Krim i sankcije
Ambasador Ukrajine u Beogradu Oleksandar Aleksandrovič hteo bi da bude glavni urednik srpskih novina, pa gotovo svakodnevno šalje svoje dopise, tekstove, priloge i zahteva da oni budu objavljeni u najstarijem srpskom listu.
Pa kada u preko stotinu komentara čitalaca na sajtu „Politike” njegova argumentacija o „Krimu i istorijskoj pravdi” bude izvrgnuta ruglu, tada bi Aleksandrovič da uvodi sankcije.
Kome? Svima koji su se drznuli da posete „ukrajinski Krim”, ili ne daj bože samoproglašeni Donbas, a da o tome nisu pitali njega za dozvolu.
Tako su se na udaru ukrajinskog Saveta za bezbednost i odbranu našla šestorica državljana Srbije, uključujući i narodne poslanike, prema kojima će biti uvedene „specijalne ekonomske i druge ograničavajuće mere – sankcije”.
Ali, ni to nije dovoljno – Aleksandrovič bi da bude inkvizitor, na čijoj lomači će goreti i srpski novinari. U ovom slučaju, moja malenkost. U našu redakciju stigla je poruka Aleksandroviča, u kojoj izražava navodno žaljenje što „ukrajinska vlada mora da otvori krivični postupak protiv novinara Bojana Bilbije koji je dolazio na Krim uprkos zakonodavstvu Ukrajine”.
„Demokrate” iz Kijeva žele da me strpaju iza rešetaka i bace ključ u mutni Dnjepar.
Naravno, nisam advokat i ne znam čime sam narušio zakonodavstvo ove države koja godinama ne kontroliše ogromne delove svoje teritorije, ali mi je savršeno jasno nešto drugo. Kijev, preko svog ambasadora, želi zastrašivanjem da utiče na slobodu informisanja, govora i kretanja. Ukrajinska vlada i njen ambasador zaklanjaju se iza „evropskih vrednosti”, ali morali bi da znaju da ih gušenje medijskih sloboda i pretnje novinarima udaljavaju od evropskih civilizacijskih standarda.
U demokratskim zemljama novinari imaju pravo da se kreću slobodno, da putuju po svetu i prave reportaže i intervjue sa svima, čak i kada su u pitanju pripadnici zaraćenih strana, diktatori, ili bilo koja druga tema od interesa za javnost. A Krim, kome je „evropski Kijev” još pre dve godine odsekao pristup struji i vodi, čak i za dečje bolnice i porodilišta – svakako je zanimljiva tema za srpsku javnost.
Čitaoci „Politike” jasno su poručili g. Aleksandroviču šta misle o njegovim sankcijama i pretnjama. Ne bi me iznenadilo da ukrajinska ambasada umisli da može da kažnjava i srpsku vladu zato što ne privodi na saslušanje građane koji idu na Krim.
I još nešto. Za ambasadora Aleksandroviča, koji baca prašinu u oči završavajući svoje dopise parolom „Kosovo je Srbija, Krim je Ukrajina”, imam samo jedno pitanje. Zašto Ukrajina nije, poput Rusije i mnogih drugih srpskih prijatelja, glasala protiv prijema Kosova u Unesko?
Da jeste, možda bih se dobrovoljno predao sudu u Kijevu. Ovako, g. Aleksandroviču, moraćete lično da dođete po mene.
Подели ову вест

Komentar uspešno dodat!
Vaš komentar će biti vidljiv čim ga administrator odobri.