Četvrtak, 06.10.2022. ✝ Verski kalendar € Kursna lista

Nemci pregazili Slovačku

Nemačka – Slovačka 3:0 (2:0). – Pri vođstvu s 1:0 Ozil nije iskoristio najstrožu kaznu. – Nemci završili posao u prvom poluvremenu, a u drugom odahnuli, ali to Slovaci nisu mogli da iskoriste
(Фото Ројтерс)

U 13. minutu je Poljak Marćinjak dosudio penal za Nemce. Za tu odluku zaslužuje pohvalu, jer sudije najčešće gledaju kroz prste onima što guraju ili vuku za dres protivničke igrače u svom šesnaestercu. Ovoga puta je slovački kapiten Škrtjel platio ceh. Nije i njegova ekipa, jer je golman odbranio penal. Ozil je pucao u Kozačikov levi ugao, ali se bacio baš na tu stranu i odbio loptu.

To, međutim, nije omelo svetskog prvaka. Nemačka je pobedila Slovačku u Lilu s 3:0 (2:0) i ušla u četvrtfinale Evropskog prvenstva.

Ishod je bio odlučen već u prvih 45 minuta. Prvi gol je postigao Boateng u osmom minutu. To je njegov prvi pogodak, a ovo mu je bila 63. utakmica za nemačku reprezentaciju. On je šutirao iz daljine, u šumi igrača jedan slovački igrač je hteo da otkloni opasnost, ali je samo malo pomerio putanju lopti i Kozačik je bio nemoćan.

Na 2:0 Nemci su povećali pred kraj prvog poluvremena. Draksler je prošao pored Kučke kao da slovački fudbaler uopšte nije bio tu i onda uputio oštro loptu pred gol. Na pravom mestu je bio Gomez i mada ga je Djurica, koji je zakasnio, povukao nemačkog centarfora to nije poremetilo, pa je neodbranjivo pogodio mrežu.

Drugi gol za Nemce je pao dok se još nisu stišali uzdasi Slovaka. U jednoj od retkih situacija kada su bili pred nemačkim golom Kucka je posle kornera zahvatio loptu glavom i ramenom i ona je išla pod prečku. Ali, Nojer je zaista izrastao u jednog od najvećih golmana u istoriji fudbala. Bio je spreman i loptu je izbacio u korner.

Konačan rezultat je postavljen u 63. minutu. Posle kornera s desne strane Humels je bio najviši u skoku, ali je lopta zakačila i Slovaka koji je skakao s njim. Padala je s neba pravo na Drakslera, a on je ne časeći ni časa zahvatio s pet metara volej i Kozačiku nije bilo spasa – 3:0.

Taj pogodak je postignut baš kad su se Slovaci malo okuražili i činilo se da bi mogli nekako da dođu u priliku i gol da daju. Nije to bila posledica neke njihove bolje igre nego u prvih 45 minuta, već posledica toga što su Nemci bili zadovoljni rezultatom, pa nisu zapinjali. Ali, i s takvim pristupom su povećali preimućstvo.

Nemačka je tokom cele utakmice igrala vrlo sigurno. Slovaci, koji su pobedili Ruse, a s Englezima igrali bez golova, nisu imali čemu da se nadaju. Jednostavno, od prvog trenutka su dospeli u podređenu ulogu i iz nje nisu mogli da se izvuku.

Nemci su igrali kako to i dolikuje svetskom prvaku. I kao tim, a i pojedinačno, bili su bolji od protivnika, koji im nije dorastao.

Stadion: Pjer Moroa. Gledalaca: 50.000. Sudija: Marćinjak (Poljska). Strelci: 1:0 Boateng (8), 2:0 Gomez (42), 3:0 Draksler (63). Žuti kartoni: Kimih, Humels (Nemačka), Škrtjel i Kucka (Slovačka).

NEMAČKA: Nojer 9 – Kimih 7, Boateng 8 (od 72. Hevedes –), Humels 7, Hektor 7 – Kros 8, Hedira 7 (od 76. Švajnštajger –) – Miler 7, Ozil 7, Draksler 8 (od 72. Podolski –) – Gomez. Selektor: Lev.

SLOVAČKA: Kozačik 8 – Pekarik 6, Škrtjel 7, Djurica 6, Đember 6 (od 82. Salata –) – Hrošovski 6, Škrinjar 6, Hamšik 7 – Kucka 7, Vajs 5 (od 46. Greguš 6) – Djuriš 5 (od 63. Šestak 5). Selektor: Kozak.