Ko muti vodu između Užica i Čajetine
Užice – Odužilo se, evo, čekanje na početak rešavanja užičkog vodosnabdevanja, predviđenog novcem iz državnog budžeta (od 3,2 miliona evra) za prvu fazu modernizacije ovdašnje fabrike vode. Užičani se i dalje napajaju sa izvorišta Sušičko vrelo, još od onih algi u glavnoj vodoakumulaciji Vrutci s početka 2014. godine, ali sve glasnije je pitanje do kada će tako moći.
Naime, susedna opština Čajetina, koja je ovo izvorište pronašla i počela da ga priprema za vodosnabdevanje Zlatibora, pa kod pojave algi prepustila komšijama Užičanima da uz pomoć države privremeno reše svoju muku, sada traži svoje. Zlatiborcima treba Sušičko vrelo i mada, kako kažu, ne bi da Užicu prave problem, smatraju predugim ova oklevanja da se dugoročno reši pitanje užičke vode.
Da li to znači da se zbog vode mogu zavaditi dve komšijske erske lokalne samouprave, pitamo predsednika opštine Čajetina Milana Stamatovića:
– Nemamo nameru da zaoštravamo odnose i ostavljamo Užičane bez vode. Ali grad Užice je do sada mogao mnogo više da uradi, imali su vremena da se ozbiljnije pozabave vodosnabdevanjem. Nesporazuma oko Sušičkog vrela ne može da bude, jer su ugovori jasni, sve je na našoj strani – odgovara čelnik koji je nedavno počeo četvrti predsednički mandat.
On ističe da Čajetini nije bilo lako s Užičanima oko vode ni kad se s kraja prošle decenije pravio vodovod koji je priključio pojedina čajetinska sela na užički vodosistem. Za to je tada od države dobijeno milion evra, ali su neka pitanja ostala otvorena.
– Nismo dobijali dovoljne količine, a Užice je tu vodu Mačkatu i drugim čajetinskim selima prodavalo za 30 odsto skuplje nego za svoje stanovnike. To se nastavlja i sada, iako su Užičani priključeni na izvorište Sušičko vrelo koje je Čajetina svojim sredstvima pronašla i pripremila – žali se Stamatović.
Čajetinska opština je 2009. godine krenula u istraživanja podzemnih voda na svom području angažujući stručnjake Rudarsko-geološkog fakulteta. Tada je u čajetinskom selu Tripkova, koje se graniči sa užičkom teritorijom, nađeno Sušičko vrelo, izdašno izvorište čiste vode.
Krenuli smo da radimo pristupne puteve i rešavamo imovinske odnose, planirali cevovod od izvorišta do Tripkove i dalje ka Zlatiboru. Ali dogodio se krajem 2013. godine onaj problem s algama u Vrutcima. Tada su državne institucije rešenje za vodosnabdevanje Užica našle u Sušičkom vrelu, ali u toj odluci zaobišle opštinu Čajetina. Mi smo iz medija saznali da je Aleksandar Vučić našao takvo rešenje za Užice. Nismo, naravno, iz solidarnosti ometali naše komšije, s tim što smo ih obavestili da opština Čajetina ima sva prava za istraživanje i eksploataciju Sušičkog vrela. Rekli smo da hoćemo da ustupimo tu vodu dok se ne reši problem. Kasnije, uz prisustvo predstavnika ministarstva, o tome smo sa Užicem pravili sporazume i protokole, koji ni danas nisu realizovani – napominje predsednik čajetinske opštine i nastavlja:
– Sada u Čajetini imamo ozbiljne planove da stvaramo „Novi Zlatibor” u delu Ribnice i Ribničkog jezera koje nam služi za vodosnabdevanje. Želimo da Ribničko jezero stavimo u komercijalne sadržaje i isključimo je s vodosnabdevanja, ali da ostavimo za rezervu. Zato smo požurili da uradimo vodovod „Sušica”, koji će sa Sušičkog vrela snabdevati stanovnike Zlatibora, Čajetine, sela. Želimo ove godine da krenemo s prvom fazom, da propustimo vodu ka Tripkovi, Šljivovici, kasnije i ka Zlatiboru. U postupku je javna nabavka cevi, naše JKP je dobilo oko osam miliona za izvođenje radova, tako da ovih dana planiramo da krenemo s poslovima.
Na ove namere komšija užička vlast za sada gleda pogledom uperenim u državu. Ovde čekaju državne pare da modernizuju fabriku vode, kako bi akumulaciju Vrutci vratili u vodosistem, pa time smanjili potrebu za Sušičkim vrelom. A taj novac, po izjavi Dragoljuba Kostića, gradskog većnika u Užicu zaduženog za ova pitanja i dugogodišnjeg rukovodioca u užičkom „Vodovodu”, uskoro stiže.
– Za prvu fazu dogradnje i rekonstrukcije fabrike vode u Užicu definitivno su obezbeđena sredstva u ukupnom iznosu od 400 miliona dinara. Država daje 360, a grad Užice 40 miliona. Očekuje se da javna nabavka za te radove, koju sprovodi Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, bude raspisana u toku ovog meseca. Potom bi u roku od 60 dana mogli da počnu radovi na fabrici vode koji će u najboljem slučaju biti završeni za godinu dana. I to ukoliko bismo dobili ozbiljnog izvođača radova koji ima kapacitete da za to vreme obavi posao – izjavio nam je Kostić i dodao:
– Kad ovi radovi budu završeni, biće omogućeno da se ponovo za vodosnabdevanje koristi akumulacija Vrutci. Tako bi se grad sa Sušičkog vrela vratio na vodosnabdevanja s Vrutaka, ali budući da je reč samo o prvoj fazi rekonstrukcije fabrike vode, insistiraće se na pojačanom ispitivanju. Taj prelazak moguć je uz maksimalno korišćenje i naših alternativnih izvora vodosnabdevanja na čijem osposobljavanju užički „Vodovod” intenzivno radi još od pojave algi u Vrutcima. Ta izvorišta su stara i nova crpna stanica u Turici, Ćebića vrelu, kao i ranije korišćena Potočanje i Živkovića vrelo.
Po Kostićevim rečima, Sušičkim vrelom je uspešno premošćen ovaj period do završetka rekonstrukcije fabrike vode.
– Mi uvažavamo aktivnosti koje je opština Čajetina preduzela u ispitivanju tog izvorišta, projektovanju i pripremi za korišćenje. A izgradnja cevovoda koji je Sušičko vrelo povezao sa užičkim vodosistemom omogućava i opštini Čajetina da za svoje potrebe ubuduće koristi deo vode sa Vrutaka, jer će biti spojena dva vodosistema. Nema mesta nikakvoj zavadi: kad poslovi budu gotovi Užice će imati rezervno izvorište Sušičko vrelo, a Čajetina rezervno napajanje s Vrutaka – kaže Dragoljub Kostić.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.