Poginuli kineski mirotvorci u Južnom Sudanu
KINA – Kineski ministar spoljnih poslova Vang Ji zatražio je od zvaničnika Južnog Sudana da pronađu i kazne odgovorne za smrt dva kineska vojnika u glavnom gradu Džubi, prenosi Rojters.
Dva kineska mirotvorca ubijena su dok je više ranjeno tokom granatiranja ranije ovog meseca i borbe između pristalica predsednika Salva Kira i Riek Mackara, bivšeg vođe pobunjenika koji je postao potpredsednik uz dogovor da se prekine građanski rat.
Tokom granatiranja osoblje misije Ujedinjenih nacija je takođe bilo napadnuto.
Ministar spoljnih poslova Južnog Sudana Deng Alor Kuol je izrazio žaljenje zbog tragične pogibije vojnika i obećao da će brzo istražiti i kazniti krivce, stoji u saopštenju ministarstva spoljnih poslova Kine.
Riek Mackar, potpredsednik Južnog Sudana (za govornicom levo) i predsednik Salva Kir (pored njega desno)
Vang je rekao Deng Alor Kuolu da je mir bitan za razvoj zemlje, i da se nada da će obe zaraćene strane u Južnom Sudanu staviti javni interes na prvo mesto i da će zaštititi živote ljudi i njihovu imovinu ali i kineske mirotvorce.
Tela poginulih su vraćena u Kinu pre nekoliko dana. Kina je do danas, poslala više od 30.000 vojnika i oficira u 24 mirovnih misija koje su održane pod vođstvom UN, ukupno 13 vojnika je poginulo dosad.
Kina je, inače, najveći potrošač nafte proizvedene u regionu Sudana, ali njenu energetsku strategiju , uključujući i investicije u infrastrukturu, znatno je opteretio građanski rat koji i dalje traje.
Peking je na početku podržavao vladu severnog Sudana i prodavao joj oružje, ali se za to vreme zemlja podelila na pola, pa je Kina morala da ponovo uspostavi veze sa novom vladom u Južnom Sudanu.
Sada je destabilizovana vlada Južnog Sudana, pa je Kina početkom jula poslala specijalnog izaslanika u Afriku kako bi pomogao u rešavanju političke krize.
Kineska naftna kompanija je izjavila da je evakuisala veliki broj svojih radnika iz Južnog Sudana ali posao i dalje obavlja nesmetano.
Misija Ujedinjenih nacija u Južnom Sudanu je produžila svoj mandat do 12. avgusta posle izjave šefa UN Ban Ki-Muna da je zemlja na „ivici provalije”. Za to vreme vlada Južnog Sudana je prestala da izdaje vize osoblju UN i diplomatama i uvela pravilo čekanja od tri dana na odobrenje zahteva za ulazak u zemlju.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.