Neslavni rekord nasilja u porodici
Niš – Osetan porast nasilja, posebno onog porodičnog u kom prema svim pokazateljima najviše stradaju žene i deca, ozbiljno upozorava na celokupna zbivanja u srpskom društvu. To je jedan od zaključaka analiza koje su ovih dana predstavljene u Nišu i koje se oslanjaju na statističke pokazatelje u Sigurnoj kući. Sonja Šćekić, direktorka ove ustanove, u razgovoru za „Politiku” objašnjava:
– Potpuno neočekivano, čak i za nas u Sigurnoj kući, u ovoj godini je drastično porastao broj slučajeva porodičnog nasilja – stradanja žena i dece. U celoj 2015. kroz našu ustanovu je prošlo je 49 žena i 34 maloletne dece. Za samo sedam meseci u ovoj godini, međutim, bežeći pred nasiljem u porodici od nas su pomoć zatražile 43 žene, uz koje je bilo i 38 mališana. Ovi podaci su alarmantni i zbog toga smo već preduzeli niz zajedničkih akcija sa Centrom za socijalni rad „Sveti Sava” i direktorom ove ustanove Zoranom Jovićem, i njegovim saradnicima, ali i policijom i drugim državnim organima.
U niškoj Sigurnoj kući su nam rekli da žene, koje u najvećem broju slučajeva sa svojom maloletnom decom beže iz svojih porodica pred nasiljem, trpe od supružnika, bračnih ili vanbračnih, veliku torturu – i psihičku i mnogo češće fizičku. Sonja Šćekić navodi da žene izložene nasilju ostaju u ovoj ustanovi prosečno tri do četiri meseca:
– Nastojimo da pomognemo ugroženim ženama sve do trenutka dok ne reše egzistenciju, pronađu posao i neki od izvora prihoda i krov nad glavom. Zanemarljiv je broj žena koje se posle boravka u Sigurnoj kući vraćaju tamo gde su ranije živele i trpele nasilje. Najčešće odlaze kod svojih roditelja ili, ukoliko pronađu posao i tom slučaju mogu da plate, iznajme stan gde nastavljaju mirniji i bezbedniji život – kaže direktorka niške Sigurne kuće.
Prema njenom rečima, porodičnom nasilju izložene su osobe od tinejdžerskog doba do starih, čak sa 90 godina, znači svih uzrasta i dobi. Nebitno kog i kakvog obrazovanja.
– Upravo smo u ovoj godini imali slučaj da je posle neprestanog nasilja u porodici u našu ustanovu došla visokoobrazovana žena sa fakultetskom diplomom u srednjim godinama – ističe Šćekić.
Kako smo saznali u niškoj policiji, u poslednje vreme događa se i da među nasilnicima u porodici postoje osobe od ugleda -–sa univerzitetskom diplomom i priznate na poslovima gde rade. Iako se o njima svuda govori kao o sposobnim, preduzimljivim, ozbiljnim i vrlo korektnim muškarcima van kuće, ima slučajeva da su unutar porodice pravi i nepopravljivi nasilnici.
Sigurnoj kući u Nišu povremeno se javljaju i muževi koji stradaju od svojih „lepših polovina”, ali i dece. Za sada, međutim, još uvek pomoć traže samo telefonom…
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.