Četvrtak, 06.10.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Bez pobednika u Sent Etjenu

Nerešenim rezultatom zadovoljni i jedni i drugi: Slovačka – Engleska 0:0. – Timovi više pažnje obraćali na odbranu gola, a mnogo manje na napadačke zadatke
(Фото Ројтерс)

Enleska nije želela previše da reskira, pa je u poslednje kolo u grupi protiv Slovačke, tako reći ušla sa ,,pola gasa,,. Roj Hodžson se nakon pobeda nad Velsom i remija sa Rusijom, kao i saznanja da se njegova reprezentacija već plasirala u šesnaestinu finala, odlučio na korenite promene u poslednjoj utakmici u grupi sa Slovačkom. U odnosu na prethodne mečeve čak šest novih igrača dobilo je šansu da zaigraju od početka, među njima i Vardi, najbolji fudbaler u Premijer ligi u prošloj sezoni. Napadač Lestera, koji će ovog leta definitivno promeniti sredinu imao je u 17. minutu lepu priliku kada je uspeo da pobegne Škrtelu. On se zatim u nastavku akcije, kada se potpuno primakao golu Kozačika odlučio na udarac, ali je golman Slovačke bio veoma dobro postavljen. Tako je propala velika prilika za Engleze.

Sa druge strane, Slovačka je pred poslednji meč u grupnoj fazi takmičenja imala tri boda, tako da joj je i bod u ovoj utakmici širom otvarao vrata ka plasmanu među četiri najbolje trećeplasirane reprezentacije. Engleska je u utakmicu u Sent Etjenu ušla veoma raspoloženo, uglavnom su njeni fudbaleri držali dirigentsku palicu na sredini terena. Opasni Henderson je u 33. minutu majstorski pronašao Lalanu, ovaj je pogledao gde se golman Slovačke nalazi, usledio je jak i precizan udarac sa trinaest metara, međutim, Kozačik je sa obe ruke uspeo da odbrani težak udarac.

Fudbaler Liverpula je bio prava napast za slovačku odbranu, jer je zajedno sa Staridžom i Vardijem bukvalno radio šta je želeo protivničkoj odbrani. Slovačka se u prvih 45. minuta uglavnom branila, čime je istakla veoma ozbiljnu kandidaturu da će od starta jurišati na bod, koji bi joj gotovo sigurno obezbedio plasman među 16 najboljih reprezentacija u Evropi.

U drugi deo utakmice Slovaci su krenuli nešto ofanzivnije, prebacujući polako težište igre na polovinu protivnika. Hamšik, koji je protiv Rusa postigao prelep pogodak, teško je dolazio do izražaja protiv jakih centralnih bekova engleskog tima.

Kako su Kris Smoling i golman Hart mogli da zagorčaju sudbinu svojoj reprezentaciji u 52. minutu i to posle centaršuta Hubočana sa leve strane. Štoper engleske reprezentacije je želeo grudima da spusti loptu do Hart, Hamšik je bio blizu, ali na sreću golmana Harta ne toliko lukav da iskoristi grubu grešku engleske odbrane. Dva minuta kasnije pokušao je i Vajs, ali bio je to slab udarac za protivničkog golmana.

Videvši da stvari ne idu onako kako je zamislio Hodžson je u 56. minutu uveo fudbalera Mančester junajteda Vena Runija, jednog od najboljih igrača i strelaca engleske reprezentacije. Ubrzo zatim i selektor Slovačke Vladimir Vajs je umesto Dude u igru uveo Šventa, dajući do znanja protivniku da bi itekako bio zadovoljan osvojenim bodom.

Engleska je u 61. minutu bila najbliža golu. Opet je Henderson po ko zna koji put prošao po desnoj strani, zatim je usledio odličan centaršut a Ali, koji je samo minut pre toga ušao u igru, šutirao je sa leve strane, da bi Škrtel na znalački način sa same gol linije izbacio loptu u korner.

Kako je vreme na semaforu odmicalo tako su i timovi bili sve rezervisaniji, nije više bilo žestokih ataka ka golu protivnika, pa se neodoljivo stekao utisak da su podelom bodova zadovoljni i jedni i drugi.

Španski sudija Karvaljo je bio gotovo neprimetan, pre svega zahvaljujući ponašanju igrača oba tima. U utakmici, koja je podjednako bila važna i za Englesku i za Slovačku, nije bilo grubih startova. Visoki i snažni Erik Dajer je bio neprelazna prepreka na sredini terena za slovačke fudbalere. Ovaj moderan fudbaler pokazao je da na njega selektor Hodžson može da računa u svakom trenutku. Zato su centralni bekovi a posebno golman Hart u poslednjih pola časa igre bili bez pravog posla. Brzonogi Staridž je u74. minutu, pre nego što ga je zamenio Kejn, uspeo da pobegne slovačkoj odbrani, ali srećom po Kozačika nije uspeo da zahvati loptu kako je želeo. Poslednji minuti utakmice pripali su Engleskoj, dok se Slovačka grčevito izborila za jedan bod i opstanak u evropskoj reprezentativnoj eliti...

Stadion: Žofra Gišar u Sent Etjenu. Gledalaca: 42.000. Sudija: Kralos Velasko (Španija). Žuti karton: Pečovski (Slovačka), Bertrand (Engleska).

Slovačka: Kozačik 7,5, Pekarik 7, Škrtel 7, Đurica 7, Hubočan 7, Pečovski 7, Kučka 6, Mak 6, Hamšik 6, Vajs 7 (od 79. Škrinjar -), Duda 6 (od 57. Švento 6).

Engleska. Hart 7, Klajn 7, Kejhil 7, Smolin 7, Bertrand 7, Henderson 6, Dajer 7, Vilšir 6 (od 56. Runi 6), Lalana 7, (od 60. Ali 6), Staridž 7 (od 76. Kejn -), Vardi 6.