada je bilo potrebno i da ozbiljnije ugroze Atletikov gol. Sjajni Ramos je bio pravi gospodar u svom šesnaestercu. Pravi fudbalski autoritet koji je držao sve konce u nogama a golmanu Navasu ulivao dodatnu energiju.

Prvi udarac na gol Atletiko je uputio tek u 34. minutu kada je Francuz Grizman pokušao da iznenadi dobro postavljenog Navasa. Tek u samom finišu prvog poluvremena Atletiko je pokušao da ozbiljnije prebaci težište igre na polovinu protivnika, kao da su Realovi igrači izgubili svežinu koja ih je krasila u najvećem delu prvih 45 minuta igre. Jedino je Grizman pokušavao udarcima sa distance da ozbiljnije ugrozi mrežu velikog rivala, ali sva tri puta bez nekog velikog uspeha.

Odmah na početku drugog poluvremena Dijego Simeone je iz igre izveo defanzivnog veznog Augusta Fernadeza a umesto njega je ušao brzonogi Karasko. Atletiko je u 46. minutu imao šansu da izjednači. Grizman je dodao loptu do Toresa, koga je s leđa u šesnaestrcu oborio Pepe. Sudija Klatenburg je bez dvoumljenja pokazao na belu tačku. Francuz je uzeo loptu, prihvatio se velike odgovornosti, snažno šutirao, prevario i golmana Navasa, ali se prečka isprečila na putu da Atletiko stigne do izjednačenja.

Atletiko je u 54. minutu imao priliku da izjednači, mogao je Stefan Savić bolje da reaguje u velikoj gužvi pred golom Navasa, ali je slabo zahvatio loptu.

Kakvu je samo priliku imao Benzema u 70. minutu. Nakon fantastičnog dodavanja Modrića, Francuz se našao sam ispred Oblaka, doduše, malo iskosa sa desne strane, usledio je udarac ali je Oblak grudima odbranio snažan udarac. Mogao je Benzema da reši pobedika, ali se u poslednjih dvadesetak minuta vodila otvorena borba.

Ronaldo je tek u 78. minutu uputio prvi udarac na gol Atletika i to posle odličnog dodavanja, a onda u sledećoj akciji prava drama pred golom Oblaka. Poigravali su se i Ronaldo i Bejl da bi u 79. minutu stigla kazna. Karasko koji je ušao u drugo poluvreme sjajno je reagovao nakon akcije Gabija i Huanfrana, Karsasko je pobegao Danilu i posle centaršuta volej udarcem poslao loptu iza leđa Navasa: Real -Atletiko 1:1!

Posle iscrpljujućih 90 minuta borbe u regularnom delu pristupilo se produžecima. Kod većine igrača osećao se umor, posebno kod Bejla, koga su u 102. minutu počeli da hvataju grčevi. Ipak, morao je da ostane na terenu jer je Zidan izvršio sve tri izmene. U drugih 15. minuta produžetka igrtači su uglavnom veći deo proveli ležeći na travi, sa velikim bolovima u nogama,pa su mnogi jedva čekali da Klatenburg odsvira kraj velikog finala...

Stadion: „San Siro” Gledalaca: oko 60.000. Sudija: Mark Klatenburg (Nemačka). Strelci: 1:0 Ramos u 15, 1:1 Karasko u 79. minutu. Penali: Vaskez 2:1, Grizman 2:2, Marselo 3:2, Gabi 3:3, Bejl 4:3, Saul 4:4, Ramos 5:4, Huanfran 5:4 (pogađa stativu), Ronaldo 6:4 Žuti karton: Karvahal, Kazimiro, Ramos, Danilo, Pepe (Real), Tores, Gabi (Atletiko)

REAL: Navas, Karvahal (od 52. Danilo), Pepe, Ramos, Marselo, Kazimiro, Kros (od 72. Isko), Modrić, Bejl, Benzma (od 77. Vaskez), Ronaldo.

ATLETIKO: Oblak, Huanfran, Savić, Godin, Filipe Luis (od 109. Lukas), Fernandez (od 46. Karasko), Gabi, Koke (od 116. Parti), Saul , Grizman, Tores.