Umetnost je kada si svoj
Gračanica – Akademskom slikaru Veselinu Rajoviću u subotu je uručena nagrada „Longin” koja se tradicionalno dodeljuje učesnicima Vidovdanske likovne kolonije u Gračanici, za ukupno stvaralaštvo.
Veselin Rajović je redovni profesor Fakulteta umetnosti Priština–Zvečan. Kaže da mu nagrada mnogo znači jer je jeromonah Longin bio veliki freskoslikar, ikonopisac, pesnik, pisac. Objašnjava da njegovo stvaralaštvo nastaje u ciklusima i da se većina ideja i skica rađala u manastiru Gračanica za koji je višestruko vezan.
Članovi žirija Vidovdanske kolonije, koga su činili slikari Petar Đuza i Saša Filipović, i istoričar umetnosti Nebojša Jevtić, naveli su da tumači Rajovićevog dela ocenjuju da je on slikar vatre, koja je pogorela i unakazila svet, ostavljajući prizore svojevrsnog zgarišta... Rajović na ovoj koloniji iskače iz svoje uobičajene poetike i strukturu slike gradi od svedenih tonskih osnova. Svedenost koristi u funkciji otvaranja prostora za geometrijske oblike koji su postavljeni po jednostavnim ritmičkim rešenjima.
– Ekspresija koju negujem, o kojoj govore kritičari i pesnici, ekspresija je „od prve”, stvaralački nerv koji izbija nesvesno, ali sa iskustvima koja su se nakupila. To, dakle, odjednom, iz duše izlazi na platno i tu nema korekture. Na ovoj koloniji u Gračanici simbolički su naslikani „Gazimestan 1 i 2” – objašnjava Rajović
Kada je reč o njegovim studentima, prof. Rajović kaže da želi da imaju svoju autentičnost i svoju kulturološku pripadnost, a ne da „uđu u nekakvu globalizaciju umetnosti, kao što se to dešava”. Umetnost je za njega kad delo ide „iz duše”. Takođe, umetnost je i kazati ne globalizaciji i biti svoj.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.